Müslimánie versus Mixit - férový boj o vaši müsl

6. listopadu 2012 v 11:47 | Madla |  Zajímavosti
aneb hodně vykřupaná recenze.

Boj o nejlepší müsli. O existenci Mixitu a Müslimánie jsem se dozvěděla teprve nedávno na Drobečkovém blogu. A tak mě Pavlina recenze nadchla, že jsem si hned druhý den müsli objednla. A ne jen od Müslimánie. V hlavě se mi zrodil ďábelský plán. Porovnám müsli od dvou soupeřícíh müslifirem. Jak bylo vymyšleno, tak bylo zrealizováno.

V pondělí dopoledne jsem si objednala müsli z Mixitu a poté z Müslimánie. Převodem z účtu jsem obě müsli zaplatila. A pak už jsem se jen třásla nedočkavostí, jak to moje müsli asi bude vypadat a hlavně chutnat. A netěšila jsem se zbytečně.

Mixit i Müslimánie mají stejnou ideu, nabídnout lidem možnost namíchat si müsli přesně podle své chuti, v případě Müslimánie navíc z ryze bio surovin. Prostě si vyberete jeden z předpřipravených müslizákladů a pak jen přidáváte sušené ovoce, oříšky a další dobroty. Zaplatíte (převodem z účtu, složenkou, hotově) a müsli vám přivezou až pod nos (kurýrní službou hned druhý den po platbě, či balíkem do ruky nebo osobním odběrem - ten je zdarma).

A výhody? Nemalé, jak jinak. Dostanete müsli přesně takové, jaké si namícháte. V případě Müslimánie navíc v bio kvalitě. A co jsem si namíchala já?

U Mixitu jsem byla u vytržení z nabídky sušeného ovoce - mají nejen klasicky sušené ovoce, ale i ovoce šokově sušené mrazem (tak zvaně lyofilizované - schválně si to slovo zkuste říct rychle pětkrát za sebou, strč prst skrz krk se může jít zahrabat :-)), takže není ani divu, že jsem svou směs pojmenovala Ovocný výbuch. :-)


Z předpřipraveného základu jsem si vybrala Zrní v plné polní (ovesné vločky BIO, ovesné lupínky křupavé BIO, pšeničné vločky, žitné vločky, ječné vločky, ovesné otruby) a pak následoval doslova ovocný výbuch - do mixu jsem si přihodila lyofilizovaný angrešt,


lyofilizovaný černý rybíz, lyofilizované kiwi,


sladké moruše (BIO) a lyofilizované třešně (Bio).


Z oříšků jsem se rozhodla pouze pro pistácie, chtěla jsem mít svůj mix výrazně ovocný.


A protože jsem rozený experimentátor, přidala jsem i konopné semínko. Jen s přidáním konopného semínka jsem měla potíže, ač jsem na něj klikla poprvé, po přidání další přísady z mixu semínko zmizelo. Až když jsem měla mix kompletní a konopné semínko jsem přidala jako poslední, tak až potom v mixu zůstalo. Záhada hlavolamu.

A jak mi můj Ovocný výbuch chutnal? Moc, moc a ještě jednou moc. Voňavé a křupavé zrní, křupavé, ale ne tvrdé velké kusy ovoce (fakt půlky plátků kiwi), kvalitní pistácie a křupavé konopné semínko. Jen jsem si až v misce z müsli uvědomila, že jsem vybírala většinou samé kyselé ovoce a sladké moruše to příliš nezachránili. Příště bych na doslazení přidala třeba hoblinky bílé čokolády.

A co dobrého jsem si namixovala u konkurenční Müslimánie? Tady vzniklo zase müsli hodně oříškové. Jako základ jsem zvolila Všech pět pohromadě, ze sušeného ovoce jsem přidala sušené brusinky a lyofilizované višně, z ořechů pak makadamové ořechy, para ořechy a kešu ořechy, dál slunečnicová a lněná semínka. V sekci extra jsem přidala hořkou čokoládu a čokoládové lupínky (ani nevím proč, podobným věcem vůbec neholduju, asi jsem měla malé zatmění).


A výsledek? Skvělý! Voňavé a křupavé zrní, celé makadamové a kešu ořechy a velikánské půlky para ořechů.


Vše krásně čerstvé. Ovoce mělo výraznou ovocnou chuť, brusinky i višně byly vyváženě sladkokyselé a prostě skvělé. Nejprve se mi zdálo v mixu málo přidané hořké čokolády, byly jí tam jen takové drobečky, ale asi po třetí misce se začaly objevovat opravdu velké kusy krásně hořké kvalitní čokolády. A křupavé sladké a čokoládou a máslem vonící čokoládové lupínky. Tohle müsli se mi vážně povedlo.

A teď malé srovnání, schválně, kdo vyhraje?

1) Výběr: U Müslimánie máte na výběr z devíti předpřipravených základů - m§žete si vybrat Doktorův základ , Dobré ráno , Všech pět pohromadě, Čokosmršť, Křupeto, Slunce, seno, exotika, Celozrnné lupení, Bezlepkovou jízdu a Sólo pro kornfleksisty .
Poté si můžete přidat další obilniny dle chuti, třeba amarantové pukance, ječné či rýžové vločky, ovesné, špaldové či pohankové lupínky, rýžové pukance nebo špaldové pukance s medem.
Ovoce je patnáct druhů - od klasiky (rozinky, brusinky, meruňky, lyofilizované jahody či borůvky, lyofilizovaný i medový banán ...) až po moruše či mango.
Ořechů a semínek je pomálu - jen 9 druhů.
Sekce Extra je vysoce čokoládová - nabídne vám třeba banán máčený v bílé čokládě, arašídy v mléčné čokoládě, čokoládové lupínky či kakaové kuličky.

Výběr u Mixitu je neskutečně velký - nabízí deset základů (Ovesná klasika Dr. Birchera, Ahmed - amarant a med, Slunce v duši, Zrní v plné polní, Takové to ranní kakaomlsání, Zobací variace, Čokokulky Obamovy, Samé vlákno (se špetkou skořice) a Corn Flakes. Plus nabízí i rozšířený základ, kdy si můžete přisypat třeba mák, amarantové perličky, Corn Flakes s medem a oříšky, nebo třeba sojové vločky (celkem má rozšířený základ 17 položek).
Z ovoce si můžete vybrat z neuvěřitelných 27 druhů! Nasypat si do tubusu můžete třeba lyofilizovanou kůru a dužinu z pomeranče, papayu, physalis, meloun Cantaloupe, Goji, lyofilizovaný angrešt a kiwi ...
S oříšky se taky roztrhl pytel, na výběr je tu z celých třinácti druhů - od lískové a vlašské klasiky až po nesolené pistácie či pinie, nebo dokonce meruňková jádra.
A je vám to málo? Chcete něco navíc? V téhle sekci si můžete přidat z neuvěřitelných 19 druhů dobrůtek, ať už se jedná o koření (skořice, zázvor či vanilka), brusinky v karobu nebo černý rybíz v jogurtu až po takové speciality jako třeba kávové boby v čokopolevě, pražená kávová zrna či 100% drcené kakaové boby. A pro veliké mlsaly třeba lentilky či gumové medvídky.

Z mého horování je asi jasné, kdo tuhle kategorii vyhrál na celé čáře. Ano, borci z Mixitu si odnesou vítěznou trofej, protože já se už teď těším, jaké si na Vánoce namixuju vysoce čokoládové müsli (s lupínky bílé čoklády a s kávovými boby v čokopolevě).

Jo, jenže velký výběr má i své nevýhody, s vidinou velkého výběru si můžete své müsli zmršit spoustou neladících ingrediencí a dopadnete pak jako pejsek s kočičkou, když pekli dort.

2) Složení: Všechny přísady nabízené Müslimánií jsou dopodrobna rozepsány co se složení týče a navíc, jak už jsem zmiňovala, vše je v bio kvalitě.
U Mixitu je v bio kvalitě jen některé sušené ovoce (lyofilizované není bio, ale je bez éček), nebo části cereálního základu (a rozšířeného základu). A také detailní složení není silnou stránkou Mixitu. Namátkou: Corn flakes v jogurtu (kukuřičné lupínky, yogurtová poleva), kakaové kulky (extrudované kakaové kuličky) ... To je trošku málo, ne?

Takže tady je jasný vítěz jednoznačně Müslimánie.

3) Balení: Sbalí vás obě müsli, tím jsem si jista :-)
V Müslimánii vám vaše müsli přijde v pevném igelitovém sáčku s tak zvaným ziplockem. Stačí rozstřihnout podle šipky a z tak akorát širokého sáčku můžete vybírat své müsli. Pak opět uzavřete a je to.


V Mixitu si potrpí na design. Ne že by pevný plastový obal s pěkně zdobeným papírovým označením vašeho müsli od Müslimánie nebyl hezký, ale v Mixitu dostane müsli v sáčku v krásném tubusu.


A dokonce si můžete zvolit i barvu dekoru, nebo to, zda chcete dekor s dětskou tematikou.
Jako já ...

Pro mě však mělo balení v tubusu nevýhodu - měla jsem pocit, že müsli v něm není tak hezky rozprostřené jako v pevném plastovém obalu od Müslimánie. Přeci jen, fyzikální zákony fungují a sušené ovoce je lehčí než zrní, proto bude vždy nahoře v tubusu.


A pokud máte tubus téměř plný, i kdybyste si ruce utřepali, nerozmístíte všechny přísady rovnoměrně. Já to vyřešila tak, že müsli od Mixitu jsem jednoduše přesypala do velké uzavíratelné krabičky a v krásném tubusu od Mixitu mají domov dřevěné kostky.

Možná je to jen můj subjetkviní dojem, ale za praktičnost balení dávám přednost Müslimánii.

4) Cena: Je vyšší, co si budeme nalhávat. Ale poměr cena/výkon se mi zdá přiměřený. Navíc u Müslimánie, kde jsou veškeré produkty bio zaplatíte u některých přísad či cereálních základů stejně jako u Mixitu (bez bio záruky). A jinak jsou bio přísady u Müslimánie dražší řádově tak kolem deseti kroun. Což je slušné.

Takže bude to znít paradoxně, ale u mě vítězí cenově bio müsli z Müslimánie.

5) Prostor pro kreativitu: Tady je to plichta, u obou firem si můžete své müsli pojmenovat podle své fantazie (jen u Müslimánie to musí být do dvaceti znaků :-))

6) Chuť: Nechala jsem ji nakonec, protože to je to hlavní měřítko, podle kterého se rozhoduji. U obou müsli byly čerstvé velké kusy ořechů, žádná drť, žádné žluklé kusy. Ovoce měkké, s plnou ovocnou chutí, žádná pseudosladká hmota. I vlastní zrní bylo křupavé a voňavé, pěkně čerstvé. Ale přeci jen, müsli z Müslimánie mi chutná o trošku víc. Fakt. Nekecám.

Takže férového boje o müsli vzešli jako vítězové borci z Müslimánie. Ale myslím, že od kluků z Mixitu si občas nějaký mix taky objednám, přeci jen hrát si na kočičku s pejskem má něco do sebe. :-)

PS: Tahle recenze je jen čistě subjektivní, od pánů z Müslimánie a Mixitu jsem nedostala ani korunu (ani čtvereček čokolády :-)) navíc. Tato recenze je založena jen a jen na tom, co jsem našla ve svém müsli :-) a taky na stránkách Müslimánie a Mixitu.

Tak co, je pro vás müsli taky mánie?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 coco-choc coco-choc | E-mail | Web | 6. listopadu 2012 v 14:10 | Reagovat

Ahoj Madlo, klobouk dolu - velmi poctivá a podrobná recenze, kvůli které si opakovaně "mučila" :-) svůj žaludek a neponechala si ani na jedné straně (společnosti) nit suchou. Přiznám se, že znám jen Mixit (tudíž se budu zmiňovat jen o něm). Obchod Mixitu mám blízko své práce (velké plus, že ;-)). Žbožňuji jejich neotřelé tubusy (momentálně i s vánoční tématikou) a ohromně vělký výběr. Celkově pro mě Mixit představuje skvělý nápad, nicméně, jak jsi zmínila, cena je vyšší. Myslím si, že je to ideální pro lidi, kteří si potrpí na kvalitu, chtějí se stravovat zdravě atd. V neposlední řadě jsou tubusy skvělým dárkem ;-). Nicméně, jakožto (dejme tomu) zdatná kuchařka a experimentátorka si raději skočím pro ingredience do většího bio obchodu a namíchám si müsli sama. Nebo si ze směsi rovnou upeču domácí müsli tyčinky, že? :-)

2 Oli Oli | 6. listopadu 2012 v 21:20 | Reagovat

Znám mixit i muslimánii, objednávala jsem zatím jen u mixit a zřejmě se to ani nezmění, jsem totiž jejich skalní fanynka:) Nic proti muslimánii, ale mám trochu pocit, že od mixiťáků "opisovali". Jinak mně chutná základ dr. Bircher, do toho vláknina, pak jahody, maliny, makadamový ořech, mandle a hoblinky hořké čokolády. Ale rozhodně můžu doporučit i višně, ty jsou hodně luxusní. Mixiťáci pro mě mají jakousi "přidanou hodnotu" v tom, jaký mají k zákazníkům přístup. Dá se s nimi úplně v pohodě komunikovat, aniž by si člověk musel dávat pozor na to, co píše:) Navíc jejich legrácky mě baví:) Ale každý ať si vybere, co mu chutná a vyhovuje víc.

3 Mixiťáci Mixiťáci | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 0:46 | Reagovat

Dobrý den Madlo,

děkujeme za poctivě provedenou recenzi a příjemné počtení :) Jen k meruňkám - zmínka o síření nám omylem zůstala i přesto, že jsme již s dodavatelem nedorozumění vyřešili.. na štítku stálo bio, ve složení síření. Byli jsme zmateni a tak jsme tento fakt raději uvedli i u nás na webu dokud se záhada nerozluští. Nakonec byla chyba jen v jeho štítkování, čili jsou meruňky  opravdu nesířené a bio, můžeme tak konstatovat, že jsme odsířeni :) Více k této problematice a nás píšeme zde http://mixit.cz/blog/kluci-sladite-a-mate-bio-musli

S pozdravem Vám i všem čtenářkám přeje Martin Wallner a zbytek Mixit týmu ;-)

4 Honza a David Honza a David | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 10:24 | Reagovat

Dobrý den,

připojujeme se k Mixiťákům a děkujeme za parádní recenzi. Jsme rádi, že se nenecháte zlákat pouze líbivým tubusem a pěkně si zhodnotíte nákup ze všech stran :) I když si myslíme, že náš přebal na sáčku je také povedený, škoda, že není na některé z fotek.

Jen doplníme, že i my máme mrazem sušené ovoce, z recenze by se mohlo zdát, že tomu tak není :) Navíc je v bio kvalitě. Ačkoliv je lyofilizované ovoce běžně bez přidaných Éček, důležité je také to, jak byla vypěstována základní surovina, ze které se to ve finální fázi vyrábí (jahody, borůvky, maliny, banán, ...). V klasickém/konvenčním zemědělství je povolené používat chemické postřiky, což u bio kvality nehrozí.

Oli, zkuste si u nás objednat, uvídíte, že se s námi dá také v pohodě komunikovat :) S tím "opisováním" to je trochu jinak. Inspirovali jsme se (a nijak to nezastíráme) v Německu, konkrétně u mymuesli (http://www.mymuesli.com). Ostatně od nich si nápad míchat kvalitní müsli na míru vypůjčila celá řada firem, dnes už skoro po celém světě. I ty Mixiťáci, stačí se podívat, do čeho kluci müsli balí :)

S pozdravem Honza a David

5 Martin Martin | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 14:07 | Reagovat

[4]: Zdravíme do Bolky, dovolím si jen uvést na pravou míru nepřesný komentář k historickému vývoji.. spíše než opisovači mymuesli s nimi máme společné to, že jsme se rozhodli zkusit penetrovat lokální dosud neobsazený trh. Každý si koncept přizpůsobil, oni Němcům, my Čechům. A kdo byl otcem této myšlenky? Americký gigant General Mills a jejich mycereal.com, který byl spuštěn 5 let před mymuesli. Bohužel se nezvládl dostat ani po několika letech a se silným kapitálem do černých čísel a skončil. Doufáme, že jsme rozšířili znalosti z oboru :-)

Martin

6 Honza a David Honza a David | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 16:09 | Reagovat

[5]: Také zdravíme, díky za reakci :) O neúspěchu fy General Mills samozřejmě víme a to, že se snažili s touto myšlenkou prorazit jako první nijak nezpochybňujeme. Faktem ale je, že až mymuesli se s tímto konceptem podařilo uspět a to je to, co přimělo ostatní firmy něco podobného napodobit. Do té doby se, pokud víme, žádný jiný pokus neuskutečnil. S tím, že bychom se vyjádřili nepřesně tedy nesouhlasíme .)

S pozdravem, Honza a David

7 Maryna Maryna | 7. listopadu 2012 v 18:53 | Reagovat

Milá Madlo, díky za nové objevy a tak rozsáhlou recenzi. Neznám totiž ani jednu z těchto firem.

8 Madla Madla | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 19:11 | Reagovat

coco-choc: Tak to mě jímá převeliká závist :-) Mít blízko své práce Mixit, asi bych to té práce ani nedošla :-)
Z recenze to možná tak vidět není, ale Mixit se mi moc a moc líbí, hlavně jsem unešená z toho výběru a moje nejoblíbenější zábava je vytvářet si nové a nové virtuální müsli pořád dokola :-)
Ta myšlenka, namixovat si vlastní müsli dle chuti, je super a pro toho, kdo si potrpí na kvalitu, je to to přesné. Já osobně totiž nemám ve svém okolí tak dobře zásobený obchod se zdravou výživou a sehnat někde lyofilizované ovoce je fakt nemožné. Takže z pohledu experimentátora a člověka, který si rád hraje a nechá se rád překvapit, je pro mě tahle možnost úžasná.
Ale i domácí müsli si občas udělám a dokonce i na ty müsli tyčinky dojde :-) (Jen jsem současně strašně zmlsaná těmi dobrými müsli, co mám doma :-))

9 Madla Madla | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 19:21 | Reagovat

Oli: Já proti Mixitu nemám vůbec nic :-) I přístup kluků z Müslimánie je stejný, prostě mixování müsli je hra, která musí bavit úplně všechny :-)
A ten váš mix zní naprosoto božsky, musím ho někdy vyzkoušet, ač jsem müsli objednávala přenedávnem, už se jeho zásoby hodně ztenčily.
Pro mě je veliká přidaná hdonota právě skutečnost, že müsli z Müslimánie je bio, protože je to oblíbená snídaně mého tříletého synka, a tak jsem ráda, že mu můžu nabídnout skutečnou kvalitu. I když samozřejmě i Mixiťáci nabízejí bio suroviny, to vím. A asi tyhle firmy budu střídat :-)

10 Madla Madla | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 19:23 | Reagovat

Mixiťáci: Díky moc za zprávu ohledně sířených meruněk, hned to uvedu v článku na pravou míru. Škoda jen, že jsem to nevěděla, když jsem objednávala müsli mamince k narozeninám :-)

11 Mixiťáci Mixiťáci | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 22:50 | Reagovat

[10]: ..a my se omlouváme a děkujeme za poukázání na chybu, občas dá práci udržet všechny informace u tolika surovin aktuální. Že si maminka nemůže vychutnat meruňky nás mrzí, určitě ale bude spousta dalších příležitostí! ;-)

12 Madla Madla | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 14:11 | Reagovat

Honza a David: Přebal jsem už vyfotit nestačila, tak jsem se nadšeně vrhla na nové müsli :-) Ale vyfotím jej u nového müsli a budu se snažit jej co nejdříve přidat do článku, stejně jako zmínku o lyfilizovaném ovoci.
Já už se strašně těším, až máma dostane svůj kokosový mls :-) Doufám, že jí bude chutnat alwespoň stejně tak, jako mě mé první müsli od vás.

13 Madla Madla | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 14:12 | Reagovat

Maryna: Určitě si objednej, pokud máš ráda müsli, není nic lepšího. Ale pozor,  mixování vlastního müsli je činnost silně návyková :-)

14 Pavla Pavla | Web | 8. listopadu 2012 v 15:05 | Reagovat

Super recenze! Tak jsi mě nadchla, že jdu objednávat :-).

15 Madla Madla | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 11:40 | Reagovat

Pavla: To jsem ráda! Nebýt tebe, nepřišla bych na svou novou müslimánii :-)
Obojí müsli je super a já už se těším, až si zase nějaký dobrý müsli pozob objednám ...

16 Honza a David Honza a David | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 13:38 | Reagovat

[12]: Moc děkujeme. Také doufáme, že mamince bude chutnat, každopádně mix je složený pěkně, takže by to mělo klapnout ;-)

17 HaF HaF | Web | 13. listopadu 2012 v 21:07 | Reagovat

Super recenze! O obou firmách vím, jen jsem zatím nezkoušela, teď mám o důvod víc je vyzkoušet! :-D

18 Madla Madla | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 7:11 | Reagovat

HaF: Hani, určitě vyzkoušej a věřím, že budeš moc spokojená!

19 Kulíšek Kulíšek | Web | 2. prosince 2012 v 11:18 | Reagovat

Tak to je tedy vážně rozsáhlá recenze! Výborný článek. Já se přiznám, že mám musli od mixitu a jsem velice spokojená. Jsem ale ráda, že se trh s těmito produkty stále více rozvíjí, protože je to výborný nápad a myslím si, že to lidé ocení :)

20 Madla Madla | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 16:54 | Reagovat

Kulíšek: Děkuju moc, chtěla jsem to vzít prostě poctivě :-) Mixit i Müslimánie jsou super a já doufám, že jim to vydrží a výborným müsli nás budou oblažovat i do budoucna!

21 Martina Martina | Web | 30. prosince 2012 v 10:18 | Reagovat

Mixit je úžasnýýýýýýýýý!
http://fitnessalifestyle.blogspot.cz/

22 Madla Madla | E-mail | Web | 30. prosince 2012 v 19:42 | Reagovat

Martina: Mě osobně trošku víc chutná müsli z Müslimánie a navíc mi vyhovuje i jejich koncept, kdy jsou všechny suroviny v bio kvalitě. Ale Mixit je tady špica, o tom žádná ... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama