Září 2013

Jiné plány a nouzová rybičková pomazánka

28. září 2013 v 9:11 | Madla |  Pomazánky
Tak jsem předevčírem vyslala své dva Antoníny na expedici Apalucha a těšila se na čtyři odpočinkové dny jen s jedním dítětem. Jenže, jenže, a ještě jedno veliké jenže. Mladší dítko ztropilo po loučení se starším bráškou třičtvrtěhodinový vysilující řev, který jej tak vyšťavil, že na hodinu usnulo. Veškeré snahy o uklidnění hladového (odpolední spánek bohužel proběhl bez oběda, protože robátko bylo tak unavené, že nabízeným jídlem jen metalo) a vřískajícího tvora měnícího barvu z brunátné na fialovou se míjely účinkem. Nepomáhalo nošení, hlazení, zpívání, pohádka, oblíbené hračky. Všechno letělo s šíleným řevem na zem. A dítě též. Když se totiž vzteká, tak se vzteká pořádně. Kopat a ječet na zemi, to je jeho. Nakonec jsem kapitulovala a nechala dítko se vyvztekat. Jen jsem ho šoupla do hracího stanu, ve kterém má měkkou peřinu. Dítku se tam mírně uklidnilo (řev už nepřipomínal zvuk startujícího letadla, ale spíše sbíječky). Usilovné ječení po třičtvrtě hodině ustalo a dítko z vyčerpání usnulo. Na hodinu. O třičtvrtě na pět jsem ho jemně vzbudila a zdálo se, že se vše vrací do starých kolejí. Dítko v klidu posvačilo, pohrálo si se stejně starým kamarádem, kterého jsme měli pozvaného doma a pak si vynutilo hodinu a půl trvající projížďku na kočáru. Vraceli jsme se za tmy, ještě si chvíli doma hráli a dítko snědlo opravdu vydatnou večeři. Po koupání, čištění zoubků a písničce vytuhlo o třičtvrtě na deset večer. Zdálo by se to jako idylka.

Tahle idylka trvala jen malou chvilku. O půl druhé "ráno" mě vzbudilo fňukání. Přeběhla jsem do dětského pokoje v domnění, že chce malý spáč jen dudlík (který má jen na usínání) a zhrozila jsem se. Všechno, co dítko za den stláskakalo, bylo v postýlce, na peřinách, polštáři, plyšových zvířátkách a samozřejmě i na malém Kubíčkovi. Za uklidňujícího pobrukování jsem rozespalé dítko dala na bráškovu postel a lehce vlažnou plínkou omyla a převlékla do čistého. A chtěla jsem převléct celou postýlku. No, co se asi nestalo. Hádáte správně, opět jsem převlékala dítko a další postel. A už viditelně rozmrzelé dítko jsem pak uspávala vedle sebe v manželské posteli. Pro jistou jsem pod něj dala ručník a k ruce si dala hlubokou misku. Miska byla během noci stále v pohotovosti a stejně tak i já. A převlíkala jsem další postel. A dítko. A sebe. A naspala jsem asi tak půlhodinku.

V šest ráno jsem pak na balkoně jen v pyžamu věšela první várku prádla. V osum pak druhou pračku. A mezi tím jsem čile převlékala, sprchovala ječící dítko, chovala a chovala a snažila se do něj dostat alespoň pár lžiček tekutin. A mé plány ohledně toho, jak budu mít spoustu času na blogování, se najednou vypařily. Ještěže jsem jsem den před přípravou odjezdu bohatě navařila a napekla, takže jsem se nemusela zaobírat přípravou jídla. Protože to bych asi nezvládla. Maximálně tak uplácat nějakou pomazánku v tomhle stavu. Ale proč ne? A proč ne zrovna rybičkovou? Je moc dobrá, zdravá, rychlá a zasytí.

A kdo dočetl až sem, a není máma na mateřské "dovolené" před tím smekám a klidně mu pošlu vlastnoručně vyrobený diplom za statečnost a trpělivost ...

A tak na ni tady máte recept (na pomazánku, ne na statečnost či trpělivost):

1 balení sardinek v konzervě
1 lžíce hustého bílého jogurtu (používám řecký)
2 lžičky dijonské hořčice
půlka malé najemno nasekané cibule (nemusí být)

Sardinky rozňahňáme vidličkou, přidáme k nim jogurt a hořčici a případně i cibuli (pokud ji spaříte hokou vodou, nebude tak výrazná a šťiplavá), promícháme a servírujeme.


A podáváme s pečivem, nebo v mém případě se skvělými tasovskými kukuřičnými plackami. A hojně dozdobíme zeleninou. Foto je staré, teď už plné misky rajčat od manželova tatínka nedostáváme (fňuk, fňuk, proč jen je ta rajčatová sezóna tak krátká?) a plastově chutnajícím pseudorajčatům z hyper-, super- se vyhýbám.


A jaké máte nejradši pomazánky vy?

Karamelový tvarohový dortík a lá cheesecake se švestkami

20. září 2013 v 18:10 | Madla |  Cheesecaky, tvarohové dorty a nepečené dorty
Naprosto nestíhám psát články. Vařím a peču na 200%, zajímavá jídla fotím a dokumentuji, ale dokopat se ke konečné úpravě fotek, sepsání článku, to už je jiná. Když dovařím/dopeču, čeká na mě spousta práce doma a akční batole, které právě prodělává hodně drsné období prvního vzdoru. Ráno mi trvá hodinu, než vypravím ty své dva Příšeráky a když už konečně staršího z nich dopravíme do školky, tak si kolikrát uvědomím, že i když jsem už tři hodiny na nohou, že jsem ještě ani nesnídala.
Ale i tak mám tohle období hrozně ráda. Fakt, že si můžu hlasitě zpívat na veřejnosti o Jožinovi z bažin, hrát Až tě chytím, tak tě sním, tancovat a hopsat na ulici do úplného zblbnutí a vyčerpání (to vyčerpání přichází dřív než bych čekala...). Jasně, jsou i chvíle, kdy bych svá zlatá robátka nejradši prodala za korunu na náměstí, ale neměnila bych. Ani za milion. Jen ten čas bych potřebovala natahovací, abych stihla všechno, co chci.

Se švestkama jsem se letos celkem vyblbla a tak, pokud ještě narazíte na nějaké pěkné tuzemské švestky (já vím, já vím, už je skoro po sezóně), upečte si tenhle vynikající lehký dortík, velice podobný cheesecaku. Schválně nepíšu, že to je cheesecake, i když je mu chutí i strukturou velmi blízko, protože v receptu nemám sýr a tak nechci, aby na mě cheesecakoví puristi náhodou neuspořádali hon :-)

Tak jo, dost boĺo řečí, terazky ten "cheesecake":


na dortovou rozevírací formu o průměru 20 cm si nachystejte:

na korpus:

200 g oblíbených máslových sušnek
dvě lžíce mléka

pro bezlepkovou variantu:

100 g mandlí
100 g jáhlových vloček
2 lžíce třtinového cukru
3 lžíce mléka/syrovátky
na náplň:
300 g tvarohu
200 g hustého bílého jogurtu (ideálně řecký)
4 lžíce smetanového karamelu
3 vejce
1 vrchovatá lžíce kukuřičného škrobu
(případně 1 lžíce cukru, pokud máte radši sladší)
Sušenky rozdrťte nebo rozmixujte, přilijte k nim mléko a prsty vytvořte drobenku, kterou namačkejte na dno dortové formy, které jste předtím vystlali kruhem z pečicího papíru. Vražte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte 15 minut. Nechte zchládnout a "korpus" dejte do lednice nebo na mrazák.
Pro bezlepkovou variantu si předtím opražte nasucho na pánvi nebo v troubě mandle. Stačí deset minut. Ještě horké mandle nasypte do mixéru a umixujte na jemný prášek. Pomixujte také vločky (jáhelné nebo pohankové, nebo prostě takové, které vám chutnají a které snášíte), smíchejte s cukrem a mlékem a vytvořte drobenku. Dejte do trouby zapéct na čtvrt hodinky, nechte zchladnout a pak dejte do lednice nebo na mrazák.
na smetanový karamel:
200 g cukru
2 lžíce vody
200 ml smetany ke šlehání
Na pánvičku nasypte cukr, přilijte vodu a nechte zkaramelizovat do světle hnědé barvy. Poté pánev odstavte ze zdroje tepla a na karamel nalijte smetanu ke šlehání. A míchejte jako blázen. Bacha, budou se tvořit veliké bubliny, prská to, takže dlouhé (a tmavé) rukávy jsou doporučeny :-) Promíchejte karamel do pěkně hladké hmoty a nechte zchladnout. V uzavíratelné skleničce vydrží v lednici i měsíc (pokud ho dřív nezbaštíte).
Na náplň jednoduše smíchejte tvaroh, jogurt, vejce a karamel, ochutnejte a případně přislaďte. Přisypejte prosátý kukuřičný škrob a promíchejte. Náplň vlijte na sušenkový nebo bezlepkový podklad a dejte péct nad pekáček s horkou vodou. (Pekáček (nebo formu na koláč) dejte na nejspdonější mřížku v troubě, naplňte horkou vodou a formu s cheesecakem dejte na prostřední mřížku trouby. Pečte čtvrt hodiny při teplotě 180°C, poté teplotu snižte na 140°C a dopečte ještě hodinu. Troubu vypněte, otevřte a klidně v ní ještě hodinku nechte cheesecake odpočinout. Poté jej dejte při pokojové teplotě vychladnout.
Pokud chcete mít cheesecake parádní, přidejte k němu švestkový topping. Na ten budete potřebovat:

200 g švestek, omytých a nakrájených na větší kusy
2 lžíce třtinového cukru
1 lžíci bílého rumu (nebo švestkové slivovice)
50 ml vody
1 lžíci kukuřičného škrobu

Omyté a na větší kusy nakrájené švestky dejte do rendlíku, přidejte třtinový cukr, rum a trošku vody. Vařte na mírném ohni pět minut, dokud švestky nezměknou. Pak přidejte škrob rozmíchaný ve zbytku vody a vařte do zhoustnutí. Trvá to asi dvě minuty. Nechte mírně zchladnout a pak nalijte na cheesecake. A dejte do lednice minimálně na tři hodiny.

Jasně, je to trošku pilačka, pečení ve vodní lázni, několikeré chlazení, švestkový topping a pak další chlazení, ale výsledek fakt stojí za to. Křupavý a po mandlích voňavý korpus, na něm lehoučký tvarohovo-jogurtový krém s jemnou karamelovou příchutí a lehce nakyslý a velice osvěžující švestkový vršek.
Tak honem, uděljte si ho, dokud jsou ještě nějaké švestky.
Nebo dokud vám ho nesežerou zvířátka...


Polévka z pečených paprik a rajčat, navíc s květákem a cizrnou

12. září 2013 v 18:15 | Madla |  Z polévkové mísy
Počasí s námi pěkně zahřává, co? Těšila jsem se na babí léto, ale nenechám si podzimními výkyvy počasí a všudypřítomnými útočími bacily přece zkazit náladu. Pěkně zachumlám sebe i děti a vyrazíme na brouky pro Huga a pak, pěkně ucaprtaní a příjemně unavení, dětem pustím pohádku a nabídnu jim pořádně hustou a teplou polévku.


Nejen slepičí polévka je balzámem pro duši, třeba ta předchozí rajčatová je tak nabitá antioxidanty, vitamíny a dalšími léčivými cizími slovy, že jen co spatříte plný talíř, hned je vám lépe.


Léto ještě nekončí, ještě pořád rodí krásná tuzemská rajčata (díky, převeliké díky za zásobování těmito rajskými plody patří rodičům mého drahého muže), dají se sehnat pěkně macaté papriky a krásný květák, takže vám nic nebrání prohřát si příbytek pomalu pečenou zeleninou, kterou proměníte v báječnou polévku.

Budete potřebovat:

3/4 kg rajčat
3/4 kg paprik
pár lžic olivového oleje
pár snítek čerstvého rozmarýnu
lžíce hrubozrnné soli
1/2 hrnku cizrny, den předem namočené
1 l vody
sušená majoránka
hrst růžiček květáku
sůl, pepř na dochucení


Omytá a bubáků zbavená rajčata nakrájejte na čtvrtiny. Papriky omyjte, rozpulte, vyjměte jádřince a rozkrojte ještě na polovinu. Rozložte na plech, pocákejte olivovým olejem, přidejte pár snítek čerstvého rozmarýnu, osolte a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C asi na hodinu.
Slijte vodu z cizrny, dejte čistou a přidejte lžičku sušené majoránky. A uvařte do měkka. Upečená rajčta a papriky rozmixujte. Slijte část vody z uvařené cizrny a do zbytku zamíchejte rajčatovo-paprikové pyré. Přidejte květák rozebraný na malinké rožičky, osolte a opepřete dle chuti a vařte ještě pět až deset minut, pdole toho, jestli máte květák radši měkčí nebo na skus.


Tak dobrou chuť a krásný podzim Vám přeje Madla!

Mražená melounová pěna s vínem

5. září 2013 v 14:22 | Madla |  Zmrzlinárium
To se nám udělalo hezky, že jo? Nejdřív vedro skoro k prasknutí (já si připadala jako parní kotel těsně před výbuchem), pak zase totální ochlazení. A teď je tu krásné indiánské léto. A tak mám pro tuto příležisot nachystány v mrazáku zmrzliny. Dvě ryze podzimní: makovo-medovou s mandlovými lupínky a osvěžující švestkovo-jogurtovou.
A teď nevím, kterou variantu vám mám co nejrychleji nabídnout. Všechno totiž dozrává takřka v jednom okamžiku a já mám pocit, že jen co dopíšu nějaký sezónní recept, už je to dané ovoce nebo zelenina za zenitem.

Takže dnes si pěkně dáme osvěžující melounovou pěnu říznutou trochou vína pro osvěžení, ju? Inspiraci jsem našla v on-line verzi Apetitu, jen jsem přidala víno na osvěžení. Poprvé jsem zmrzlinu zkoušela s hnědým curkem, ale připadala mi taková příliš mdlá a karamelový podtón prostě k curkovým melounům nesedl. Ale když jsem ji dělala podruhé a přidala jsem víno, jó, to byla jiná písnička... Cukrové melouny jsou teď momentálně v plné kondici a dost často se dají koupit nádherně zralé a přitom levné. A když vám půlka curkového melounu zůstane? Udělejte si z ní tuhle luxusní a rychlou dobrotu.


Na asi půllitru budete potřebovat:

2 hrnky dužiny z cukrového melounu
1/2 hrnku krupicového cukru
1/4 hrnku bílého vína
250 ml smetany ke šlehání

Kostky nakrájené z dužiny nasypte do hrnce, přisypte k nim cukr a víno a na malém ohni vařte asi deset minut, dokud dužina pěkně nezměkne. Poté nechte zchladnout (ideálně do druhého dne, chutě se pak více rozleží) a rozmixujte. Dotuha si ušlehejte šlehačku a zlehka vmíchejte melounové pyré. Vražte na mrazák a čas od času promíchejte.


Je jemná, smetanově ovocná, s lehoučkou dochutí vína. Osvěžující. Co víc napsat, musíte ji prostě vyzkoušet. A odehnat tak podzimní splín.


Ale příště si dáme něco ze švestek, jo? Chcete karamelový cheesecake se švestkovým želé nebo radši pěkně poctivá domácí povidla? Bez míchání a téměř bez práce.

Užijte si krásný podzim s úsměvem na tváři.