Srpen 2015

Brownies s vlašáky a rybízem

17. srpna 2015 v 10:50 | Madla |  Sladkosti bezlepkové
Tak konečně se má snad ochladit, i když u nás v Uničově je pořád 30°C a dusno k zalknutí. Za pořádnou bouřku bych prodala i svůj poslední svetr, tak se těším na ochlazení. A to máme výhodu, že bydlíme ve starém domě s tlustými zdmi. Jenže ty tlusté zdi do sebe naabsorbují tolik tepla, že větrání celou noc a dopoledne vnitřní prostory stejně neochladí. A já dnes navíc udělala tu blbost, že jsem ráno v naší dočasné pidi kuchyni zapnula troubu a pekla v ní hodinu a půl maso.

Jako oběd byl moc dobrý, ale z krásných necelých 27°C vyšplhala dík troubě teplota na hnusných 30°C a já pak v duchu nadávala jako špaček. Ale pokud se u vás už ochladilo a pokud máte chuť vysřídat nepečené dezerty a zmrzliny za něco hříšně čokoládového a bez mouky, tady máte recept.

Tyhle brownies jsou nádherně čokoládové, bez mouky, s kousíčky křupavých ořechů a kávovou dochutí. A rybíz na povrchu je opravdu super, jeho kyselost krásně celek vyvažuje. Je to tak dobrý, že si budete chtít pořád a pořád přidávat.


Takže recept, ju?

na cca 10-12 porcí:

100 g vlašských ořechů
200 g třtinového cukru
60 ml kvaltiního espresa
80 g másla
250 g hořké čokolády (minimálně 70%)
4 vejce
velká špetka soli
rybíz

Vlašáky opražíme buď nasucho na pánvi nebo v troubě. Krásně se tak rozvine jejich chuť a vůně. Stačí deset minut v troubě vyhřáté na 200°C. Ještě horké je rozmixujeme v mixéru.
Máslo, kávu a čokoládu nalámanou na kousky rozpustíme ve vodní lázni.
Žloutky našleháme s cukrem do lehké pěny, oddělené bílky vyšleháme dotuha. K rozpuštěné čokoádové směsi přidáme vlašáky a žloutky a řádně promícháme. Potom jemně zapracujeme bílky.

Směs nalijeme do máslem vymazané kulaté formy o průměru 28 cm. Povrch poházíme opraným rybízem. Pečeme při 160°C cca 25-30 minut. Prostředek by se měl trošku třást a působit nedopečeně.


Necháme pořádně vychladnout a až poté krájíme na porce.


Tyhle brownies jsou nejlepší, jaké jsem zatím pekla, a to jsem vysřídala opravdu hodně receptů. Jsou zcela bez mouky, takže si na nich můžou pošmáknout i celiaci. Jsou krásně hutné, uvnitř jemně mazlavé a rybíz jim dodává příjemnou kyselinku.


Tak co, vyzkoušíte je? Já určitě brzy, protože zatímco jsem včera začínala psát tenhle článek, dnes se ochladilo na krásných 24°C, prší, prší jen se leje a já mám zase neodolatelnou chuť na upgradeovanou čokoládu v jiném skupenství.


Tak dobrou chuť a léto podle vašich představ Vám přeje Madla!

Listový salát s malinami a gorgonzolou

6. srpna 2015 v 17:30 | Madla |  Salátové lupení
Podle posledních příspvěků na blogu to asi vypadá, že doma cukr přesypáváme lopatou, spíme v něm a pak si ho dáme k snídani, obědu a večeři. Bohudík realita je jiná a naše lednice je k prasknutí nacpaná ovocem a zeleninou, občas domácím sýrem, tvarohem od farmáře a domácími vajíčky. A když je vedro, byla bych celé dny schopna přežít jen na melounech, výborných maminčiných šťavnatých rynglích a červeném angreštu. Jenže když máte malé děti, máte se zmrzlinou nebo melounem na oběd smůlu. Děti chtějí polívku a teplé jídlo, k obědu i k večeři. Nevím, jestli jen ty moje, ale náš šestileťák je schopný zblajznout dva plné talíře polívky, pak si dát poctivou dospěláckou porci hlavního jídla, k tomu salát a za dvě hodiny má zase hlad. A tak vedra nevedra, musím vyvařovat každý den. A děsím se puberty, to budu muset asi vařit ve vaně.

Ale když se poštěstí a mí úžasní rodiče si vzmou na celý den na hlídání oba naše milované Příšeráky, je to pohoda. Nikdo po mě nic nechce, můžu si všechno v klidu udělat, obědvat zmrzlinu a pak si klidně za hodinu dát tenhle výbornej salát. S Gorgonzolou, kterou z Brna přivezl můj drahý, s posledními malinami od tchyně a čerstvým listovým salátem to byla lahůdka.
Tak pokud náhodou narazíte na nějaké maliny, určitě si ho udělejte!


Orientačně si nachystejte:

opláchnuté a oklepané listy salátu (hlávkový,ledový...)
Gorgonzolu (ať vás ani nenapadne ji nahrazovat Nivou!)
čerstvé maliny

Na zálivku:

šťáva z jedné limetky
lžička medu
lžíce oliváče


Omyté salátové listy natrhejte, nasypte na ně rozdrobenou Gorgonzolu a maliny, přelijte zálivkou (jednoduše smíchejte ingredience), zlehka promíchejte a ihned podávejte.


Je úžasnej, nekecám! Křehké lístky salátu, sladkost malin a sametová jemnost Gorgonzoly jsou opravdu úžasnými spojenci.
Ach, ach a ještě jednou ach. Škoda, že sezóna malin je tak proklatě krátká!


Domácí rybízový sirup

1. srpna 2015 v 10:45 | Madla |  Pitíčka
aneb když nevíte co se spoustou rybízu. Možná máte zahradu a na ní spoustu rybízových keřů, které je vám každý rok líto zplanýrovat a tak každý rok trpíte pod rybízovou nadvládou. Já zahrádkou nevládnu a náš pidi dvorek momentálně zavalený cihlami, pískem a míchačkou pojme tak maximálně višeň Morelu, která plodí v neskutečném množství tak kyselé plody, že by zkřivily úsměv i zavilému optimistovi šňupajícímu duhu.

Ale protože jsem před třemi roky vymluvila vedle bydlící tchyni masakr jednoho rybízového keře, jsem od té doby zásobena rybízem velmi vydatně. A tak, když jsem měla doma přes dvě kila nakyslých červených perel, gůglila jsem, gůglila, až jsem vygůglila zázrak. Rybízovej sirup. Bomba, pecka, pojedeme do Německa.

Naše děti si totiž v zařízení zvaném školka navykly na šťávu. Sirupem oslazenou vodu jim dává též babička. Doma dětem do té doby stačila čistá kohoutková nebo ovocný nebo bylinkový čaj (sypaný kvalitní, ne žádná pudrová šméčka). Ale doma se začaly dožadovat sirupu. A prootže sirupy z obchodu jsou co se týče opravdového obsahu ovocné šťávy děs a bída, a ty kvalitní jsou fakt drahé, byla jsem ráda, že jsem na této stránce narazila na poměrně jdnoduchý recept na rybízový sirup.

Je fakt dobrý (no musela jsem ochutnat, ne?), chutná i manželovi, který jinak mé dosavadně vyráběné bylinkové sirupy nepije (na těch si zase ujíždím já :-)). A tak musím říct, že jsme bohatě zásobeni čtyřmi flaškami vynikajícího sirpu. A jak na něj se dočtete dále...

Budete potřebovat:

2,5 kg rybízu (nebo jiného ovoce)
1,5 l vody
1 kg cukru na 1 l šťávy

Odšťopkovaný rybíz vypereme ve studené vodě, nasypeme do hrnce (v mém případě do dvou velkých hrnců), promačkáme šťouchadlem na brambory a zalijeme vodou. Zakryjeme poklicí a dáme na chladné místo 48 hodin odpočívat.
Pak už zbývá jen přepasírovat, přidat cukr a povařit. Já kvůli větší výtěžnosti šťávy rybíz rychle prohanal mixérem, pak jsem rybízovou šťávu nalila přes cedník vysltaný látkovou plenou a ždímala jsem a ždímala. A šlo to rychle, mnohem rychleji než klasické pasírování. Přepasírovanou šťávu jsem nalila do hrnce, na litr šťávy přidala kilo cukru a vařila jsem za občasného míchání, dokud teplota nestoupla na 80°C. Pak jsem var snížila a ještě jsem deset minut povařila. A sbírala jsem pěnu. Teplý sirup jsem stočila do horkou vodou vypláchlých lahví a ve sklepě je mu fajn. Nekazí se, ale je tak dobrý, že mám pocit, že do zimy nepřežije :-)


A co s vylisovanou rybízovou hmotou? Rozhodně ji nevyhazujte! Udělejte jí pěkné místečko v mrazáku a až budete dělat džem nebo marmeládu s ovocem s nízkým obsahem pektinu, jednoduše místo jedné třetiny ovoce přidejte rybízovou drť. A obejdete se bez želírovacích přípravků.

Tak doboru sladkou chuť a krásné léto přeje Madla.