Dorty a moučníky dětské

Kyklopovy muffiny a pavoučí cheesecake

29. dubna 2014 v 20:30 | Madla
Před pár hodinami jsem se s dětmi vrátila z letošních čarodějnic, pořádaných mateřskou školkou Haškova. Loni si starší dítko akci moc neužívalo, chtělo sbírat brouky a akci jsem si užívala jenom já. Letos to už konečně bylo perfektní a já měla co dělat, abych do šesti hodin odlifrovala oba malé raubíře z místa konání. Vytancovala jsem se a vyblbla i já, Toník řádil jako Černá ruka a Kuba pařil o sto šest. Já byla čarodějnice (i s chlupatým pavoukem na rameni), Toníček byl pořádná příšera a Kuba se po malém přemlouvání nechal alespoň navléknout do pirátského.


A já se den předem činila i v kuchyni při výrobě strašidelných muffinů


a pavoučího cheesecaku.


Byla to sranda, hlavně výroba piškotových očních bulev a modelování pavouků z marcipánu.
Místy to v kuchyni vypadalo jako na nějaké hodně drsné oční klinice ...


Takže pokud chcete na nastávající čarodějnice upéct (nejen) dětem něco dobrého a děsivého, nechte se inspirovat.


Já použila svůj základní a ověřený recept na muffiny, jen jsem do těsta ještě přidala rozpuštěnou čokoládu a sušené brusinky. A ty světlé jsou také se sušenými brusinkami, ale i s brusinkami neslazenými drcenými.
A jak na oko? Jednoduše! Prostě vemte dětský piškot, jeho vypouklou stranu namočte do rzpuštěné bílé čokolády (ani nemusí být kvalitní, taky kupodivu děsivě a realisticky vypadá, když pak čokoláda trošku rozpraská). Poté přilepte zelenou či modrou lentilku a nechte zaschnout. A po zaschnutí si jen namočte konec špejle do černé gelové barvy a vyznačte zorničku.


Poté přilepte k muffinu buď nějakou pevnější červenou marmeládou (já použila domácí rybízovou s karamelem), nebo rozpusťte tabulku horké čokolády a přidejte dvě lžíce třeba višňové marmelády.


Na cheesecake jsem zase použila svůj oblíbený jogurtový cheesecake od Pavly (tisíceré díky, Pavli!), krém jsem rozdělila na dvě poloviny, jednu z nich obarvila třemi lžícemi kakaa a pomocí velké polévkové lžíce jsem vrstvila. Vždy lžíce tmavého krému, na ni lžíce světlého krému a tak dál. A pak jen jemně pomocí špejle vyrobit pavučinu. A dodělat pavouky. Ještě teď z nich mám černé ruce :-)


Tak co, dali byste si, nebo máte záchvat agorafobie?

Jablkové muffiny s mandarinkovou polevou a velikonočním dekorem

16. dubna 2014 v 20:04 | Madla
Tak co budte péct sladkého na Velikonoce? Já se letos na veliknoční pečení vrhla z gruntu. Upekla jsem mini mazance s mandlemi a brusinkami, linecká vajíčka čekají na potření rybízovou marmeláou s karamelem a kakaové perníčky budeme barvit cukrovými polevami a zdobením zítra s mými hyperaktivními drobečky. Taky jsem už stihla upéct tři beránky- jednoho na doma, kakaového se sněhovými pusinkami do našeho mateřského centra na dopolední velikonoční tvoření a jabkového s perníkem a bruisnkami do Toníčkovi školky.


A v plánu je ještě velikonoční dort a určitě taky udělám tyhle krásně vláčné jablkové muffiny, které zmizely rychlostí blesku. Holt u nás doma nemá an chudinka trouba skoro nikdy dovolenou.
Takže dá si někdo krásně vláčný jalbečný muffin?


Tak ady je recept, který ystačí asi na 20 kousků:

300 g polohrubé mouky
150 g cukru krystal
1 prdopeč
300 ml kefíru
2 šťastná vejce
100 g rozpuštěného (ne horkého) másla
4 velkájablka, nahrubo nastrouhaná
lžička skořice (vrchovatá)

Jednodušší to být nemůže. Smícháme všechny suché ingredence, přilejeme ty tekuté a promícháme. Nahrubo si nastrouhme jablka a přimícháme je do těsta. A nalijeme do muffinových formiček, do bábovky, dortov formy, jak je libo.
V případě muffinů pečeme cca 25 minut při teplotě 180 °C. Zkoušíme špejlí.


Necháme ty krasavce trošku vychladnout, pak je vykopíme a nechám zcela vychladnout. A jdemesi umíchat jednoduchou, ale šmrncovní mandarinkovou polevu.

Na tu potřebujeme:

3 lžíce manarikové šťávy (zruba z 1/2 mandarinky)
6 lžic práškového cukru

Do mandarinkové šťávy postupně přisypáváme práškový sukr a umíháme hladkou mírně tekutou poevu, kterou pak nanášíme na muffiny. A přilepíme lentilky a cukrové slepičky.

Tak co, dáte si?

Příjemné a pohodové jarní prázdniny vám přeje Madla.

Muffinová pavoučí inspirace

27. října 2013 v 10:27 | Madla
Dnes ani tak recept, jako spíš tip na to, jak ozdobit obyčejné muffiny třeba pro děti na nastávající Helloween. Já tyto muffiny dělala ve dvou obměnách na dětskou olsavu, a pokaždé měly veliký úspěch. Jak by taky ne, když jsou plné curkového sypání a bonbonů. Takže maminky, dbající striktně na zdravou výživu, čelém vzad a pochodem zpět, tohle pro vás nebude to pravé ořechové.


V první verzi jsem použila těsto makové, ve druhé pak kefírové a na vršek muffinu jsem dala (před pečením) půlku zavařené meruňky. Ale vy klidně použijte své vlastní osvědčené těsto, protože tady jde především o zdobení.

Takže si nachystejte:

těsto na muffiny
papírové košíčky
tabulku hořké nebo bílé čokolády
3 lžíce zakysané smetany
čokoládové nebo barevné sypání
lentilky na oči
půlky louopaných mandlí na kusadla
kousky lékořice nebo jiných dlouhých tenkých bonbonů na nohy

V papírových košíčcích upečte těsto. Až muffiny vychladnou, rozpusťte si čokoládu a do rozpuštěné čokolády přimíchejte tři lžíce zakysané smetany. Polevou napatlejte každého budoucího muffino-pavouka, zapíchněte oloupané půlky mandlí jako kusadla, na bocích pak dlouhé tenké bobnony jako nohy a nezapomeňte na oči. A vršek polevy pak posypte čokoládových sypáním (pokud jste použili hořkou čokoládovou polevu), nebo barevným sypáním (pokud musíte dělat verzi bez kakaa a použít bílou čokoládu). Nechte zaschnout a braňte před útoky dravců...


Tak bacha na strašidla a zvýšenou hladinu cukru při konzumaci těchto výtvorů....

Cake pops aneb dortík na špejli

12. října 2013 v 21:44 | Madla
Tak z malého Kubíka už je velký dvouletý chlapík a tak v prvním kole jeho narozeninových oslav dostal spoustu skvělých dárků a já jsem upekla spoustu dobrot. A nesměl chybět dort. Mandlovo-kakaový korpus spojený domácím višňovým džemem s hořkou čokoládou a kardamonem a s mou oblíbenou tvarohovou bíločokoládovou náplní. Ve tvaru ježka. Maxi ježka. Protože byly oba korpusy přirozeně bezlepkové, byl trošičku horor s vykrajováním obrysů velikého ježka a hlavně s přenášením plátů, ale podařilo se a minimalisticky ozdobený ježek měl ohromný úspěch a hlavně všem moc chutnal. Sice se Kubíčkovi nepodařilo (ani po třech pokusech) sfouknout svíčky, ale dort mu moc chutnal.

Ale jestli se těšíte na recept, tak vás zklamu. Tak nějak jsem v tom shonu zapomněla milého ježuru vyfotit a bez fotky a soalvných komentářů typu jak jsem šikovná, to nemá cenu...

No, abych pořád nemlžila. Prostě mi po přípravě dortu zbylo pěkných pár kusů odřezků z obou korpusů, taky trocha domácí lučiny, kterou jsem zdobila slanou mandlovou placku a z makových mufinů-pavouků zbyly čtyři zavařené meruňky. Tak jsem se vrhla na své první cake pops.Potřebovat budete:

jakýkoli oblíbený korpus
krém (máslový, tvarohový, nebo jako já jen lučinu)
případně ochucující složku (rozpuštěnou čokoládu, karamel, džem, rozmačkané měkké ovoce - banán, zavařené meruňky, broskve...)

na ozdobení:

rozpuštěnou čokoládu
barevné sypání, cukrové nebo marcipánové ozdoby


špejle, párátka nebo speciální tyčky na lízátka (já hlasuju pro párátka)
polystyrén nebo aranžovací hmotu na kytky

Jednoduše rozdrobíte korpus, přidáte krém a dochutíte. A uhňácáte těsto, ze kterého vám půjdou tvořit pěkně hladké kuličky bez puklin a prasklin. Ty mé první byly z mandlového korpusu, s domácí lučinou, dochucené rozmačkanými meruňkami a trochou hořké čokolády. Uhňácejte kuličky. A dejte je na hodinu až dvě do lednice nebo do mrazáku. V mrazáku je můžete mít nachystané dopředu, před zdobením je stačí na čtvrt hodinky vytáhnout a nechat při pokojové teplotě povolit. Já volila mrazákovou variantu. Zatímco se zmrazené kuličky probíraly z teplotního šoku, rozpustila jsem si ve vodní lázni mléčnou čokoládu (mimochodem úžasnou, z Kostariky, s 28,5% kakaa), nachystala párátka a polystyrén. A pak to šlo ráz na ráz: konec každého párátka (ne ten zašpičatělý) jsem namočila do čokolády, zapíchla do kuličky a tak jsem pokračovala, až byly všechny kuličky "zapárátkované". Je důležité nepropichovat kuličku celou, stačí tak do půlky kuličky. Obalení konce párátka čokoládou zajistí stabilitu a cake pops pak lépe drží na tyčce. A nechat chvíli zatuhnout hlavou dolů. Klidně stačí čtvrt hodinky při pokojové teplotě. A pak můžete opatrně potahovat čokoládou a zapichovat do polystyrenu. (Jak jsem nakonec ráda, že máme díky neustálým přestavbám našeho starého příbytku dostatek různorodých stavebních hmot...).


Pokud chcete zdobit jen cukrovým či čokoládovým sypáním, posypte cake pops hned, dokud není čokoláda ještě zaschlá.


Pokud chcete zdobit těžšími ozdobami, musíte počkat, až čokoláda ztuhne a pak maličkým množstvím rozehřáté čokolády "přilepíte" ozdobu. Já zdobila cukrovým sypáním, ale také roztomilými muchomůrkami a legračními hrochy.


Jo, je to piplačka, to nezastírám, ale vypadá to fakt efektně a navíc upotřebíte všechny dortové zbytky.

Tak co, upečete si svůj vlastní dortík na špejli?


U nás už máme zase jiné, tentokrát z mandlovo-kakaového korpusu, opět s lučinou, ale tentokrát s banánem a troškou kokosu a zdobené bílou čokoládou.

Prima hrátky se zvířátky

4. června 2012 v 22:38 | Madla
Už sice nezním jako nějaká postavička z animáčů, kterou ostatní zvířátka šikanují, ale bacilům se v našem obydlí evidentně daří, protože nám už zase hoří polovina domácnosti. Ne, nemusím volat hasiče, to jen malý Paleček nahrazuje přímotop a opičí se po něm i starší dítko. To, které obvykle nevydrží sedět v klidu pět minut teď najednou polehává a pobrekává a ruka šmátralka zjišťuje, že v tomhle tělíčku se horečce vážně skvěle daří. Takže mám náladu pod psa (títmo se omlouvám všem psům, malým i velkým), a abych se nepřidávala do ufňukané party, zlepšuju si náladu něčím dobrým. A protože mezi přebíháním mezi čtením pohádek a chováním a mazlením obou pidižvíků není času nazbyt, mlsám jogurtovo-tvarohový pohár z ledových kaštanů, ale vám naservíruju vzpomínkové menu, které jsem uskutečnila v květnu na počest třetích narozenin našeho nejstaršího. Lehce se usmívám u vzpomínek, protože tehdy jsme byli všichni zdraví, já se nemusela učit chvaty a hmaty důležité pro Vojtovu metodu, prostě nám bylo fajn. A k podpoření nálady jsem na oslavu předložila zvířátkové menu:

špaldové ježečky:


Inspiraci jsem načerpala tady, recept jsem upravila a tak vám jej upravený předávám:

250 g špaldové celozrnné mouky (použila jsem v BIO kvalitě)
125 g másla
75 g tmavého cukru (použila jsem Demerrara)
1 vejce
sušené třešně

na odzobení:

čokoláda
strouhaný kokos

Těsto je vlastně linecké, pokud chcete, použijte bílou mouku, budete mít ježečky pěkně světlé. Já chtěla, aby ježky mohla ochutnávat i moje neteř s alergií na lepek, a navíc, ježci jsou hnědí i ve skutečnosti a tak nechávám mouku na vás. Já hlasuju pořád pro špaldovou. Všechny suroviny, krom sušených třešní, spolu rychle smícháme, a těsto dáme na hodinku až dvě odpočinout do lednice. Zabalené v igelitu, aby neokoralo. Jestliže spěcháme, dáme zabalené těsto na pět minut do mrazáku.
Zchladlé těsto vyjmem, ušouláme z něj váleček a nožem odkrajujeme malé kousky. Sušené třešně si přepůlíme. Z válečků těsta si naděláme v dlani malé placičky, do každé placičky dáme půlku sušené třešně, zabalíme a vytvarujeme ježečka. Dáme na plech vyložený papírem na pečení. A pokračujeme do zblbnutí a do vypotřebování těsta. Pečeme na180 stupňů asi 20 minut. Necháme vycladnout.
Do misky si nasypeme strouhaný kokos. Nad vodní lázní, v mikrovlnce nebo starosvětsky na pánvičce si roztopíme tmavou čokoládu. Až bude zcela rozpuštěná a krásně tekutá, sejmeme ji z tepelného zdroje. Opatrně namáčíme hřbetyježků do rozpuštěné čokoládya ihned je vtiskáváme do strouhaného kokosu, který vytvoří iluzi bodlin. A poté špejlí vyznačíme očka a čumáčky ježečků. (Já teda očička "vypíchla" - to zní fakt hrozně, špejlí do syrových ježečků před pečením). A je to.

Garantuji vám, že všichni udělají obdivné - jé!

Sladkou armádu ježků završil zlatý hřeb oslavy: dort-želvička, plněný tvarohovo-smetanovým krémem z bílé čokolády


Inspirovala jsem se tady, rolády jsem však dělala dvě, jednu tundlenctu bezlepkovou podle Vandy, druhou lety ověřenou piškotovou balenku (kterou jsem však pekla poprvé v životě, jinak ji vždy "ověřovala" moje maminka).

Recept a posutp na kakovou roládu naleznete tady, mě se bohužel moc nepovedla, nebyla vůbec tak nádherně nadýchaná a šla mi blbě sloupnout z pečícícho papíru. Nevim, jestli to enbylo papírem, rukama, nebo vyšší mocí, možná zapacovalo to, že jsem pečící papír vymazala máslem namísto předepsané Hery. Ale dobrá byla, to jo, chuťově ji nemůžu nic vytknout. Kvůli již zmíněné neteři, která krom alergie na lepek taky nesnáší mléčné výrobky , jsem vandinu lahodnou náplň vyměnila za obyč domácí jahodoou marmošku a bylo to dobré. Roláda sice nevypadala tak esteticky, ale chutnala, a to je hlavní.


Balenka z piškotového těsta se naštěstí povedla na jedničku (protože kdyby ne, tak to bych už asi vážně plakala). Tady je důkaz místo slibů:


Byla nadýchaná, krásně pružná, krásně žlutá, tak akorát sladká, lehká jako vánek. Plněná tadytoudlenc domácí rybízovou marmoškou s bílou čokoládou.


Takže pokud si chcete upéct funky želvičku,


upečte si buď dvě rolády a od každé vám tak větší třetina zbyde, nebo upečte jen jednu a nezbyde vám nic. Dobře ale vypadá, když bude v krunýři i pár kakaových koleček, takže si dejte tu práci a upečte stejně rolády dvě ... :-)

Jo, tady je recept na tu světlou piškotovou balenku (to mé vykecávání mě jednou zabije):

100 g polohrubé mouky
100 g cukru
5 vajec

na promazání:

rybízová marmoška


Polovinu množství cukru utřeme se žloutky. Dotuha si vyšleháme sníh z bílků, ke konci šlehání pak přidáme zbytek cukru. Do žloutkové hmoty opatrně zabalujeme pevný sníh spolu s moukou. Piškotové těsto poté velice zlehk promícháme. Dáme na plch vystlaný papírem na pečení a pečeme čtvrt hodinky až dvacet minut při 180 stupních, dokud roláda nezrůžoví. Balenku necháme velmi mírně vychladnout a poté ji překlopíme (papírem nahoru) na nvlhčenou utěrku. Papír na pečení sloupneme, roládu pevně zavineme a necháme vychladnout. Poté rozbalíme, namažeme rybízovou marmeládou a znovu znovu zavineme.Na lehký smetanovo-tvarohový krém do želvičky si nachystáme:

1 zakysanou smetanu (balení 190 g)
1 měkký tvaroh ve vaničce (250 g)
2 bílé čokolády (200 g)
2 lžíce želatinového ztužovače (používám tento)

Čkošku si nalámeme na čtverečky a rozpustíme nad vodní lázní. Až bude rozpuštěná, zamícháme do ní tvaroh a zaksyanku. Přisypeme dvě lžíce ztužovače (možná by nebyl potřeba, já ale dělala želvičku den předem, tak jsem potřebovala jistotu, že mi krém nebude téct) a pořádně zamícháme.

Rolády nakrájíme na asi centimentr tlusté plátky a vyložíme jimi vhodnu kulatou misku. Já používám skleněnou mísu z Ikea.


Na plátky rolády navrstvíme krém a zakryjeme dětskými piškoy (budou tvořit "bříško" želvičky).


Dáme nejlépe přes noc ztuhnout do chladu.

Hlavičku, nožičky a ocásek vytvarujeme z marcipánu (pravýho, jakože z mandlí, nekupujte žádnou jakobymarcipánovou tyčinku, co neviděla mandle ani z letadla). Oči dotvořte třeba z lentilek, jazyk je ze zbytku sušené třešně.

Želva z boku:


Želva shora:


Želva zezadu:


Byla bezvadná, co vám mám povídat, lehký piškotový krunýř ukrývajíc jemnou lahodnou náplň byl prostě super. A to jste neviděli reakce dětí i dospělých. Foto rozkrojené želvičky nemám, protože rozkuchaná želva mizela světelnou rychlostí, i když se před ní servíroval výobrný kakový dort, který donesla moje maminka. (Recept jsem si už taky střihla, takže bude někdy, někdy, až mi nebude tak ouzko, následovat).

Tak co, jdete do želvičky?

Jestli nejste na sladké, hrátky se zvířátky budou pokračovat i ve slaném duchu, těšte se :-)

Dort plný lásky a medvídků

24. května 2010 v 7:49 | Madla
Ačkoli od prvních narozenin našeho synka uběhlo už pár dnů, teprve nyní se dostávám k tomu, abych konečně popsala recept a postup výroby lehkého dortu s mechově hebkým piškotem, plný lahodného jemného krému a frutafilu s kousky meruňěk, pokrytý bílou čokoládou a zdobený čokotransferem s motivem medvídků s dárky.

Nevíte, co je to frutafil a už vůbec netušíte, jaká kletba se skrývá za tajemným čokotransferem? Všechno se dočtete v tomto receptu, kde jsem obě tajemně znějící suroviny použila a ačkoli jsem s nimi pracovala poprvé, celek byl lahodný a dokonce ani esteticky nijak neurazil.
Ale protože se člověk pořád může zlepšovat, přidám k popisu práce a k obrazovému materiálu i své tipy a rady, jak si práci ulehčit, aby byl výsledek co nejlepší.

Jestliže patříte mezi časté návštěvníky těchto stránek, jiste víte, že se snažím ve své kuchyni omezit používání vajec. nemám k tomu žádné záhadné důvody, jen jsem převzala rodinnou genetickou štafetu vysokého cholesterolu. A slovy z mého oblíbeného filmu: "Taková rodinná degenarce holt není žádný med." se snažím přísun cholesterolu svými cévami alespoň mírně omezit.

Ale u tohoto receptu na zdravou vlnu nenaskočím, nadýchaný měkký piškot prostě potřeuje své a bez dobrých vajec se neobejde. Dokonce i celozrnná mouka a třtinový cukr tentokráte nehnutě odpočívaly bokem a nepokojně čekaly na svou vlastní chvíli slávy. Takže ačkoli je dort plný zdánlivě nezdravých věcí, je lehký jako dech a plný lásky k pečení a k dítěti, pro které byl stvořen.

Takže jste připraveni a plni odhodlání?

Tak jdeme na to a připravíme si hebce nadýchaný piškotový korpus. Zde uváděný recept je věkem ověřený a při dodržení několika jednoduchých zásad je i takřka nepokazitelný.

Uvedený rozpis ze čtyř vajec je určen na malou dortovou formu, ta moje má průměr 22 cm. Potřebujete-li tedy dort větší, jednoduše si upravte poměr daných surovin.

Na opravdu povedené piškotové těsto musí mít všechny přísady stejnou pokojovou teplotu, proto si pár hodin před chystanou pečící akcí vyndáme z lednice správný počet vajec a mléko.

A jdeme na věc. na malý drotový korpus si navážíme a nachystáme tyto suroviny:

250 gramů polohrubé mouky
170 gramů moučkového cukru
1 lžíci vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
4 vejce - oddělit žloutky a bílky
100 ml oleje
100 ml mléka
1/2 balíčku kypřícího prášku do pečiva
1/2 lžičky citronové kůry

máslo a kokos na vymazání a vysypání dortové formy

Nejprve si opatrně oddělíme žloutky a bílky. Žloutky dáme mo mísy a bílky vložíme do vhodné nádoby určené ke šlehání sněhu. Sníh sice můžeme ušlehat i ručně metličkou, ale je to hodně zdlouhavý a posilovnu nahrazující proces, proto navrhuji v rámci úspory času a namožení svalů zaměnit práci rukou za práci ručního šlehače. Ale na sníh řada teprve přijde. nyní se vrhneme po hlavě na oddělené žloutky, spočívající poklidně a nic netušíce v míse. Ke žloutkům postupně přiléváme odměřených 100 ml oleje a oba druhy cukrů a pomocí metličky vyšleháme pěknou žlutou pěnu.
Do žloutkové směsi přisypeme polovinu odváženého množství polohrubé mouky, do které jsem si zamíchaly polovinu balíčku kypřicího prášku do pečiva a přilijeme mléko.

Zamícháme, aby se nám nevytvořily hrudky a jdeme si ušlehat tuhý sníh.
Do hebkého těsta přidáváme po částech do tuha vyšlehaný sníh a postupně přisypáváme zbytek mouky.

Pracujeme zlehka a sníh s moukou opatrně zabalujeme do těsta. Pro vůni doporučuji přidat do těsta půl lžičky čerstvě nastrouhané nebo sušené citronové kůry.
Napěněné hebké těsto plné vzduchových bublin vlijeme do máslem vymazané a kokosem vysypané dortové formy

a vložíme do předem vyhřátých útrob trouby,

kde na 180 stupňů pečeme zhruba hodinku. První půlhodinku troubu určitě neotevíráme a svou zvědavost krotíme pouze nakukováním přes dvířka trouby. Záleží ovšem na propečenosti a výkonnosti každé trouby, proto ke konci pečení kontrolujeme propečenost korpusu pomocí vpichu špejle doprostřed těsta. Když se na špejli přestanou lepit drobečky těsta, je upečeno a dort můžeme přesunout z trouby k vychladnutí.
Dozlatova upečenému dortu je nejlepší udělit den volna a proříznout jej až druhý den, kdy se těsto už tak nedrobí. Pokud jsme se drželi všech popsaných zásad, dort nám krásně vyskočil a další den by nám nemělo dělat potíž jej nadvakrát hezky proříznout.


Druhý den si připravíme i náplň, kterou poctivě promažeme každou vrstvu dortu. A jakáže ta náplň bude? Máslová, pudingová nebo úplně jiná? Chyba lávky, osobně nemám máslové náplně příliš v lásce, jsou na můj žaludek příliš hutné a těžké, takže ráda používám náplně tvarohové. A u tohoto dortu to nebude výjimka.Samotný tvaroh zjemníme přidáním zakysané smetany a o slaďoučkou chutnou tečku se postarají rovnou dvě tabulky bílé čokolády.

Na lehkou a chutnou tvaroho-čokoládovou náplň si připravíme:

1 kelímek měkkého tvarohu
1 kelímek zakysané smetany
2 tabulky bílé čokolády (volím Milku, z bílých čokolád na českém trhu se mi zdá nejkvalitnější)

Nejdříve si připravíme vodní lázeň - vezměme si k ruce vhodný kastrolek a skleněnou mísu, která do něj tak akorát pasuje. Na dno kastrolku nalijeme horkou vodu a pěkně psoadíme skleněnou misku, do které nalámeme čtverečky z obou bílých čokolád. A necháme pěkně páru, ať koná svá mocná kouzla. Občas můžem,e rozpouštějící se tabulky čokolády promíchat a za deset minut by se z pevného skupenství čokoládových kousků měla stát tekutá hebká lákavá hmota.
K rozpuštěné čokoládě vyklopíme tvaroh z vaničky a totéž učiníme i se zakysanou smetanou. Pořádně promícháme, ochutnáme apodle naší chuti případně dosladíme. Ale bílá čokoláda je už sama o sobě sladká dost, takže doslazení by nemělo být třeba.
Tímto krémem promažeme spodní vrstvu dortového korpusu a přiklopíme ji druhou proříznutou vrstvou.
Tuto placku taktéž pomažeme vrstvou hedvábně sametového krému a na ní ještě rozetřeme zhruba 4-5 lžic meruňkového frutafilu. A co je to ten frutafil, Je to hotový výrobek s vysokým obsahem kusového ovoce určený právě k výrobě sladkých pochoutek. Ale můžete jej s klidem nahradit nahrubo nasekaným okapaným meruňkovým kompotem nebo meruňkovým džemem s oprvdu velkými kousky ovoce.
Na ovocnou vrstvu přiklopíme jako čepičku poslední patro a vrhneme se na polevu.
Já vršek dortu polila rozpuštěnou bílou čokoládovou polevou v čočkách, což nebyl zrovna dobrý nápad, protože se při krájení strašlivě lámala. Příště si ve vodní lázni raději roztopím bílou čokoládu nalámanou na čtverečky.
Pokud budeme dort zdobit čokotransferem, je čas jednat rychle. polijeme dort polevou, bleskurychle uhlaídme a na polevu rychle přityskneme fólii obrázkem dolů. necháme nejlépe přes noc zatuhnout a poté fólii opatrně sloupneme. Já byla při svém prvním přenášení čokotransferu nervózní jako pes a málo jsem fólii přitisiskla, a proto nedošlo k dokonalému obtisknutí motivů na čokoládu a některým méďům tak chyblě tu kousek hlavy, tu kousek nohy.
Příště už se bát nebudu a fólii pořádně přitlačím. A dlužím vám vlastně vysvětlen, co to ten čokotransfer je. Čokotransfer je vlastně fólie s barevným dekorem z čokoládového másla, která se obtiskne na horkou čokoládu. Nebo můžete také horkou čokoládu vlít na rovnou plochu rozloženou fólii, nechat zaschnout a hotové přenést na připravený moučník. Mě se můj postup zdál mnohem jednodušší, bez možnosti upatlání kcuhyně.
Boky dortu jsem promazala zbylou náplní a dala dort opět vychladit.
Zvlnění povrchu je dáno také špatným přitisknutím, ale i přes tyto vady na kráse dort všem moc chutnal a já už se příště nebudu bát při zdobení ničeho, ani podezřele znějících názvů .


Protože mi náplně i meruňkového frutafilu docela dost zbylo, použila jsem obé jako náplň do domácích větrníčků.

Máte rádi dorty a dortíky? Zkuste třeba tenhle plný ořechů.

Tenhle dort je zase plný kokosu a pařížské šlehačky, což z něj dělá neododlatelně svůdný dezert.
Na zdravou notu zase zahraje dortík s čokoládovýcm přelivem a vůní banánů, který je bez vajec a se štědrým přídavkem celozrnné mouky.

Ať se rozhodnete pro jakýkoli dort, rozhodně si nechte chutnat!

Celozrnný méďa s perníkovou vůní

1. května 2010 v 10:37 | Madla
Máte rádi chuť a vůni čerstvě upečeného perníku? Já osobně se perníkovou vůní nechávám omámit moc ráda, a i když se vůně skořice, hřebíčku, anýzu a badyánu, která nesmí v každén správném voňavém perníku chybět, hodí spíše do sychravějších období, moc ráda si jí provoním kuchyň i v časech teplejších.

A když jsou v těstě navíc samé zdravé a dobré věci jako celozrnná mouka a hnědý cukr, je perník hned dvakrát vábivější.

Na perníkového měďu jsem použila stejné těsto jako u perníkových báboviček s povidlím, jen s dvojnásobným množstvím. Těsto má tu výhodu, že je neskutečně variabilní, může se k němu přidat takřka cokoli - jednou to byly právě bábovičky s povidly, podruhé jsem ze stejného těsta pekla bábovičky s rozinkami a slunečnicovými semínky a potřetí právě perníkového méďu se sušenými švestkami.

A právě s méďou jsem si tak trošku naběhla. Chtěla jsem tchánovi upéct k narozeninám nějaký opravdu vymakaný dort - plánovala jsem buď medovník, čokoládový dort nebo čokoládový cheescake s brusinkami. Ale když jsem se jako slušně vychovaná osoba zeptala, co by si jejich (tchyně a tchána) srdce přála, byla mi pečící inspirace utnuta v samotném zárodku, protože požadavek zněl jasně - tu dobrou perníkovou buchtu. Ach jo, a já se chtěla něčím blýsknout ...

Nakonec jsem narozeninového méďu pekla nadvakrát, protože do prvního jsem zapomněla nasypat ono velmi potřebné voňavé perníkové koření. Narozeninový méďa byl s brusinkami a musím říct, že byl velice dobrý. Toho brusinkového neperníkového jsem zblajzli sami s manželem.

Takže, jestli si chcete perníkově hrát, tady je recept. Na váhy zapomeňte, vezměte si k ruce klasický čtvrtlitráček a s tím si krásně vystačíte.

Na buchtu o velikosti klasického hlubokého plechu tedy budete potřebovat:

1 hrnek celozrnné pšeničné jemně mleté mouky
1/2 hrnku celozrnné žitné mouky
1/2 hnrku hladké mouky bílé
1 hrnek třtinového cukru
1/2 hrnku oleje
1 a 1/2 hrnku mléka
1 lžičku koření do perníku
1 kypřicí prášek do pečiva

A navíc podle chuti:

sušené brusinky
nebo sušené švestky
nebo rozinky a slunečnivoá semínka
nebo to, co prostě nejvíc chutná vám

Nejprve smícháme všechny sypké ingredinece, tzn. všechny tři druhy mouky, třtinový cukr, kypřicí prášek a koření do perníku, k sypké směsi nalijeme olej a mléko a pěkně umícháme v hladké lité těsto. podle potřeby můžeme přidat mléko.
A na závěr do těsta přisypeme ovoce, semínka nebo ořechy podle naší chuti.
Vlijeme do formy nebo do vymazaného a vysypaného plechu a pečeme zhruba hodinku při 180 stupních. Stav upečenosti zkoušíme vpichem špejle. Až se na špejli nic nelepí, je hotovo a my můžeme svůj perníkový zázrak ihned vytáhnout z trouby.
Méďa vyklopený, na talíři čekající a chladnoucí:
A už je z něj lední medvěd:
Porcování medvěda:
 
 

Reklama