Dort plný lásky a medvídků

24. května 2010 v 7:49 | Madla |  Dorty a moučníky dětské
Ačkoli od prvních narozenin našeho synka uběhlo už pár dnů, teprve nyní se dostávám k tomu, abych konečně popsala recept a postup výroby lehkého dortu s mechově hebkým piškotem, plný lahodného jemného krému a frutafilu s kousky meruňěk, pokrytý bílou čokoládou a zdobený čokotransferem s motivem medvídků s dárky.

Nevíte, co je to frutafil a už vůbec netušíte, jaká kletba se skrývá za tajemným čokotransferem? Všechno se dočtete v tomto receptu, kde jsem obě tajemně znějící suroviny použila a ačkoli jsem s nimi pracovala poprvé, celek byl lahodný a dokonce ani esteticky nijak neurazil.
Ale protože se člověk pořád může zlepšovat, přidám k popisu práce a k obrazovému materiálu i své tipy a rady, jak si práci ulehčit, aby byl výsledek co nejlepší.

Jestliže patříte mezi časté návštěvníky těchto stránek, jiste víte, že se snažím ve své kuchyni omezit používání vajec. nemám k tomu žádné záhadné důvody, jen jsem převzala rodinnou genetickou štafetu vysokého cholesterolu. A slovy z mého oblíbeného filmu: "Taková rodinná degenarce holt není žádný med." se snažím přísun cholesterolu svými cévami alespoň mírně omezit.

Ale u tohoto receptu na zdravou vlnu nenaskočím, nadýchaný měkký piškot prostě potřeuje své a bez dobrých vajec se neobejde. Dokonce i celozrnná mouka a třtinový cukr tentokráte nehnutě odpočívaly bokem a nepokojně čekaly na svou vlastní chvíli slávy. Takže ačkoli je dort plný zdánlivě nezdravých věcí, je lehký jako dech a plný lásky k pečení a k dítěti, pro které byl stvořen.

Takže jste připraveni a plni odhodlání?

Tak jdeme na to a připravíme si hebce nadýchaný piškotový korpus. Zde uváděný recept je věkem ověřený a při dodržení několika jednoduchých zásad je i takřka nepokazitelný.

Uvedený rozpis ze čtyř vajec je určen na malou dortovou formu, ta moje má průměr 22 cm. Potřebujete-li tedy dort větší, jednoduše si upravte poměr daných surovin.

Na opravdu povedené piškotové těsto musí mít všechny přísady stejnou pokojovou teplotu, proto si pár hodin před chystanou pečící akcí vyndáme z lednice správný počet vajec a mléko.

A jdeme na věc. na malý drotový korpus si navážíme a nachystáme tyto suroviny:

250 gramů polohrubé mouky
170 gramů moučkového cukru
1 lžíci vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
4 vejce - oddělit žloutky a bílky
100 ml oleje
100 ml mléka
1/2 balíčku kypřícího prášku do pečiva
1/2 lžičky citronové kůry

máslo a kokos na vymazání a vysypání dortové formy

Nejprve si opatrně oddělíme žloutky a bílky. Žloutky dáme mo mísy a bílky vložíme do vhodné nádoby určené ke šlehání sněhu. Sníh sice můžeme ušlehat i ručně metličkou, ale je to hodně zdlouhavý a posilovnu nahrazující proces, proto navrhuji v rámci úspory času a namožení svalů zaměnit práci rukou za práci ručního šlehače. Ale na sníh řada teprve přijde. nyní se vrhneme po hlavě na oddělené žloutky, spočívající poklidně a nic netušíce v míse. Ke žloutkům postupně přiléváme odměřených 100 ml oleje a oba druhy cukrů a pomocí metličky vyšleháme pěknou žlutou pěnu.
Do žloutkové směsi přisypeme polovinu odváženého množství polohrubé mouky, do které jsem si zamíchaly polovinu balíčku kypřicího prášku do pečiva a přilijeme mléko.

Zamícháme, aby se nám nevytvořily hrudky a jdeme si ušlehat tuhý sníh.
Do hebkého těsta přidáváme po částech do tuha vyšlehaný sníh a postupně přisypáváme zbytek mouky.

Pracujeme zlehka a sníh s moukou opatrně zabalujeme do těsta. Pro vůni doporučuji přidat do těsta půl lžičky čerstvě nastrouhané nebo sušené citronové kůry.
Napěněné hebké těsto plné vzduchových bublin vlijeme do máslem vymazané a kokosem vysypané dortové formy

a vložíme do předem vyhřátých útrob trouby,

kde na 180 stupňů pečeme zhruba hodinku. První půlhodinku troubu určitě neotevíráme a svou zvědavost krotíme pouze nakukováním přes dvířka trouby. Záleží ovšem na propečenosti a výkonnosti každé trouby, proto ke konci pečení kontrolujeme propečenost korpusu pomocí vpichu špejle doprostřed těsta. Když se na špejli přestanou lepit drobečky těsta, je upečeno a dort můžeme přesunout z trouby k vychladnutí.
Dozlatova upečenému dortu je nejlepší udělit den volna a proříznout jej až druhý den, kdy se těsto už tak nedrobí. Pokud jsme se drželi všech popsaných zásad, dort nám krásně vyskočil a další den by nám nemělo dělat potíž jej nadvakrát hezky proříznout.


Druhý den si připravíme i náplň, kterou poctivě promažeme každou vrstvu dortu. A jakáže ta náplň bude? Máslová, pudingová nebo úplně jiná? Chyba lávky, osobně nemám máslové náplně příliš v lásce, jsou na můj žaludek příliš hutné a těžké, takže ráda používám náplně tvarohové. A u tohoto dortu to nebude výjimka.Samotný tvaroh zjemníme přidáním zakysané smetany a o slaďoučkou chutnou tečku se postarají rovnou dvě tabulky bílé čokolády.

Na lehkou a chutnou tvaroho-čokoládovou náplň si připravíme:

1 kelímek měkkého tvarohu
1 kelímek zakysané smetany
2 tabulky bílé čokolády (volím Milku, z bílých čokolád na českém trhu se mi zdá nejkvalitnější)

Nejdříve si připravíme vodní lázeň - vezměme si k ruce vhodný kastrolek a skleněnou mísu, která do něj tak akorát pasuje. Na dno kastrolku nalijeme horkou vodu a pěkně psoadíme skleněnou misku, do které nalámeme čtverečky z obou bílých čokolád. A necháme pěkně páru, ať koná svá mocná kouzla. Občas můžem,e rozpouštějící se tabulky čokolády promíchat a za deset minut by se z pevného skupenství čokoládových kousků měla stát tekutá hebká lákavá hmota.
K rozpuštěné čokoládě vyklopíme tvaroh z vaničky a totéž učiníme i se zakysanou smetanou. Pořádně promícháme, ochutnáme apodle naší chuti případně dosladíme. Ale bílá čokoláda je už sama o sobě sladká dost, takže doslazení by nemělo být třeba.
Tímto krémem promažeme spodní vrstvu dortového korpusu a přiklopíme ji druhou proříznutou vrstvou.
Tuto placku taktéž pomažeme vrstvou hedvábně sametového krému a na ní ještě rozetřeme zhruba 4-5 lžic meruňkového frutafilu. A co je to ten frutafil, Je to hotový výrobek s vysokým obsahem kusového ovoce určený právě k výrobě sladkých pochoutek. Ale můžete jej s klidem nahradit nahrubo nasekaným okapaným meruňkovým kompotem nebo meruňkovým džemem s oprvdu velkými kousky ovoce.
Na ovocnou vrstvu přiklopíme jako čepičku poslední patro a vrhneme se na polevu.
Já vršek dortu polila rozpuštěnou bílou čokoládovou polevou v čočkách, což nebyl zrovna dobrý nápad, protože se při krájení strašlivě lámala. Příště si ve vodní lázni raději roztopím bílou čokoládu nalámanou na čtverečky.
Pokud budeme dort zdobit čokotransferem, je čas jednat rychle. polijeme dort polevou, bleskurychle uhlaídme a na polevu rychle přityskneme fólii obrázkem dolů. necháme nejlépe přes noc zatuhnout a poté fólii opatrně sloupneme. Já byla při svém prvním přenášení čokotransferu nervózní jako pes a málo jsem fólii přitisiskla, a proto nedošlo k dokonalému obtisknutí motivů na čokoládu a některým méďům tak chyblě tu kousek hlavy, tu kousek nohy.
Příště už se bát nebudu a fólii pořádně přitlačím. A dlužím vám vlastně vysvětlen, co to ten čokotransfer je. Čokotransfer je vlastně fólie s barevným dekorem z čokoládového másla, která se obtiskne na horkou čokoládu. Nebo můžete také horkou čokoládu vlít na rovnou plochu rozloženou fólii, nechat zaschnout a hotové přenést na připravený moučník. Mě se můj postup zdál mnohem jednodušší, bez možnosti upatlání kcuhyně.
Boky dortu jsem promazala zbylou náplní a dala dort opět vychladit.
Zvlnění povrchu je dáno také špatným přitisknutím, ale i přes tyto vady na kráse dort všem moc chutnal a já už se příště nebudu bát při zdobení ničeho, ani podezřele znějících názvů .


Protože mi náplně i meruňkového frutafilu docela dost zbylo, použila jsem obé jako náplň do domácích větrníčků.

Máte rádi dorty a dortíky? Zkuste třeba tenhle plný ořechů.

Tenhle dort je zase plný kokosu a pařížské šlehačky, což z něj dělá neododlatelně svůdný dezert.
Na zdravou notu zase zahraje dortík s čokoládovýcm přelivem a vůní banánů, který je bez vajec a se štědrým přídavkem celozrnné mouky.

Ať se rozhodnete pro jakýkoli dort, rozhodně si nechte chutnat!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 24. května 2010 v 9:06 | Reagovat

Zase jsem se trochu poučila, vůbec jsem netušila, co je frutafil a čokotransfer. Líbí se mi, že dnes je opravdu spousta možností ke zdobení cukroví a dortíků a každý pak může být originální. Ten tvůj vypadá moc dobře a taky mě dost zaujala ta tvarohová náplň. Určitě je zdravější a lehčí než klasická máslová.

2 Madla Madla | Web | 24. května 2010 v 9:37 | Reagovat

babi Maňasová: Vždycky je čas se něčemu novému přiučit. A alespoň já se ráda učím všemu novému, co má jen trochu společného s vařením :-) Děkuju moc za krásný komentářa a za chválu, ale pořád je co zlepšovat.
Na tvarohových náplních docela ulítávám, jsou lehoučké a přitom o mnoho jednodušší než klasické máslové náplně.

3 rybička rybička | Web | 24. května 2010 v 13:03 | Reagovat

Jé, ti medvídci na bílé čokoládě vypadají dost dobře, na bílou jsem je ještě nedělala. Tvarohový krém zkusím, jen já zas ulítávám na zdobení marcipánem a jinými potahovými hmotami, které se s touto náplní technologicky nemají rády a stejně se k ní musí udělat bezpečná bariéra, aby se krém a potah nedotýka, takže je to pak v takovém dortě mnohem pracnější.
Držím palce do dalších nápaditých dortíků!
PS: ... ted si matně vzpomínám, že možná jednou jsem je na bílou dávala, nebo se mi to jen zdá... už nevím...

4 Madla Madla | Web | 24. května 2010 v 14:52 | Reagovat

rybička: Díky moc za chválu, jak ale v příspěvku píšu, bála jsem se fólii pořádně přitlačit, takže někteří medvídci zůstal dekapitováni :-D Alespoň mám pro příště ponaučení :-)
Tvoje marcipánové zdobení je naprosto nedostižné a já s těch tvých dortových skvostů mám tak akorát cukřářské mindráky :-P
Medvídky na bílé čokoládě jsem u tebe už viděla, bylo to tuším na dortu pro Klárku. Nějaká fólie s obtiskem mi ještě zůstala, tak jsem zvědavá, co jí ještě ozdobím :-)

5 Hanka Hanka | E-mail | 10. května 2012 v 23:17 | Reagovat

děkuju za skvěle vypracovaný návod na výborný korpus - pekla jsem ho už na dva dorty a pokaždé se povedl chutný, vláčný a moc dobře se s ním pracovalo

6 Madla Madla | E-mail | Web | 11. května 2012 v 22:11 | Reagovat

Hanka: Tenhle korpus je opravdu lety prověřený a tak jsem moc ráda, že i vám zachutnal a že se s ním dobře pracovalo. Taková chvála mě nejvíc těší!
Tak vám přeji co nejvíc chutných dortíků :-)

7 toffo toffo | 28. června 2012 v 12:35 | Reagovat

Tak beru si u tebe inspiraci na tvůj tvarohovo-smetanovo-čokoládový krém, použiju svůj piškot a v sobotu dám sem report, co na to děti! Domnívám se, že by měl chutnat jako ten nejlepší pribiňáček. Díky!

8 Madla Madla | E-mail | Web | 28. června 2012 v 15:16 | Reagovat

toffo: Jé, už teď umírám zvědavostí! A gratuluju oslavenci!

9 toffo toffo | 30. června 2012 v 1:10 | Reagovat

Opravdu paráda a jak jednoduché a efektní. Mnohem lepší,než obyčejná šlehačka, tento tvůj krém bych použila jako podklad pro čerstvé jahody. Korpus pečený z vajíček od domácích slepic byl pozitivně žlutý a nikdo nenechal zbytky. P.S. Krém jsem vyráběla a dort promazávala mezi šestou a sedmou ranní, pak jsme se vypravovali pro první školní  závěrečné vysvědčení. A brnkačka, jako každý den :-) Sestře chutnal jako míša nanuk a zbytek si pochutnával, jak krém není přeslazený. Já ten tvůj trik s čokoládou rozpuštnou v kysané smetaně vedla dlouho v patrnosti a teď jsem konečně zrealizovala. S úspěchem.

10 Madla Madla | E-mail | Web | 30. června 2012 v 8:51 | Reagovat

toffo: Jé, tak to mě ohromně těší, že měl krém úspěch! Je to přesně jak píšeš, je neuvěřitelně variabilní, jen tak do pohárů s ovocem a cukrářskými piškoty, nebo jako součást Černé Venuše, nic víc v létě nepotřebuju.:-)
Jsem ohromně ráda, že chutnal! Ty si opravdu najdeš každou příležitost, abys mohla péct dorty :-D Obdivuju tě, protože já v současném horkém počasí se vzmůžu tak akorát na výrobu zmrzlin :-)

11 Monika Prchalová Monika Prchalová | E-mail | 14. července 2012 v 11:09 | Reagovat

Já dělala krém cutove je vynikající jen ho mam nějak řídký co s tím :-(

12 Madla Madla | E-mail | Web | 15. července 2012 v 20:30 | Reagovat

Monika Prchalová: Krém je ihned po vyrobení řidší, ale když se dá do lednice, tak bílá čokoláda v něm obsažená ztuhne a celý krém pevní. Pokud potřebuejte krém tužší, zkuste do krému přimíchat další rozpuštěnou čokoládu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama