Ta má ale bagety ...

26. února 2012 v 17:51 | Madla |  Slané potěšení
říkaly jsme jako prepubertální školáci na základce, komentujíc tak druhotné pohlavní znaky starších učitelek, s nimiž si více než záhodno pohrála gravitace.

Už za pár let bych z pusy nic takového nevypustila, a to jen proto, že jsem ochutnala skutečně skvělou vypečenou bagetku. V devadesátých letech minulého století (to zní fakt hrozně, jak dějepisné učivo) v mém rodném (tehdy okresním) městě otevřeli báječnou francouzskou pekárnu a já s maminkou jsme tam pravidelně chodily hřešit. Z tašky nám pak koukal promaštěný papírový sáček s jemnými a nadýchanými croissanty (měly čokoládové a s vanilkovým krémem) a nesměla chybět přidrzle vykukující veliká křupavá bageta. Byla přesně taková, jaká má být, nádherně upečená křupavá kůrka, jemná a nadýchaná střídka plná vzduchových bublin s nepopsatelnou chutí. Jen tak s máslem a domácím jahodovým džeme to byla snídaně pro bohy.

Jenže za pár let milé pekařství zkrachovalo a krásně křupavou poctivou bagetu nahradily po lepence chutnající bagety dopékané pro zdání čerstvosti v supermarketu. Lhala bych, kdybych řekla, že jsem se jim zcela vyhýbala, občas jsem si jednu koupila, abych pak se zasněným pohledem vrazila do prvního kandelábru při vzpomínce, jak skvěle chutnala její neglobální předchůdkyně.

A zase plynul čas a já si řekla, že když si hraju na kulinářskou bohyni v padesát let poděděné kuchyni, je načase vytvořit vlastní, blbuvzdorný a přesto báječný recept na bagety. Hledání té opravdu báječné bagety byl běh na dlouhou trať, pořád se mi nedařilo najít tu správnou strukturu těsta, vychytat triky a postup při pečení, abych nemusela provádět kdovíjaké pokusy a přitom se mohla těšit z bagetové křupavě vzduchové elegance francouzské dámy jménem Baguette.

Takže vám představuji svou bagetovou odysseu pěkně popořadě:

Prvními pokusy jsem zjistila, že na pěknou bagetu je nutno použít jen čistě bílou hladkou mouku (teď už umím dokonalou bagetku i s přídavkem celozrnné), a že i při částečném použití chlebové mouky vznikne chlebová superbageta.Moje první bagety vznikly podle bagetového receptu v mé oblíbené chlebové kuchařce Chléb v hlavní roli. jenže se konalo zklamání - bagety jen z bílé mouky byly mdlé a nevýrazné, připoužití tmavé chlebové mouky mi chutnaly mnohem více.


Vzhledově fajn, chuťově blízká spíše českému chlebu, málo bublinkatá, ale pěkně křupavá (bez závěrečného potření mlékem, to ale nebyla zas tak pěkně lesklá).


A díky použité tmavé chlebové mouce snad i dokonce zdravá, takže jestli chcete vyzkoušet jednoduše upečeného křížence mezi českým chlebem a francouzskou bagetou, tady je recept:

350 g hladké mouky
300 g tmavé chlebové mouky
50 g žitné mouky
21 g (tj. polovinu kostky) čerstvého droždí
350 - 400 ml vody
1 lžíci soli
1 lžíci medu
mléko na potření

Nejprve si z droždí, dvou lžic hladké mouky a trošky vody umíchejte kvásek. Nechejte deset minut odležet na teplém místě.
Smíchejte mouky se solí, vodou, medem a přilijte kvásek. Prohněťte důkladně v nelepivé těsto.
Z těsta vytvořte bochánek a nechejte jej v míse přikryté fólií na teplém místě kynout zhruba hodinu (klidně dvě :-)).

Vykynuté těsto na pomoučeném vále jemně znovu propracujte a rozdělte je na dvě části.

Každou část vyválejte na ovál velký asi 50 x 30 cm. Krajní třetiny těsta postupně zavinujte směrem ke středu. zavinutou bagetu překlopte n plech vyložený papírem na pečení tak, aby šev baget byl na papíře, tedy na spodní straně bagety.

Dejte ještě na hodinu kynout na teplé místo.

Troubu si předehřejte na 220 stupňů. Povrch baget několikrát nřízněte nožem. Potřete j mlékem a pečte asitřicet minut do zlatohněda. Pod plech s bagetami dejte spodní mřížku a na tu umístěte např. formu na koláč, naplněnou horkou vodou, nebo na plech k bagetám dejte plecháček s vodou. bagety se tak nevysuší.


Pokud použijete jen bílou mouku, výsledek nebude nic moc. Určitě nešiďte zamotávání, jen díky němu má bageta pěknou strukturu. Při potření mlékem se bageta krásně leskne, ale je pak méně křupavá. Místo nařezávání se mi osvědčila do těsta nastřihnout ostrými nůžkami pár hlubších "nástřihů" :-)

Tak, první pokusy o bagetu byly jedlé, nicméně můj zmlsaný jazýček, který chtěl opravdu tu pravou chuť francouzské bagety pořád nebyl spokojený. Tak jsem se pustila do výroby pain à l'ancienne ze stránek pana Cuketky.


Bagetka chuťově úžasná, tak akorát slaná, s nádherně křupavou kůrkou a jemnou střídkou plnou velkých a nepravidelně rozmístěných vzduchových bublinek.


Bombastická. Jenže, jenže a ještě jednou jenže. Perfekcionista ve mě nebyl zase spokojený a zase remcal, protože bagetka i při dalších a dalších opakováních a urputných snahách o tvarování vypadala jako hladítko. Prostě placatka. A já chtěla bagetu krásně nafouklou a prostě dokonalou i vzhledově. Bagety to holt se mnou nemají jednoduché.

A tak jsem zkoušela dál. Někdy jsem vážně umanutá a když něco chci, nedám pokoj do té doby, než toho dosáhnu. (Možná proto jsem dělala řidičák natřikrát, že :-))

Ale práce se vyplatila a já vám představuji slečnu Dokonalou, úžasnou bagetu skoro bez práce.


Nádherně křupavý hladký a lesklý povrch, jemná střídka plná nádherně velikých nepravidelných vzduchových bublin, úžasná chuť, lehce tvarovatelná, prostě báječná.


A recept? Neexistuje snadnější. A v čem je rozdíl? Hutnější těsto vám dá krásně tvarovatelnou bagetu, dlouhé studené kynutí zase skvělou chuť.

Takže tramtarará, připravte vítězi ovace a následující:

500 g hladké mouky
300 ml vody
1 lžička instantního droždí
1 lžíce soli

Na potření:

tři lžíce olivového oleje

Do pekárny či robotu nasypte všechny ingredience tak, jak to má daný přístroj rád (u pekárny je to zpravdila v pořadí mokré ingredience a až poté suché a nakonec droždí), nebo si suroviny nasypte do mísy a mákněte si rukama. Vytvořte hebké a pružné těsto, které se nelepí. Z těsta vytvořte bochánek. Nachystejte si mísu na kynutí, její spodek jemně poprašte moukou a dejte do ní bochánek. A teď přijde ta finta ... těsto dejte do mísy, zakryjte fólií a dejte DO CHLADU na 24 až 48 hodin. Třeba do ledničky nebo na studené schody, hlavně tam ale nesmí být průvan. Těsto si bude v klídečku pomalu kynout a ten rozdíl je v chuti opravdu poznatelný.
Já teda nejsem chemik a nikd ynebudu, protože jediné, co si z chemie pamatuju je ten legrační pokus se sírou a pak jeden pokus, při kterém došlo skoro k demolici chemické laboratoře a celá škola musela být na hodinu evakuována :-)
Po dnu či dvou pomalého kynutí si jemně popraštěe moukou pracovní desku, vyklopte na ní bochánek těsta, který by měl být dvojnásobně velký. A ostrým nožem nakrájejte tři stejně velké díly.
Plech na pečení si vystelte pečicícm papírem a jednoduše vemte kus těsta a natáhněte ho na úzkou dlouhou nudli přes celou déůlku plechu. Nařízněte opravdu ostrým nožem nebo nastřihněte a totéž uděljte se zbylými dvěma kusy těsta. A teď dejte kynout DO TEPLA na čtyři až šest hodin.

Bagety zdvojnásobí svůj bojem, budou nádherně nafouklé a pod tenkou slupkou těsta budou vidět úžasně velké vzdcuhové bubliny. Rozpalte si troubu na 180 stupňů. Bagety zlehka potřete olivovým olejem a hned je šoupněte do trouby. Pečte půl hodiny při 180 stupních pak na deset minut zvyšte na maximum, na 280 stupňů. Udělá se krásná zlatavá kůrka. A je to.
Vyndejte a ještě horké dejte z plechu vychladnout na mřížku, abyste zabránili sražení vlhkosti zespodu.


A máte královnu všech baget. Bez nutnosti použít pečicí kámen, bez zvlhčování vodou, jednoduše a přitom se skvělým efektem. A nezapomeňte ji před pečením potřít oliváčem, bude pak nádherně lesklá.


Určitě ji vyzkoušejte, je vážně úžasná a po těch nudných dopékaných bagetách ze suprmárketu už ani nevzdechnete.


Ještě malé upozornění pro ty, co se do bagetového experimentu pustí - sůl se nesmí dostat do přímého kontaktu s droždím, protože sůl by zabila kvasinky v droždí a milé bagetky by vám vůbec nenakynuly a tím pádem byste v nich marně hledaly vzduchové bubliny. Takže si třeba nejřív oslte a promíchejte mouku a až poté přisypte lžičku droždí.

Tak dobrou bagetovou chuť vám přeje Madla.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jindra Jindra | 27. února 2012 v 11:35 | Reagovat

Nádherné bagetky, jdu do toho, už jsem nějaké upekla, ale nebyla jsem úplně  spokojená.Díky za receptíky, vyzkouším všechny. Jindra :-P

2 Madla Madla | E-mail | Web | 27. února 2012 v 13:16 | Reagovat

Jindra: určitě vyzkoušejte, ty posledně jmenované jsou vážně dokonalé - jak vzhledově, tak chuťově. A pak dejte vědět, jak chutnaly :-)

3 DolceVita DolceVita | Web | 27. února 2012 v 17:42 | Reagovat

Povedená reportáž o hledání dokonalosti a korunovace nejkrásnější miss bageta závěrem :-))) Povedené bádání!

4 Madla Madla | E-mail | Web | 27. února 2012 v 18:02 | Reagovat

DolceVita: Díky za krásný komentář. K té dokonalé miss bagetě jsem se dostala jen skrze závěje mouky, pokrytá odérem z droždí, po ruce v těstě, ale vyplatilo se :-)
Někdy se zarputilost vyplatí :-)

5 HaF HaF | Web | 27. února 2012 v 20:50 | Reagovat

Nádhera, teď jsem se pokusila o bažantí paštiku a tato bageta je k ní to pravé! :-)
Opravdu obdivuhodné bádání a skvělé výsledky! :-)

6 Madla Madla | E-mail | Web | 27. února 2012 v 20:58 | Reagovat

HaF: bažantní paštika musí být úžasná! Upřímně závidím tvým tak hýčkaným strávníkům, takovou dobortu bych si nedokázala odepřít. Domácí krásně křupavá bagetka k ní bude zcela jistě důstojným spoluhráčem.
Tak dej pak vědět, jak se povedla!

7 Meg Meg | Web | 28. února 2012 v 12:22 | Reagovat

Smekám, to je nádhera :) Budu muset tu slečnu dokonalou vyzkoušet, navíc to v tvém podání vypadá tak jednoduše, jako by se to ani nemohlo pokazit :)

8 Madla Madla | E-mail | Web | 28. února 2012 v 14:15 | Reagovat

Meg: Díky moc :-) Strašně mě to hledání dokonalé bagety bavilo a výsledek předčil má očekávání. A jednoduché je to opravdu, takže určitě vyzkoušej! A těším se, že si u tebe na webu přečtu tvou verzi slečny Dokonalé :-)

9 Pavla Pavla | Web | 1. března 2012 v 10:23 | Reagovat

Recept vypadá fakt blbuvzdorně, což je pro mě značka ideál! Však v jednoduchosti je krása, no ne? Jen nevím,jestli budu tak trpělivá a zvládnu počkat dva dny než těsto nakyne... Holt budu muset myslet hooodně dopředu :-). Skvělý příspěvek!

10 Madla Madla | E-mail | Web | 1. března 2012 v 11:34 | Reagovat

Pavla: Pavli, díky moc za krásný komentář. Recept je opravdu blbuvzdorný a nedá se zkazit :-)
Kynout se nemusí nechat celé dva dny, stačí nechat kynout den, já obvykle na těsto ale zapomněla, takže mi pak kynulo déle :-D (což ale nebylo na závadu, jak jsem s povděkem zjistila :-))
tak ať ti tvůj vypečený bagetový výsledek chutná!

11 Vilemína Vilemína | 1. března 2012 v 17:21 | Reagovat

Tak tomu říkám vášnivá kuchařka - bageta vypadá výborně. Já bych tu trpělivost si neměla...

12 Madla Madla | E-mail | Web | 1. března 2012 v 21:22 | Reagovat

Vilemína: Děkuju moc za takovou chválu. Ona spíš než trpělivost to byla zarputilost. Ale vyplatila se :-D

13 toffo toffo | 2. března 2012 v 15:18 | Reagovat

klobouk dolů, skláním se právě před tvou buldočí zarputilostí, právě proto, že mě takové buňky chybí. A právě ta "buldočí povaha" je podle mého názoru přidanou hodnotou tvého blogu, díky které vyčníváš nad těmi foodjinými.

14 Madla Madla | E-mail | Web | 2. března 2012 v 16:08 | Reagovat

toffo: Kdo by kdy řekl, že zarputilost bude mou kladnou vlastností :-D
Díky moc za ohromně milý komentář, ty mě vždycky tak krásně virtuálně pohladíš.
Sice si nemyslím, že bych nějak nad ostatními foodblogy vyčnívala, ale každopdáně ti za takovou poklonu ohromně děkuju.

15 katka katka | 18. března 2012 v 16:06 | Reagovat

dobrý den madlo, včera jsem ráno zadělala těsto, teď už mi kyne v teple, nebo spíš - a to je ten problém - vůbec nekyne :O( postupovala jsem přesně podle instrukcí, ale v ledničce se bochánek ani nehnul, myslela jsem, že aspoň v teple se bagetky trochu nafouknou a nic... nevíte, kde může být chyba? úplně nešikovná nejsem a z téměř stejných ingrediencí občas dělám chleba a ten je vždy výborný. ovšem ten se nedává kynout do lednice... děkuju za radu.

16 Madla Madla | E-mail | Web | 18. března 2012 v 19:51 | Reagovat

katka: A nechala jste v lednici těsto kynout opravdu minimálně dvacet čtyři hodin?
Ještě mě napadá, jestli nebylo prošlé droždí, protože mě vždy i v chladu těsto pěkně zdvojásobilo svůj objem. Já vždy dávala těsto do tepla ažkdyž bylo opravdu dvojnásobné, někdy to studené kynutí trvalo i víc než dva dny :)
Snad na bagetky nezanevřete, opravdu stojí za to.
Přeju, ať se podaří!

17 katka katka | 18. března 2012 v 20:01 | Reagovat

teď jsem je dopekla, nevykynuly vůbec, takové úzké nudličky. zeď bych s nima prorazila... :o) ale nebojte, nezanevřela jsem, za nějaký čas si dám druhý pokus ;-)
těsto jsem měla v lednici více jak 24 hodin, možná to bylo opravdu droždím. protože jinak z podobných ingrediencí dělám takový ten chleba bez práce, jak se jen lehce zamíchá, a ten se mi povedl vždycky. nejdřív se mi nezdálo to studené kynutí, taky nejsem žádný chemik, ale když říkáte, že to funguje, tak vám rozhodně věřím. jinak voněly krásně, takže do toho určitě někdy půjdu znova :-)

18 Madla Madla | E-mail | Web | 19. března 2012 v 8:33 | Reagovat

katka: je mi líto, že se nepovedly. Ten chlebíkbez práce jsem taky často dělávala než jsem objevila návykové pečení z kvásku :-) Ale díky za připomenutí, asi ho brzy udělám :-)
Tak přeju, ať druhý pokus vyje tak, jak má!

19 Lenka Lenka | E-mail | 1. dubna 2012 v 13:52 | Reagovat

Ahoj Madlo, tak já jsem dopadla stejně jak Katka. Těsto kynulo 36 hodin v lednici. Trochu nabylo,ale rozhodně ne dvakrát. Na plechu kynuly 4 hodiny, hly se opravdu o trošičku, žádné vzduchové bubliny o kterých píšeš. Takže výsledkem jsou malé zdrclé bagetky,které jak vystydnou,tak se asi nebudou dát ani ukousnout :)) Nevím,kde by mohla být chyba. Snad droždí? Bylo už otevřené, ale prošlé v žádném případě. Příště je zkusím s úplně novým balíčkem.

20 Madla Madla | E-mail | Web | 1. dubna 2012 v 20:07 | Reagovat

Lenka: Teda, tak to mě opravdu mrzí. Vrtá mi to v hlavě, takže je to jasné, ráno zadělám těsto podle receptu, nechám jej kynout v chladu 24 hodin a v teple 4 hodiny a pak uvidím. Opravdu mě napadá jen to droždí, já používám značku Labeta a vždycky bagetky dopadly skvěle.
Každopádně mě to moc mrzí a hned jak testovací bagety upeču, dám vědět.

21 Lenka Lenka | E-mail | 1. dubna 2012 v 20:40 | Reagovat

Zkusím tedy s Labetou! Já měla Dr.Oetkera. Teď se dívám na ten sáček a píšou, že vystačí na 500 g mouky. Tak možná jsem ho tam měla vysypat celý. Co píšou na Labetě? I když to bude asi to samé. Mimochodem - bagety nakonec neztvrdly, dají se jíst a na chuť jsou i v takovém stavu super. Když se povedou, musí být báječné!

22 Madla Madla | E-mail | Web | 1. dubna 2012 v 20:49 | Reagovat

Lenka: I labeta je počítána balíček (7 g) na 500 g mouky. Ale u všech bagetových receptů, které jsem procházela při svém hledání dokonalé bagety se dávalo menší množství droždí. Zatím to vždy vycházelo, ale zítra se vrhnu na těsto a pak dám ihned vědět.
Každopdádně jsem ohromně ráda, že i když se nepovedly tak, jak měly, tal že chutnají.

23 Lenka Lenka | E-mail | 1. dubna 2012 v 20:55 | Reagovat

Těším se na info! Já je zkusím zase ve středu, aby byly na víkend. Už se musí povést!

24 Madla Madla | E-mail | Web | 2. dubna 2012 v 15:40 | Reagovat

Lenka: leni, ještě mě napadlo, nedostalo se droždí do přímého kontaktu se solí? To by pak ztratilo účinost (kvasinky by se tím zabily). Tak snad se povedou!

25 Lenka Lenka | E-mail | 2. dubna 2012 v 16:51 | Reagovat

Nooo, tak to asi dostalo. Myslím, že jsem droždí a sůl sypala hned za sebou a na sebe. Něco takového mě vůbec nenapadlo. Tak už vím, na co si dát ve středu pozor! :-)

26 Madla Madla | E-mail | Web | 2. dubna 2012 v 19:50 | Reagovat

Lenka: Tak to jsem ráda, že jsem na to přišla, pořád mi vrtalo hlavou, čím by to asi tak mohlo být. Já vždycky dávám sůl a droždí na opačné konce, nebo si nejdřív solím mouku a pak až sypu droždí :-)
Ve středu se určitě povedou!

27 Madla Madla | E-mail | Web | 2. dubna 2012 v 20:04 | Reagovat

Lenka: Tak Leni, už jsem to upozornění, že se sůl nesmí dostat do přímého kontaktu s droždím napsala i na konec článku. Věřím, že ve středu se povedou!

28 Lenka Lenka | E-mail | 3. dubna 2012 v 16:53 | Reagovat

Já taky, už se strašně těším!! :-) Dám pak vědět!

29 Lenka Lenka | E-mail | 5. dubna 2012 v 7:20 | Reagovat

Madlo, kyne...Kyne!!!! :-) :-)

30 Madla Madla | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 13:51 | Reagovat

Lenka: Tak to je super!!! Mě se středeční pečení nějak nevyvedlo (nestíhala jsem a tak jsem nemohla včas podat report), použila jsem droždí z už načatého sáčku a měla jsem stejný výsledek jako ty prvně. Což mě dost naštvalo, protože se mi to ještě nestalo. Holt to droždí musí být co nejčerstvější a nevyčichlé. Ale bagety, i když byly málo bublinkaté, jsou už skoro snězené.
Tak jsem ráda, že tobě se daří lépe a těším se na tvůj výsledek!

31 MirekČ MirekČ | Web | 12. dubna 2012 v 2:28 | Reagovat

Opravdu polévková LŽÍCE soli? Není to moc? Nemá tam být kávová lžička? O_O

32 Madla Madla | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 10:13 | Reagovat

MirekČ.: Ano, má tam být polévková lžíce soli. A nebojte se, bagety nebudou přesolené, s pouhou kávovou lžičkou by byly bagetky tak trochu bez chuti.

33 Zuzu Zuzu | E-mail | 12. dubna 2012 v 11:48 | Reagovat

Mohu se jen zeptat, na jakem teplem miste nechavate bagety doma kynout? Me doma na zadnem miste nic nekyne,krome trouby a terasy, pokud tam je 30 stupnu na slunicku. Dekuji za radu.

34 Madla Madla | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 20:48 | Reagovat

Zuzu: Přes den dávám kynout na topení, ale teď na jaře spoléhám spíše na teplo, které vydává náš elektrický kotel :-) (jedině na něm je teplota jakž takž konstantní, vyrábm na něm jogurty, kvásek apod ...). Kynout se dá i tak, že si na minutu zapnete troubu, pak ji vypnete a zapnete v ní žárovku. Vložíte těsto a je to.
Taky dobře "topí" některé wifi routery.

35 Avent Avent | 17. dubna 2012 v 19:45 | Reagovat

Dobrý den Madlo, zkoušela jsem a bagety jsou teda parádní! Jen jich příště udělám z dané dávky aspoň 5, byly dost obří:-) Nezkoušela jste je náhodou v nějaké celozrnné verzi? Bílému pečivu se snažím vyhýbat, děkuji moc:-)

36 Madla Madla | E-mail | Web | 17. dubna 2012 v 21:37 | Reagovat

Avent: Tak to je super zpráva a jsem moc ráda! Celozrnnou verzi jsem též zkoušela, už několikrát, ale ještě ji musím dopilovat k dokonalosti. (Taky se snažím si dávat bílé pečivo jen výjimečně.)
Takže celozrnná verze tu určitě časem taky přibude, nebojte se :-)

37 Euridika Euridika | 11. května 2012 v 16:10 | Reagovat

Dobrý den Madlo, váš blog jsem objevila asi před půl rokem a už jsem vyzkoušela Banánové musli nebo gratinovaný celer a chřestové recepty a musím říct, že vše bylo úžasné. Máte skvělé recepty. Bagety jsem pekla včera, krásně v lednici nakynuly, ale bohužel mam nějakou super výkonou troubu, tak sem je malinko připálila :-(. Ale i tak byly dobré a příště si dám větší pozor. Mám na Vás však pár dotazů. ;-) 1. Dáváte více baget na jeden plech, nebo má každá bageta svůj plech? 2. jak hluboké by asi měly být zářezy? Jen tak po povrchu, nebo trosku zarýt do testě (3-4 mm). 3. Myslíte že by vykynula ochucená varianta? Třeba s česnekem nebo tymiánem? Děkuji moc za radu a inspiraci celkově. :-)

38 Madla Madla | E-mail | Web | 11. května 2012 v 22:05 | Reagovat

Euridika: Děkuju za tak krásný komentář, neskutečně mě potěšil! Jsem moc ráda, že vám vyzkoušené recepty chutnaly a díky moc za krásná slova chvály.
K těm bagetám - na jeden plech dávám tři bagety, ale musí se mezi nimi nechat dost místa, fakt dvojnásobně nakynou (takže se občas stane, že se dvě spojí). Zářezy dělám hluboké asi tři až čtyři mm, když se naříznou pouze po povrchu, tak se zářez během pečení ztratí. Ochucená varianta je skvělý nápad, určitě by také vykynula. A kombinace tymiánu a česneku je perfektní, tu také vyzkouším!

39 Saze Saze | E-mail | 13. září 2013 v 13:36 | Reagovat

Také moc chválím recept! Je to opravdu bageta snů..:-)

40 Madla Madla | E-mail | Web | 17. září 2013 v 11:18 | Reagovat

Saze: jé, tak to strašně ráda slyším!

41 Veronika Veronika | E-mail | 8. listopadu 2013 v 8:11 | Reagovat

Můžu použít i čerstvé droždí, popř.kolik? Taky jsem věčný zkoušeč pečiva a snažím se upéct něco dokonalého :-D

42 Bonnie Galactic Bonnie Galactic | E-mail | 13. listopadu 2013 v 15:43 | Reagovat

Už několik dní hledám bagetu, kterou bych použila na své oblíbené rozpečené bagety s bylinkovým a česnekovým máslem :)

Ale! Také bych chtěla vyzkoušet jednu věc. Je to sice prasárna něco zamražovat, ale máme málo času a já tak nesnáším kupování polotovarů, že si polotovary dělám sama a pak když je večer hlad nebo potřebujeme rychlý oběd, tak je to zachvilinku.

Prostě bych chtěla ty bagetky nějak naříznout, naplnit tím máslíčkem a dát do mrazáku, a když bych si je chtěla dát, tak bych je chtěla dopéct v troubě.

Takže mě napadá, že bych jí pekla kratší dobu, enchala vychladnout, nařízla, naplnila a dala zamrazit.

Jen nevím, jestli je to dobrý náapad :(

43 Madla Madla | E-mail | Web | 14. listopadu 2013 v 20:10 | Reagovat

Veronika: Omlouvám se za pozdní odpověď, snad vám bude ještě trochu platná. Myslím, že čerstvého droždí bude stačit opravdu maličko, tak deset gramů. Vyzkoušejte a dejte vědět, jestli se povedlo, budu moc zvědavá!

44 Madla Madla | E-mail | Web | 14. listopadu 2013 v 20:16 | Reagovat

Bonnie Galactic: Myslím, že to je ideální cesta, vyrábět si vlastní "polotovary".
Já bych se toho vůbec nebála. Normálně bych bagety upekla podle receptu, nechala vychladnout, rozřízla, naplnila ochuceným máslem, dala na mrazák a pak je prostě dopekla v troubě. Ale možná by bylo lepší dělat v tomhle případě mini bagetky, aby se dobře propekly a tím pádem i zkrátit dobu pečení. Tak djete vědět!

45 Katka Katka | E-mail | 23. ledna 2014 v 17:56 | Reagovat

Dobry vecer, bagety vypadaji uzasne. vydrzi po upeceni i do druheho dne nebo se musi jist hned po upeceni? Dekuji

46 Madla Madla | E-mail | Web | 23. ledna 2014 v 21:46 | Reagovat

Katka: Neodolatelné jsou samozřejmě hned po upečení, ale v klidu a hodně chutné (i křupavé) vydrží i dva dny. Pokud je teda nesníte :-) Tak dejte pak vědět, jak se povedly!

47 Katka Spicakova Katka Spicakova | E-mail | 26. března 2015 v 22:16 | Reagovat

Mila Madlo, z kvasku pecu asi od Valentyna a mam za sebou nekolik chlebu, rohliky a mazanec od Farfally. Ne vse se dalo jist, ne na vse se dalo koukat:-)  ted jsem zatouzila po bagete. A zkusim tvuj recept:-) jen skoda, ze je z kvasnic a ne z kvasku. Daji se jim nahradit? V jakem pomeru? A psenicny nebo muze byt ciste zitny? mas doma robota? Jakou znacku? Premyslim o nejakem...a nejvic me potesilo, ze bydlis v Unicove. me rodne mesto az do osmnacti...jen opacny konec- gen.svobody:-) nezname se treba?:-)mej se hezky a diky za odpovedi, Katka ( Vrablicova tehdy)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama