Říjen 2010

Voňavé tartaletky s hruškou, mandlemi a čokoládovým krémem

27. října 2010 v 18:14 | Madla |  Sladké vábničky
Když začíná teplota klesat pod nulu, neomylně se u mě nastaví chuť na pořádný hrnek čaje s medem a k tomu prostě musím zakousnout něco sladkého - nejlépe něco rychlého a nekomplikovaného a přesto prudce dobrého. A takovouto charakterisitku splňují dezerty z lístkového těsta - jsou křehké a mizí jako mávnutím kouzelného proutku. A nemusí být jen obligátní štrůdl - co takhle si trošku pohrát a lístkovým těstem naplnit malé roztomilé tartaletky, kterým na kráse ještě přidá dokonalá kombiance hrušek a hořké čokolády.

Takže pokud čekáte milou návštěvu, nebo máte v téhle zimě chuť na jemný a elegatnní dezert, pusťte se se mnou do díla.

Na devět kousků budete potřeobvat:

1/2 lístkového těsta (samozřejmě může být i domácí ...)
tabulku kvalitní čokolády (nejlépe s obsahem 70% kakaa a více)
1 měkký tvaroh ve vaničce
2 lžíce créme fraiché nebozakysané smetany
tři čerstvé hrušky, oloupané a zbavené jadřinců (v nouzi dobře poslouží i hruškový kompot)
hrst nahrob posekaných mandlí

Na dozdobení:
dotuha ušlehanou šlehačku nebo kopeček zakysané smetany či vanilkové zrmzliny

A protože nás čeká dezert opravdu fofrový, nechám už řečí a vrhnu se po válečku. Těsto si rozválíme na tloušťku tak dvou až tří milimetrů a po kouscích jej vtlačíme do formiček na tartaletky. Rozpálíme si troubu na 200 stupňů a na těsto přidáme na měsíčky nakrájené hrušky.
P1010153_26

Ve vodní lázni si rozpustíme nam kousky nalámanou hořkou čokoládu a až bude rozpuštěná, vmícháme do ní tvaroh a dvě lžíce créme fraiché. ten si vyrábím doma podle tohoto receptu. Ale pokud vás honí lenora jako občas každého, nestane se nic hrozného, když místo créme fraiché použijete kvlaitní zakysanou smetanu. Jen by měla být opravdu s vyšším obsahem tuku, protože tuk je (ať chceme nebo nechceme) nositel chuti. Zamícháním nám zvnikne hedvábně jemný krém, který už teď láká ke snězení. Takže ochutnáme a pokud máme opravdu sladké jazýčky, můžeme čokoládový krém případně trošku dosladit. Do krému nasypeme zlehka dvě hrstě nahrubo posekaných mandlí, promícháme a máme hotovo. Tedy takřka.
Pokud chcete svůj výtvor vystřelit do nadpozemských výšin, udělejte si dopředu mandle zkaramelizované.
Krém naneseme na hrušky (stačí tak jedna lžíce na jednu formičku) a vrzneme do trouby rozpálen é na oněch vražedných 200 stupňů.
P1010154_27Pečeme čtvrt hodinky až dvacet minut, prostě do doby, než okraje z lístkového těsta krásně nezezlátnou. Necháme mírně vychladnout avyklopíme z formičky.
Servírujem s porcí créme fraiché, zakysané smetany nebo šlehačky nebo chladné vanilkové zmrzliny.
P1010156_28
S fromičkami na tartaletky se dá kouzlit různě a pokud máte formičky kvaltiní, není třeba je ani vymazávat máslem či jiným tukem a vyklopit vám půjdou hravě. Já mám ty své z internetového obchodu u rybičky.
A pokud vás přepadne touha naplnit tyto překásné formičky něčím slaným a stylovým, můžete si své představy splnit třeba tímto receptem.


Klasické listové těsto, které si můžete připravit dokonce po domácku, můžete nahradit samozřejmě i těstem křehkým a to jak sladkým, tak i slaným.

Fantazii se prostě meze nekladou.

Tak si nechte chutnat.

Slaný koláč se žampiony, ricottou a vejci

22. října 2010 v 12:35 | Madla |  Slané potěšení
Tento koláč se mohl také jmenovat zbytkový, ale protože mi názvy takto tvořených jídel evokují nechutnou míchanici chutí a ne překvapivě chutné jídlo, složené z kvalitních surovin. Tak nějak se nám v lednici sešlo pár plátků slaniny, které se už nevešly do mého oblíbeného kuře na zelí, po minicheesecaku zbyl v lednici ještě kelímek ricotty, po bramboračce s houbami zbylo pár žampionů a hlavně jsem nevěděla, co rychléjho a chutného připravit k večeři. Čas na velký nákup nebyl, takže jsem vzala za vděk kupovaným listovým těstem a vytvořila jsem rychlý a sytý koláč, který ideálně ladil k večernímu posezení u seriálu a ke sklence svěžího bílého vína.

Teď už mám zkušenost i s přípravou domácího listového těsta, takže příště bude slaný koláč ještě domáčtější a mnohem chutnější. Domácí listové těsto jsem dělala podle tohoto návodu na stránkách pana Cuketky a výsledkem jsem byla naprosto ohromena, takže jestli se nebojíte, určitě vyzkoušejte. není to tak složité, jako to vypadá, a když jsem to zvládla já, zvldánete to zajisté taky.

Ale zpět k receptu:

nachystáme si tedy:

1/2 listového těsta
pár plátků anlické slaniny nebo dušené šunky
čtyři žampiony, očištěné a rozkrájené na hrubší kousky
kelímek ricotty (250 gramů)
sůl, pepř
snítku čerstvého tymiánu
pár lístků čerstvého rozmarýnu
kousek pórku (bílá část)
2 vejce

Lístkové těsto si rozválíme na tloušťku asi dvou až tří milimetrů a vyložíme jím koláčovou formu. Těsto poklademe plátky slaniny či šunky,

na ni dáme očištěné a na hrubší kousky nakrájené žampiony.

Ricottu jemně osolíme a opepříme a přidáme k ní lístky tymiánu, které jsem odrhly přímo z větvičky a najemno nakrájené lístky rozmarýnu. Pokud nemáme čerstvé bylinky k dispozici, posloužíme si sušenými. Na krájíme si najemno kousek bílé části pórku a přidáme k ricottě. Zamícháme a ochucenou ricottu navrstvíme na žampiony.
Na sýrovo-bylinkovou směs rozklepneme dvě vejce, která jemně osolíme a opepříme a máme hotovo.

Teď za nás bude pracovat trouba, rozehřátá na pekelných 200 stupňů. pečeme dvacet až třicet minut, prostě do doby, než okraje koláče krásně nezezlátnou.
Foto talířového aranžmá se bohužel nezachoalo, protože tento slaný koláč byl tak rychle "zcupován", že nebylo ani co fotit ...

Čas nevlídného podzimu si žádá něco na zahřátí žaludku a co je nejlepší volba? Slaný a bylinkami voňavý koláč, který nejen zasytí, ale zahřeje žaludek i duši.

Koláč se dá samozřejmě připravit i z těsta křehkého, na které najdete
Dobrou chuť!

Velmi aromatická kýta s rozmarýnem

14. října 2010 v 13:25 | Madla |  Maso hraje prim
Prosluněné podzimní počasí sice láká ven, ale ráno se už teploty pohybují jen pár stupínků nad nulou, což pro mou bylinkovou zahrádku usazenou v truhlících na balkonu představuje velké nebezpečí. Zahráda byla proto v dnech nedávno minulých zlikvidována a na mě zbyl úkol, jak všechny ty bylinky upotřebit. Něco jsme nasušili, něco spolkl mrazák, ale řadu bylinek jsem narchlo zpracovala. Bazalku do formy výtečného bazalkovo-mandlového pesta, mátu a meduňku do báječného sirupu podle Mlsné kočky, část šalvějových lístků spolkl domácí chléb se šalvějí a česnekem a ssamozřejmě došlo i na omáčkovou stálici - koprovku, a  protože jsem pořád ještě neměla dost chutě a vůně čerstvých bylinek, vytáhla jsem z mrazáku pěkný kousek kýty, nechala jej rozmrznout a upravila jej jednoduše a výtečně dle receptu Jamieho Oliviera, podle něhož moc ráda vařím.

V kýtě hrál prim tentorkát rozmarýn a aby ho nebylo málo, jako přílohu jsem připravila brambory pečené v alobalu, taktéž s čerstvým a voňavým rozmarýnem.

Takže pokud máte ještě k dispozici pár snítek čerstvého rozmarýnu, pusťte se do voňavé práce, která je za chvíli hotová, ale o to víc potěší váš žaludek.

Pro dva dospělé strávníky (a jedno hodně po jídle lačnící batole) si připravte:

kus vepřové kýty o váze cca 500 gramů
hrubozrnnou sůl
čerstvě mletý (či v mém případě rustikálně uhmožděný) pepř (nedám dopustit na kombinaci čtyř pepřů)
4 lžíce extra panenského olivového oleje
několik snítek čerstvého rozmarýnu

A na voňavé brambory:

brambroy podle počtu strávníků
máslo
čerstvé rozmarýnové lístky
sůl a pepř

A navíc:

pěkných pár kousků a jeden větší kus alobalu

Vepřovou kýtu si osušíme, osolíme a opepříme
Maso oslíme a opepříme

a pomocí ostrého nože si v ní uděláme několik otvorů, do nichž vždy zastrčíme snítku čerstvého rozmarýnu.
a prošpikujeme rozmarýnem

Jamie sice ve svém díle věnovaném bylinkám maso nešpikoval, můj rozmarýn však nebyl takový statný macek, nebo byl ze založení pacifista, protože ať jsem se snažila, jak jsem se snažila, ani přiostřenou špičkou stonku neprobodl nic, natož kus masa. okořeněné a rozmarýnem prošpikované maso zakápneme dvěma lžícemi oleje a ze všech stran ho (nejlépe to jde rukama) v oleji jemně okoupeme. Necháme na chaldném místě odležet tak hodinku a pak si rozpálíme pánev, do které vlijeme zbývající dvě lžíce oleje a maso na něm zprudka ze všech stran opečeme.
Na trošce oliovvého oleje naprudko osmažíme
Dozlatova opečené maso zabalíme do pořádného kusu alobalu, přilijeme na něj vypeklou šťávu a utěsníme mu stříbrný alobalový kabátek.
a zabalíme do alobalu
A spolu se zabalenými rozmarýnovými brambory jej strčíme na třičtvrtě hodinky dopéct do trouby rozpálené na 200 stupňů.
stříbrné amarouny
A jak na brambory? Jendoduše. Vetzmeme si brambroy spíše menší velikosti, všechny zhruba stejně velké, důkladně je omyjeme a osušíme, rozpůlíme a obě poloviny brambroy oslíme a opepříme stejně jako jsem to prováděli u masa. Na každou polovinu pak dáme také lístek či dva čerstvého rozmarýnu.
Na každou půlku brambry dáme lístek čerstvého rozmarýnu
A pak vždy na jednu polovinu brambroy přidáme pláteček másla, bramboru zkompletujeme s jejím identickým rozkřízlým dvojčetem a pevně zabalíme do alobalového roucha. A spolu s masem dáme péct do trouby.
Po třičtvrtě hodině budou už brambory krásně upečené, maso bude štavňaté a taktéž propečené, prostě lahůdka. Takže opatrně vyprostíme brambry i maso z alobalového sevření a servírujeme, než nám ta dobrota vychladne.
Masíčko po upečení

A takhle si spolu brambroy a maso hrály prim:

porce na talíři
Maso bylo voňavé a šťavnaté, brambory krásně upečené, prostě balada. Některé brambůrky byly pravda na okrajích trošku chycené, jenže já mám právě tyhle přičmoudlíky nejradši ... však ne nadarmo nám babičky říkávaly, že připálené je na krásu ...

Cheesecupcakes s karamelizovanými mandlemi

2. října 2010 v 21:08 | Madla |  Cheesecaky, tvarohové dorty a nepečené dorty
Minulý a předminulý týden byl pro mě prostě horor ve znamení práce. Nestíhala jsem nic a ještě jsem do toho všichni onemocněli. Jeden průšvih stíhal druhý a já už byla pomalu zralá na odjezd do Bohnic (tedy potažmo do mě mnohem bližšího Šternberka). Ten se naštěstí nekonal, protože jak známo,žena toho snese víc než tažný kůň a tak jsem pořád tady.
Ten největší pracovní nápor už pomalu začíná ochládat, takže mám konečně i trošku času na sebe, potažmo na tento blog. A protože po svém zvýšeném pracovním úsilí se prostě musím něčím odměnit, je čas kápnout na sladkou notečku a trošku si život zpřestit na sacharidové vlně.

Tenhle cheesecakes je variací tohoto velmi elegantního bratříčka. Jen ve zmenšené formě a s notnou dávkou křupavých a sladkých mandliček. Takže zapomeňte na případné diety a jiné nesmysly a pojďte se těmto malým fešákům podívat na zoubek.

Na křupavou krustu budeme potřebovat:

140 gramů máslových sušenek (použila jsem mléčné Be-be)
60 gramů mandlí
2 lžíce mléka
60 gramů másla, rozpustěného
2 lžíce karamelového likéru (já měla Carolans)
1 lžíci cukru krystal (bude-li třtinový, jako u mě, bude to o to lepší)
1 lžíci kakaa

Sušenky a mandle nadrtíme buď v mixéru nebo se na nich vyřádíme růčo třeba paličkou nebo válečkem na těsto. Sušenkovo-mandlovou drť si nasypeme do misky, přidáme kakao a třtinový cukr a promícháme. Pak do sypké směsi nalijeme rozpusštěné máslo, karamelový likér a mléko. Pomocí prstů vytvoříme drobenku.
Každý důlek formy na muffiny důkladně vymžeme máslem a na dno každého důlku položíme kolečko vystřižené z pečicího papíru. I kolečko potřeme máslem.
Řeknu vám, takhle jsem si nezastříhala od dob, kdy jsem za socialismu navštěvovala školku...
Stříhání koleček a dvojnásbné vymazávní není jen pro srandu králíkům, ale vyplatí se jej podstoupit, pokud tedy chcete, aby se vám každý minicheesecakes hezky z fromičky vyloupl.
Takže "těsto" máme hotoové a teď vždy jednu lžíci sušenkovo-mandlové hmoty dáme do vymazaného důlku a pěkně upěchujeme. Pokud chceme, můžeme vytvořit i fešácké okraje. A te´d je to jen na nás a naší případné lenosti - podklad můžeme buď dát vychladitdo lednice (nebo v časovém fofru do mrazáku), nebo jej jako já zapéct na deset minut v troubě při 180 stupních. já jsem všemi deseti pro zapékání, protože rozdíl je to opravdu velký - křupavý podkad krásně kontrastuje s jemným a hustým krémovým vnitřkem. Po zapečení necháme "těsto" vychladnout a dáme opět buď do ledničky, nebo do mrazáku.
Zatímco nám těsto tuhne, připravíme si karamelizované mandle: Ty jsem dělala podle tohoto receptu, který jsem si jen velmi mírně obměnila.

1 balíček mandlí, nahrubo nasekaných
4 lžíce cukru krupice či krystal
2 lžíce vody
20 gramů másla

Mandle si buďto v mixéru nebo ručně nahrubo nasekáme a dáme je na chvíli nasucho opražit do pánve. během pražení je občas pošťouchneme vařečkou, aby se nám nepřipálily a aby se "opekly" rovnoměrně. Až začnou mandličky krásně vonět, nasypeme na ně zlehka a rovnoměrně čtyři lžíce cukru krystal tak, aby byly pěkně pokryté. Necháme malou chvilku působit zdroj tepla a cukr se nám začne tavit, rozpouštět a začne vznikat voňavý a sladký karamel. Rychle k němu přilijeme dvě lžíce vody a máslo, promíchneme a necháme opět karamelizovat. Až bude mít karamel nádherně zlatohnědou barvu, odstavíme ho ze zdroje tepla a vlijeme na slabou vrstvou olejem vytřeného talíř.
Po vychladnutí nalámeme zkaramelizované mandličky na menší kousky.
Zatímco nám chladne karamel, tak si připravíme sladkou a omamně dobrou sýrovou hmotu.

Na tu budeme potřebovat:

1 kelímek sýru ricotta (250 gramů)
1 kelímek zakysané smetany (190 gramů)
2 velké vaničky sýru Lučina (bez příchutě)
3 vejce
asi 100 gramů cukru krystal
2 tabulky hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa
2 tabulky bílé čokolády

Všechny suroviny (snad až na čokoládu) by měly mít pokojovou teplotu, aby se nám pěkně roztíraly a netvořily nám v krému nevzhledné žmolky. Já si nejprve rozetřela ricottu s cukrem, pak jsem ke směsi přiklepla všechna vejce a pěkně zlehka promíchala. A přidala jsem zakysanku a Lučinu. Jemně jsem utřela a snažila jsem se, aby se do hmoty nedostal žádný vzduch. Hotový krém si rozdělíme na dvě poloviny a do jedné z nich přidáme ve vdoní lázni rozpuštěnou hořkou čokoládu a do druhé taktéž ve vodní lázni roztopenou čokoládu bílou.
A z mrazáku nebo z lednice si vytáhneme vychlazenou sušenkovo-mandlovou drť a na ní dáme jednulžíci tmavého sýrového krému, na ten rodzrobíme zkaramelizované mandle a ty přelijeme lžící sýrové hmoty s bílou čokoládou. Formu s muffiny dáme do vhodné nádoby naplněné horkou vodou (mě se osvědčil hluboký plech) a dáme péct do trouby předem vyhřáté na 160 stupňů. A protože jde o zmenšenou verzi klasického cheesecaku, pečeme jen čtvrt hodinky a pak necháme cheesecupcakes ještě ve vypnuté troubě hodinku až dvě "vydýchat" - pootevřeme jim dvířka a pokud se vám otevírají jako mě, trošku je zapřeme třeba židlí... na kterou si pak usíme dávat pozor nejen my, ale zejména neustále běhající a povykující batole...
Až po částečném vychladnutí vytáhneme naše malé zázraky z trouby ven na boží světlo a při pokojové teplotě je necháme vychladnout. A po vychladnutí je opět nasměrujeme - tentokrát do lednice. A v den "D" každý důlek opatrně objedem ostrým nožem acheesecupcakes vyklopíme a už se necháme vést na sladké vlně - s křupavým a voňavým podkladem, krémovou chutí se dvěma druhy čokolády a s báječnými a sladkými křupavými karamelizovanými mandlemi.
Tyhle miniaturní vezre klasického velkého bratra cheesecaku se mi velice zamlouvaly a určitě si je střihnu co nejdřív. Tyhle jsem pekla sice už před měsícem, ale ještě teď se mi při vzpomínce na ně spouští po bradě mlsná slina...
Ještěže mám v lednici kousek cheesecaku ryze podzimního - s brusinkami a sušenými švestkami. Ale o tom snad až příště.