Leden 2010

Staročeská pečeně se zázvorem a pivem

31. ledna 2010 v 12:19 | Madla |  Maso hraje prim
Nedělní oběd je v mnoha rodinách reprezentován nějakou slavnostnější verzí jídla a pořádným kusem masa v jednom. I u nás doma tomu není jinak. A přestože se hodně snažím rozšiřovat bezmasý repertoár jídel, nemůžu manželovi odepřít pořádný kus masa v neděli. Samozřejmě nejen v neděli , ale na nedělní oběd si ráda s masem pohraju. Tentorkát jsem se vydala na výlet do staročeské kuchyni, přesně do té, ve které se svou vařečkou sídlila Magdalena Dobromila Rettigová, která by nad dnešním kultem dietního šílenství jen nechápavě kroutila hlavou.
A protože čeští, moravští i slezští muži mají mimo masa rádi i pivo, skloubila jsem tyto dvě suroviny v jedno, okořenila zázvorem a kmínem a dala tak vznik velmi voňavé pečínce ve staročeském stylu.

Jestli si ji chcete vyzkoušet, a nemusí to být zorvna v neděli, zásobte se těmito ingrediencemi:

kilo vepřové pečeně s kostí
1 lžičku mletého zázvoru
2 lžičky mletého kmínu
lžičku soli
250 ml černého piva
lžíce sádla

K pečeni jsem podávala stylovou přílohu z pečených brambor, cibule a jablek, které se s chutí a vůní masa krásně snoubily. Jestli si tedy chcete střihnout i tuto opravdu vychytanou přílohu, tak si nachystejte následující:

6 středně velkých brambor, oloupaných a nakrájených na čtvrtky
3 větší cibule, oloupané a nakrájené na čtvrtky
3 větší jablka, zbavená jádřinců a také nakrájená na čtvrtky

Do přípravy pečeně je nejlepší se pustit den předem, protože budeme maso marinovat ve směsi piva, zázvoru a kmínu. A masu, stejně jako mužům, prospívá dlouhý odpočinek, aby prokázali svou skutečnou kvalitu
Tak pojďme se pečínce podívat na zoubek.
Maso omyjeme a osušíme a odkostíme. Vyřízlou kost můžeme využít třeba do polévky. Připravené maso ze všech stran pěkně osolíme, okmínujeme drceným kmínem a posypeme zázvorem.

Vložíme do vhodné nádoby a polijeme čtvrt litrem černého piva. Brání-li vám muž v takovém nehorázném plýtvání pivem, nějak jej obejděte, protože pivo dodá masu šťavnatost a příjemně nasládlou chuť.

Tak a teď necháme masíčko někde v klidu a v chladu nerušeně odpočívat. Stačí jen pár hodin, já ale pečeni dopřála šlechtící kořenitou koupel přes celou noc.
Odpočinuté masíčko si vezmeme pěkně do parády a na pánvi si rozpálíme pořádnou lžíci sádla. Na sádle maso, které jsme vyjmuly z maridnády, ze všech stran pěkně opečeme, aby se nám zatáhlo a ani kapka šťávy z něj neunikla nazmar.

Z každé strany stačí opéct opravdu jen krátce, zbytek za nás udělá trouba, kterou si před vlastním opékáním rozpálíme na 180 stupňů. Opečené a krásně zatáhnuté masíčko vložíme do pekáče, pekáč zaklopíme a takto přichystanou pečeni šoupneme vstříc horkým zítřkům do trouby rozpálené na 180 stupňů. Pečeme zhruba hodinu až hodinu a půl a asi třičtvrtě hodiny před dopečením můžeme k masu vhodit báječnou přílohu. Masíčko také nemsíme zapomenout během pečení čas od času potírat marinádou, aby zůstalo pěkně šťavnaté.
Tak a teď k příloze: brambory i cibuli oloupeme a rozkrájíme na čtvrtky. Jablka neloupeme, jen je zbavíme jádřinců a tkaé rozkrájíme na čtvrtky. vše vhodíme do pořádně velké mísy, osolíme a opepříme a přidáme dvě lžíce mainády se zázvorem a pivem. Pořádně promícháme a třičtvrtě hodiny před dopečením masa pěkně nasypeme do pekáče k masu.

Nemusíme si nijak dělat starosti s vrstvením, co kam spadne, to spadne, dlležité je jen, aby nezůstalo zakryté masíčko.
Po třičtvrtě hodině jsou čtvrtky brambro krásně upečené, cibule je šťavnatá a sladká a jablíčka jsou měkká a rozpouští se na jazyku. A v kombianci se šťavnatým a voňavým masem je to učiněné blaho.

Pečeni nakrájíme na plátky a naservírujeme společně s přílohou na talíř.

Výborné je potřít vypečenou jablečnou dužninou třeba brambory nebo maso.
Ještě řez pečínkou.

Zakuklené vajíčko schované v hrnečku

30. ledna 2010 v 14:11 | Madla |  Malá sousta aneb předkrmy
aneb tip na rychlou lehkou večeři nebo vydatnější předkrm. Klepe vám na dveře neohlášená návštěva a když jí pustíte domů, hlady se nenuceně opírá o piáno? Naservírujte jim tento pokrm a budete za hvězdu. A to vám budou stačit jen tři suroviny, které doma v lednici určitě máte.
Návštěva nepřišla a jste sami doma a v žaludku vám neodbytně kručí?

Vezměte si z lednice následující a hlad je zažehnán:

1 vajíčko
1 hrst hrubě strouhaného sýra (já zvolila Nivu)
1 hrst nadrobno pokrájené šunky

A navíc:

máslo na vymzanání hrnečků
strouhanku na vysypání hrnečků

A nezbytností je:

hrneček, v němž se bude vajíčko schovávat

je-li nás víc, jedoduše ingredience vynásobíme.

Tak a jdeme k věci. Vezmeme si k ruce správný počet hrnečků, které pořádně tlustě vymažeme máslem a vysypeme strouhankou.

Do misky dáme polovinu nastrouhaného sýra,

na něj dáme polovinu nadrobno pokrájené šunky

a zaklepneme syrovým vajíčkem.

Na vajíčko nasypeme zbývající šunku
A tentýž krok učiníme i se zbytkem sýra.

Hrnečky naskládáme do nějaké vhodné nádoby s vyšším okrajem, zalijeme vodou, která by měla sahat do poloviny hrnečku

a dáme péct do trouby vyhřáté na 250 stupňů. Po zhruba 20-25 minutách bude hotoovo, sýr bude krásně roztavený a vejce bude schované a dokonaleupečené.
Opatrně hrnečky vyndáme z vodní lázně a jejich obsah vyklepneme na talíř. A teď se pozná, kdo dobře vymazal a vysypal.
A tady je naše schovávající se vajíčko.
Díky použitému sýru s modrou plísní sice výsledný pokrm nevypadá na řezu zrovna lákavě, ale výsledek vážně překvapí.

Lehkou rukou plněné pečené cibule

25. ledna 2010 v 11:36 | Madla |  Bezmasé dobrůtky
S cibulí sice každý není kamarád, ale i ta nejslzotvornější cibulová potvůrka pečením změkne a příjemně zesládne. A když je navíc s lahodnou krémovou náplní, která je nejen chutná, ale i zdravá, je nápad na lehkou večeři či oběd na světě. Rozhodla jsem se, že v našem jídlečníku dám v mnohem větším množství šanci bezmasým receptům a tyto nadívané cibule protlrhly cílovou pásku a pasovaly se tak do role vítězů na našem talíři.Velmi volně jsem se insirpovala tady, v bistru Florentyna.
Kouzlo plněných cibulí navíc spočívá v mnoha nepřeberných variantách náplní. kdo se bojí štiplavosti, strachuje se vskutku marně. Cibule zde prochází vlastně dvojí tepelnou úpravou - nejprve se uvaří a poté ještě zapeče v pěkně horké troubě. A místo štípanců na jazyku se vám v ústech bude rozplývat jemně nasládlá chuť.

Nevěříte? Tak vyzkoušejte a dáte mi za pravdu. Cibulí si připravte vhodný počet podle jejich velikosti a počtu strávníků. Vhodnější jsou větší cvalíci, které na jednu porci stačí jen přepůlit. Pro nás dva jsem zvolila tři střední cibule.

Budeme tedy potřebovat:

dostatečný počet cibul, svléknutých z kabátků a přepůlených
vodu nebo vývar na uvaření cibulí

Na krémovou směs na plnění:

pořádný plátek másla
vnitřky uvařených cibulí, nahrubo nakrájených
3 středně velké mrkve, nahrubo nastrouhané
1 měkký tvaroh ve vaničce
vekou hrst ovesných vloček
100 gramů plísňového sýra, nahrubo nastrouhaného
sůl, pepř
rozmarýn

Na podlití:

trošku vývaru nebo vody

Nejprve si uvaříme oloupané a rozpůlené cibule. Vaříme buďto jen v osolené vodě, nebo jako já ve vývaru. Použila jsem vývar kachní, ale cibulkám neublíží ani vývar drůbeží, hovězí, či zeleninový. Cibule vaříme podle jejich velikosti ne úplně doměkka. Budou se ještě zapékat, tak pozor, ať se nám nerozvaří. Já vařila cibule střední velikosti asi čtvrt hodinky. Cibule prostě nesmí být úplně měkké.
Uvařené cibule vytáhnem z vody či vývaru a necháme mírně vychladnout, abychom si zbytečně nepálili prstíky. Poté z nich pomocí malé lžičky vyjmeme střed a necháme jen poslední dvě tři vrstvy cibulového kabátku, které nám hezky udrží chutnou náplň. vzniklé cibulové košíčky dáme do vhodné zapékací nádoby.

Cibulovou "dužninu" nevyhazujeme, ale necháme si ji do náplně, na kterou se ihned vrhneme.
na pánvi si rozehřejem pěkný plátek másla, přidáme k němu posekanou uvařené cibulové vnitřky a nahrubo nastrouahné mrkve.
Až kousky cibulí pěkn zezltánou a mrkev také změní barvu, vyklopíme k zelenině tvaroh z vaničky.
Pěkně zamícháme, osolíme, opepříme (já použíám svou oblíbenou směs čtyř barevných pepřů, které si vždycky malé množství uhmoždím ve svém krásném hmoždíři).
Krémovou směs zahustíme pořádnou směsí ovesných vloček.

Chvilku ovaříme a vsypmem 100 gramů nahrubo nastrouhaného plísňového sýra.
Pěkně promícháme, odstavíme a omocí malé lžičky plníme cibulové košíčky.
Podlejeme vodou nebo vývarem a dáme ještě tak na čtvrt hodinky zapéct do rozpálené trouby. Já zapékala při 200 stupních.
Dozlatova vyečené cibule vyjmema podáváme s libovolnou přílohou. U nás to byly stylové brambroy s mrkví a rozmarýnem, pečené v alobalu.
Lehké, levné a překvapivě chutné a voňavé.

Rynglovo-jablíčkový krambl s mandlemi

21. ledna 2010 v 13:18 | Madla |  Sladké vábničky
Krambl (crumble) je velice oblíbený "koláč" v anglosaské části světa. Až do včerejška jsem netušila proč - a teď to vím. Na přípravu je snadný jako facka, má v sobě netušené možnosti obměn a honosí se přímo báječnou chutí. Navíc je plný ovoce, které se dá různě podle sezóny obměňovat. A protože mám plný sklep jablek a kompotů od maminky, využila jsem odpoledního spánku dítěte, chňapla po sklenici kompotovaných červených rynglí a po pár jablíčkách a jala jsem se spcáchat tuto laksominu. A že se nadmíru zadařilo dosvědčuje i fakt, že ačkoli jsme na krambl byli jen dva, za pár hodin už ebyl ani kousek. Až na pár drobenkových kousků byl talíř dočista prázdný.
Krambl sice není žádný manekýn, vlastně mezi koláči působí trošku jako ošklivé kačátko, ale co ztrácí na vzhledu, vynahradí zcela na chuti. Pod křupavou peřinou se skrývá šťavnaté ovoce ovoněné máslem.
Já svou isnpiraci našla tady. recept jsem brala jen jako inspiraci a hodně jej obměnila. V tom je ale krása tohto "koláče", snese množství obměn a přitom je pořád tak chutný!


Jestli se chcete vyzkoušet mou variantu, tak s přichystejte následující:

Na křupavou mandlovou drobenku si připravíme.

100 gramů rozpuštěného másla
50 gramů drcených mandlí
50 gramů ovesných vloček
50 gramů polohrubé mouky
50 gramů cukru krystal (lepší by byl třtinový, ten ale bohužel není)

Na ovocný základ.

1 velký rynglový kompot )použila jsem velké červené ryngle), slitý a odpeckovaný
2 středně velká jablka, oloupaná a nakrájená na větší kousky

Na vymazání formy:

pěkný kus másla (odhaduji něco málo přes 20 gramů)

A pojďme na věc:

Rozpálíme si troubu na 180 stupňů, protože samotná příprava kramblu je opravdu rychlá. Nejprve si do mísy vysypeme všechny sypké ingredience,

nalijeme k nim rozpuštěné máslo
a pomocí prstů vypracujeme drobenku.
Pořádným kusem másla si vymažeme vhodnou formu na pečení. Já použila dortovou formu o průměru 20 cm.
Do máslem vymazané formy navrstvíme odpeckované a nakrájené ovoce.
Na ovocný základ jednoduše navrstvíme drobenku a rozetřeme tak, aby bylo ovoce pěkně zakryté. Mě se to zcela nepovdelo, ale na škodu to nebylo vůbec.
Tak a máme hotovo. Připravený "koláč" můžeme vrazit do trouvbby rozžhavené na 180 stupňů a péct přibližně půl hodiny. Říkám přibližně, protože každá trouba peče jinak.
Upečený krambl má krásně zlatý a křupavý povrch, pod kterým se skrývá máslem provoněné měkké ovoce.
Detailní foto posledního zachráněného kousku...
Není to sice žádný krasavec (červené blumy zabarví i jablko a krumbl tak vypadá spíše jako nějaký řepánek), ale chuť je vážně skvělá.

Dokřupava vypečená kachnička pečená přímo s netradiční přílohou

16. ledna 2010 v 16:18 | Madla |  Maso hraje prim
Dnes jsem dostala strašlivou chuť na pěkně vypečenou kachničku. Kachna byla v mrazáku, takže jsem si pěkně vykasala rukávy a pustila se do ní. Příprava byla až směšně jedoduchá a výsledek nezklamal - dočervena vypečená kůžička, křehké a šťavnaté maso, prostě lahoda. A protože ani já, ani manžel, nejsme příznivci tolik typicky české přílohy - knedlíků, zkusila jsem přílohu pojmout trošku netradičně a ke kachničce jsem dala péct brambory s cibulí. Brambory s cibulí krásně nasákly vypečenou šťávou a zdatně kachvničce sekundovaly. Ještě teď při té vzpomínce slintám. Máte taky chuť?

Tak se směle pusťe do díla...

Na vypečenou kachničku budeme potřebovat:

kachnu přiměřené velikosti a váhy
sůl
mletý kmín
celý kmín
asi 3 dl vody

Na netradiční přílohu si nachystáme:

6 středně velkých brambor, oloupaných a nakrájených na čtvrtky
4 menší cibule, oloupané a nakrájené na čtvrtky
lžičku soli
lžičku celého kmínu

Vezměme si k ruce pořádně veliký pekáč, ať má kačenka v čem trůnit. teď se s kačenou pustíme do nerovného boje a pokusíme se ji pěkně naporcovat. Před samotným porcováním odstraníme případný sáček s drůbky a odřežeme všechno, co se nám na kačeně příliš nepozdává. A nezapomene si rozpálit troubu na 200 stupňů.
Kachní díly naklademe do pekáče, s obou stran osolíme a okmínujeme jak mletým, tak celým kmínem.

Podlijeme třemi decilitry vody a vrazíme do trouby rozžhavené na 200 stupňů zhruba na dvě a půl hodinky. Občas podlijeme výpekem a těšíme se, jak si skvěle pochutnáme.
Někdo kačku podlévá černým pivem, někdo vývarem, já podlévám pouze vodou a zklamaná jsem ještě nebyla. Opravdu stačí ty tři deci po celou dobu pečení, ale pro jistotu se vyplatí občas kachničku zkontrolovat a vzniknuvšším výpekem polévat jednotlivé kachní díly.
Když nám ke konci pečení zbývá třičtvrtě hodiny, připravíme si zcela netradiční a takřka bezracnou přílohu. V rozpisu je příloha jen pro dvě osoby, budete-li mít více strávníků, jedoduše si počet brambor a cibule znásobte.
Takže se vrhněme na přílohu. Oloupeme si brambory a totéž provedeme i s cibulí. Vnějších ostatků zbavené brambory a cibuli nakrájíme na čtvrtky, vhodíme do mísy, zalijeme dvěma lžícemi výpeku z kachničky a posypeme lžičkou soli a celého kmínu.

Poctivě obalíme brambory i cibuli v kořenící směsi a vložíme k pečící se kachně. prostě je frkneme všude tam, kde se vytvoří troška volného místa. Zaklopíme pekáčem a dopečeme zhruba půl až třičtvrtě hodinky.
kachna se pěkně dokřupava vpekla, brambory i cibule jsou měkké a voňavé, tak si tu dobrůtku rychle nandáme na talíř a pustíme se do toho.
Servírujeme přelité vypečenou šťávičkou a s pořádnou porcí sladkokyselého zelí.

A jak pečete kachnu vy?
Zdá se vám můj recept kacířsky jednoduchý? A co říkáte na přílohu?

Balkánská rybka v balíčku

15. ledna 2010 v 10:18 | Madla |  Rybky nejen mořské
aneb odlehčený oběd po vánočním obžerství. Ryby mají své místo na našem stole nejen o Vánocích, snažím se je servírovat minimálně jednou týdně. A občas není jednoduché vymyslit rychlou rybí úpravu, která by nenudila. A tuhle rybí recepturu jsem vymyslela, když nám v lednici pár dní po Štědrém dnu přebývaly dvě porce kapříka. A protože se recept osvědčil a dokonce (ano, pochlubím se, jsem hrozná) jsem díky němu vyhrála u pana Cuketky jeden výtisk Sladkovodní kuchařky Milana Stupky, tak se s ním ráda podělím alespoň teď, když už opadlo vánočí šílenství, během kterého jsem nestihla zaznamenávat takřka žádné ze svých kuchařských nápadů.
A jak už jsem zmínila v úvodu, každý týden řeším dilema co s rybou a tak mě včera napadlo modifikovat tento kapří recept na úpravu mého favorizovaného pangasia.
Nad sumečkem žraločím se poslední dobou stahují mračna a tato rybka bez kostí a bez rybího zápachu se dostává do velmi silné neobliby. Dokonce mi nedávno v mailové schárnce přistál článek s všeříkajícím názvem - "Pozor na pangase". Možná jsem zabedněnec a ignorant, ale pangasius mi prostě chutná a jeho klady jdou vysoko nad zápory. Ale jestli patříte k lidem, kteří sumečka žraločího v lásce nemají, nenechte se odradit a prostě použijte jinou rybku dle vašich preferencí. Stačí obyčejné filé z tresky.

Budeme opět péct v alobalu pěkně všechno dohormady, takže si ušetříme i práci s mytím pěkných pár kousků nádobí. Poslední dobou jsem takřka zamilovaná do přípravy pokrmů zabalených v alobalu, tak mi tu úchylku promiňte. A třeba si ji také oblíbíte.

Takže na dvě porce si nachystáme:

2 porce vhodné pevné bělomasé ryby
6 středních brambor, nakrájených na jemné plátky
1 balení cherry rajčátek
velkou hrst odkapaných zelených oliv
6 stroužků česneku, pouze oloupaných
trošku hrubé soli (nebo jakou najdete)
krapet pepře
lžička sušeného rozmarýnu
2 lžíce olivového oleje
2 lžíce bílého vína
100 gramů balkánského sýra, nakrájeného na větší kousky

Není k jídlu, ale je nezbytné:

dva pořádné kusy alobalu

Tak se pojďme rybce podívat na zoubek:
Já osobně se s rybou seznamuji v silných rukavicích, za příležitosti výlovu mrazáku. Je to sice smutné, ale k nejbližšímu rybníku je daleko a rybárnu s čestvými úlovky jsem v našem malém městě jerště nenašla.
ryba je vylovena, omrzliny ošetřeny. Zmrzlé plátky ryby necháme povolit, slijeme případnou vodu, kterou ryba pustila a zlehka jí oslíme a opepříme. Já ráda kořením pepřem čtyř barev, který si pro tuto příležitost pěkně uhmoždím ve svém krásném starodávném hmoždíři.
A teď se vrhneme na přílohu, která se bude péct spolu s pangasiem. V první řadě si buď oloupeme brambory, nebo je necháme se slupkou, kterou ale pořádně omyjeme a odrbeme od hlíny a dalších nečistot. Teď přichází vhodná doba na sólo pro bnůž, kterým milé brambory nakrájíme na velejemné plátečky. Brambrové plátky, které se nám tvoří pod rukama, potažmo pod ostřím nože, šoupneme do pořádně velké mísy. Přidáme k nim opláchnutá cherry rajčátka, pořádnou hrst odkapaných zelených oliv a šest velkých stroužků česneku, které jsme předtím zbavili jejich bílého kabátku.


Lehkou rukou osolíme hrubozrnnou solí a taktéž zlehka opepříme.

Ke směsi nalijeme dvě lžíce olivového oleje a dvě lžíce bílého vína, pořádně zamícháme. Nejlépe to jde rukama. Nakonec do směsi zlehka vmícháme na hrubší kousky nakrájený balkánský sýr.

Vezmeme si k ruce alobal a ustřihneme ho pořádný kus, aby se v něm rybka i s oblohou moc netísnila. Na alobal navršíme kopičku zeleninové směsi s bramborem, na ni dáme jemně osolenou a opepřenou rybku a navršíme na ni bramborovo-zeleninovou mohylu.

Pěkně ze všech stran zabalíme do alobalového kabátku a dáme pozor, aby byly všechny škvíry co nejlépe utěsněny. pěkně utemovanou rybku dáme na pekáč a šoupneme ji do trouby, vyhřáté na 200 stupˇnů. a teď můžeme s klidným svědomím opustit na zhruba třičtvrtě hodinky kuchyň a jít se třeba provětrat ven.
Po příchodu z venku na nás bude čekat omamná vůně, tak se hned vrhněme k troubě, vytáhněme nedočkavě balíčky s rybkou a opatrně je otevřeme. Určité obezřetnosti je namístě, pára unikající z alobalu je totiž opravdu horká. A teď už jen inhalujeme svůdně vonící výpary a foukáme do balíčku, abychom se co nevidět mohli pustit do jídla.


Bohužel fotka upečeného jídla se mi opět pro superrychlou konzumaci nezdařila. Prostě než jsem došla pro foťák, tak bylo vše snědeno. řešením by sice bylo nechat foťák na stole, jenže to by brzo přišel k újmě v nenechavých ručkách a uslintané puse našeho osmiměsíčního synka.

Delikátní black & white lanýžky

10. ledna 2010 v 17:04 | Madla |  Sladké vábničky
Manžel slavil narozeniny a i když jsem ve stavu chorých a po domě se ploužím jako oživlá neustále smrkající mrtvola, tak po úspěchu vánočních lanýžků bylo jasné, co na oslavencově narozeninovém stole nesmí chybět. Rozhodla jsem se dokonce pro dva druhy - tmavé lanýžky s pomerančovým karamelem a bílé lanýžky s vínem.

Nejdříve jsem se vrhla na výrobu tmavých lanýžků s pomerančovým karamelem. Karamel jsem vytvářela poprvé, a k jeho přípravě jsem přistupovala s bázní, jakou nejspíš cítli prvotní obyvatelé Ameriky při styku s dobyvačnými kolonizátory.

Základní recept jsem nalezla zde a mírně jsem jej poupravila. Upravila jsem si také pracovní postup, který se mi osvědčil už u již zmiňovaných čokoládových lanýžů s koňakem a chilli.

Takže jestli chcete být za mistry cukrářské a nebojíte se trošku si umatlat ruce čokoládou a kakaem, přistupte blíže a zásobte se těmito nezbytnostmi.
Na čokoládové lanýže s pomerančovým karamelem si nachystejte:
300 gramů kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa (já použila Lindt 86 %)
20 gramů másla
1/2 kelímku smetany ke šlehání (nevyšlehané)

Na čokoládové lanýže stačí opravdu jen tři suroviny. Já ty své obohatila o pomerančový karamel. Na ten si připravíme:
100 gramů cukru krystal
3 lžíce pomerančové šťávy (stačila šťáva vymačkaná z půlky pomeranče)

Na dohotovení:
kakao (holandské nikdy nezklame)
Postup přípravy karamelových lanýžků krásně popisuje Vlaďka v Bistru Florentyna. Já si ale postup trošku zjednodušila. Nejprve jsem si rozlámal atři čokolády na čtverečky. Kousky čokolády jsem frkla do skleněné misky, kterou jsem dala nad hrnec s horkou vodou. A horká pára se činila a dělala divy. Čokoláda měnila skupenství, zcela bez mého zasahování. K čokoládě jsem přilila půl kelímku smetany ke šlehání. Důležité je se nesplést a nechat šlehačku opravdu neušlehanou. Ke smetaně jsem přihodila i plátek másla o hmotnosti dvaceti gramů. A nechala jsem vše svému osudu, jen občas jsem promíchla ledabyle vařečkou, aby se čokoládová směs rychleji spojila a abych měla pocit užitečnosti.

Zatímco se smetana, máslo a čokoláda pomalu rozpouštěly a vytvářely delikátně vonící hmotu, vrhla jsem se s odvahou v srdci na karamel. Dítě klidně spalo v kočárku, takže výrobě karamelu opravdu nic v cestě nestálo.
V původním receptu se cukr rozpouštěl s vodou, já chtěla mít karamel pomerančový, takže jsem jí vodu zcela nahradila. Do menšího kastrůlku (čím menší plocha a čím silnější dno tím lépe) jsem nasypala sto gramů cukru krystal a rovnoměrně jej zalila třemi lžícemi čerstvě vymačkané šťávy z pomeranče. V případě nouze by myslím i dobře posloužil pomerančový džus. I začala jsem směs cukru a pomerančové šťávy zahřívat a modlila jsem se, aby dítě spalo odsttečně dlouho, protože proces výroby karamelu nejde dost dobře přerušit. V původním receptu se radí použít k pouzení stupně karamelizace čichových vjemů, já měla nos bohužel postavený mimo službu a sloužil mi jen jako útočiště k rýmě jako trám. Musela jsem se tedy spolehnout pouze na své smysly zrakové. Opatrně jsem kruhovitými pohyby kastrůlkem přispívala k rovnoměrnému rozpouštění cukru a ostřížím zrakem (s dioptrií a půl na každém oku) sledovala, jak cukr pomalu mění barvu a začíná dostávat jemně zlatavý nádech. S karamelem zacházejte opravdu opatrně a delikátně, nezlobte jej vařečkou ani jinými nástroji. Kdfyž se vám bude zdát, že cukr měnící své skupenství příliš bublá, nadzvědněte prostě kastrůlek ze zdroje tepla a pěkně jím zakružte. Ale opatrně, hlavně ať se nespálíte. Spáleniny od karamelu jsou jedny z nejhorších kuchyňských katastrof.
Protože jsem místo vody použila pomerančovou šťávu, zahřívala jsem ještě chvíli, až se karamel zbarvil do světlounce hněda. V té chvíli jsem nemeškala a pěkně jej nalila z kastrůlku přímo do směsi čokolády, másla a smetany, která se mezitím už pěkně roztopila. Výslednou směs jsem řádně promíchala a nedočkavě ochutnala. Byla to božská mana. Výsledný čokoládovo-karamelový krém jsem vlila do plastové misky, zaklopila víčkem a uložila do lednice. V mrazu jí stačilo zhruba třičtvrtě hodiny.

Než vytáhnete čokoládovou směs z mrazničky, připravte si ostrou lžičku a vykrajování, hluboký talířek s kakaem a spoustu malinkých papírových košíčků, do kterých budeme jednotlivé lanýžky ukládat.
Tak a vyhrňme si rukávy a jdeme na věc. vytáhneme čokoládvou směs mrazáku a rychle pomocí ostré lžičky vykrajujeme rádoby kulaté patvary, které ihned vyválíme v kakau. mě se s takto připravenou směsí pracovalo velice dobře a přičítám to právě kvalitě čokolády. Každý lanýžek utrůníme do papírového košíčku a až budeme mít hotovo, uložíme lanýžky někam do chladu.

No a pak se necháme jen chválit a uždibujeme a uždibujeme a hřeje nás pocit, že něco tak dobrého je vlastně úplně jednoduché.

A protože na naší oslavě bylo i notně dětí, říkala jsem si, že tmavým lanýžkům by dělalo dobrou společnost stádo lanýžků z bílé čokolády.
Recept jsem našla tentokrát tady a upravila jej poněkud radikálněji. Bílá čokoláda je sladká sama o sobě dost a dost a tak jsem v původním receptu použitý cukr a med nekompromisně vyškrtla.

Takže jsem potřebovala následující:

3 tabulky bílé čokolády
1/2 kelímku smetany ke šlehání
20 gramů másla
3 lžíce bílého vína (použila jsem Chardonnay)

Na obalení jsem použila mleté mandle, ale záleží na vaší chuti, obalovat můžete třeba v kokosu.

Postup přípravy je zcela shodný s lanýžky z tmavé čokolády, jen s karamelem si hlavu lámat nemusíte. Když se mi směs bílé čokolády, másla a smetany nad vodní lázní
P1000174_SM

pěkně rozpustila a spojila, přilila jsem do ní ještě tři pořádné lžíce bílého vína.

A zase jsem směs nalila do krabičky, zavíčkovala a ubytovala na třičtvrtě hodiny v mrazáku.
Jelikož v českých obchodech snad nejde najít kvalitní bílou čokoládu s opravdu velkým obsahem kakaového másla, bude směs poněkud patlavá a je potřeba pracovat opravdu velmi rychle, obrnit se pevnými nervy a mrazivými myšlenkami. Takže rychle vykrájíme patvary, obalíme v mandlích, naskládáme po jednom do pidikošíčků a hotové lanýžky ubytujeme někde v chladu.

Víno dodá sladkým lanýžkům příjemný ovocný podtón a jemně je ovoní a dochutí. Nikdo z přítomných sice víno nepoznal, ale já ho tam cítila. I když možná jen intuitivně.
Lanýžky z bílé čokolády byly sice spíše zamýšlené pro děti, ale nakonec náramně chutnaly i pánské části oslavy, což jsem se velice divila.

Lanýže prostě bodují v každé podobě a já už vím, že se bez nich žádná pořádná událost neobejde. Fotky dodám k článku později, teď se jdu dívat na Kmotra, abych alespoň slyšela někoho, kdo mluví stejně jako já .

Opravdu voňavá česnečka z Loštic

10. ledna 2010 v 7:42 | Madla |  Z polévkové mísy
Letos pro mě není vstup do nového roku příliš šťastný. Doma se potácím jako tělo bez duše, pokašlávám a nestačím měnit použité kapesníky. Nechce se mi nic, jen zalézt si do postele a na dlouhou dobu usnout. Jenže to nejde, když jste mámou osmiměsčního aktivisty, kterého nejvíc baví lézt tam, kam nemá a strkat do pusy všechno, od šroubováku počínaje až po kdejaké smítko konče. A hlídací babička už dopoledne nehlídá a já zjišťuju, jak jsem byla dopoledním hlídáním našeho sviště rozmlsaná.

Takže pokud vás taky skolila choroba, nebo třeba jen kocovina, nabízím vám lék, kvůli kterému nemusíte ani do lékárny.

Na dvě pořádné porce voňavé česnečky budete potřebovat:

1/2 litru vody
kostku zeleninového bujónu (nejlépe v BIO kvalitě)
dvě brambory, nakrájené na kostky
1 mrkev, nakrájenou na půlkolečka
trošku pórku, nakrájeného na kolečka
6 stroužků česneku, prolisovaných
1 balení tvarůžků, rozdrobených na kousky

Uvaříme si česnečku tak, jak jsme zvyklí, a nebo ji uvaříme jako já. V hnrcis horkou vodou rozpustíme zeleninový bujón, přihodíeme na libovolné tvary nakrájenou zeleninu a vaříme asi čtvrt hodinky doměkka.
Až je polévka uvařená, pěkně ji očesnekujeme prolisovaným česnekem. Naznačený počet stroužků je pouze orientační, záleží na tom, jak moc máte česnek v oblibě a jak moc potřebujete postavit na nohy... já radím s česnekem nešetřit.


Na talíř dáme rozdrobené tvarůžky,

přelijeme horkou česnečkou a už jen nasáváme výraznou vůni, která už sama o sobě prozrazuje léčebné účinky, které tato zaručeně léčivá polévka má. Já jsem použila už tvarůžky-kousky, takže mi odpadlo pro někoho nepříjemné drobení tvarůžků.


Doporučuji jíst s partnerem stejného smraduvzdorného založení a nějakých pár hdin se vyhýbat vybranější společnosti.

Fotky snad přidám během dne, slibuju, že se budu opravdu snažit.