HOME MADE

Tymiánový sirup pro snadnější odkašlávání

26. září 2014 v 18:45 | Madla
Tak už je to tady. Podzim v plné parádě. Krom bezva věcí, které podzim přináší jako jsou dýně, hutnější dezerty se spoustou ořechů či čokolády, přehršel hrušek a jablek, nebo pestrobarevné listí snášející se k zemi, jsou tu i jiné, nepříjemné aspekty. Bacily. Všude poletují bacily. Jakmile někdo někde někdy zakašle, je mi hned jasné, že budeme nemocní. A tak jsem se připravila. Mě a staršímu synkovi většinou běžné nachlazení sedne rovnou na průdušky a tak tuberácky na všechny a všechno kašleme a je nám blbě i od žaludku.

A protože jsem se s nastávajícím kalendářním podzimem stala krkavčí matkou, protože i náš ještě ani ne tříleťák začal navštěvovat školku, mám krom rozesílání životopisů všem možným i nemožným potencionálním zaměstnavatelům i najednou mnohem víc času, když jsou obě děti čtyři hodiny ve školce. Najednou si v klidu uvařím, nakoupím a uklidím a dokonce i stihnu připravit opravdu účinný tymiánový sirup proti výše zmíněným chyceným průduškám.


A tak, protože jsem v pondělí prochladla, tu sedím před monitorem počítače, zachumlaná v županu, honem vám ho musím napsat, ať si ho stihnete ještě připravit. Ve všech receptech nalezených v hlubinách internetu se používal tymián sušený a bílý cukr, já však díky tchyni disponovala velkým svazkem čerstvého tymiánu, a siurp jsem chtěla mít zdravý co nejvíce, takže čtěte dále a budete žasnout :-)

Na zhruba 300 ml budete potřebovat:

250 ml vody
100 g třtinového cukru
100 g medu
svazeček čerstvého tymiánu, nastříhaného

Do kastrolku vlijte vodu, vsypte cukr a pomalu zahřívejte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Nemusíte vařit. Nechte mírně vychladnout a pak přimíchejte med. Přidejte nastříhaný tymián (normálně i s dřevnatými konci),


zamíchejte a ve chladné místnosti nechte louhovat nejlépe 24 hodin (můžete i méně). Poté sirup přelijte přes cedník, vlijte do sklenic či lahví a uchovávejte v lednici.


tenhle sirup není určen k normálnímu pití jako jeho meduňkový či dobromyslový kolega, tenhle siurp se dávkuje po lžičkách, když cítíte, že máte "zase" chycené průdušky. Já ho zkoušela včera, když jsem začínala kašlat, odpoledne jsem si dala lžíci, zapila lipovým čajem s medem a páni, to byla síla! Chuťově je skvělý, sladký jako med, voňavý po tymiánu, ale má grády. A já celou noc spala pokojně jako batole a dnes už není po kašli ani památka.


Jak vidíte na té velké flašce, díky spoustě čerstvého tymiánu jsem udělala dávku trojnásobnou. Ale věřte mi, že se v nadcházejících měsících bude fakt hodit.

A chcete příště recept na vepřové na fenyklu podle Jamieho, něco sladkého, nebo tajný inhalační tip zaručeně fungující proti ucpaným dutinám?

Levná a šetrná domácí aviváž

15. srpna 2014 v 18:11 | Madla
aneb ta Madla se asi dočista pomátla. Nestačí mi už péct si domácí pečivo a chleba (bezlepkový i klasický), pěstovat si kvásek (Lubomír se má k světu!), vyrábět domácí sirupy, marmelády a džemy a bůhvícoještě. To mi tak jednou došla aviváž a já jako správná plašanda na to přišla až těsně před praním. Já už neměla žádné čisté kraťasy, manžel zase čisté spodní prádlo a dětem docházely čisté fusekle. Tak jsem rychle zagůglila a na těchto perfektních stránkách jsem našla blbuvzdorný, superrychlý, šetrný a ekologicky nezávdaný postup, jak si vyrobit domácí aviváž.

Potřebujete na ní jen tři věci, které běžně míváte určitě doma. Dobře, esenciální olej doma možná nemáte, ale teď už si ho určitě koupíte. Já na Vánoce dostala od své sestry úžasně voňavou sadu vonných olejíčků do koupele, a protože se příliš nekoupu (vanu, kterou máme v ložnici okupují téměř výhradně šplouchající se Příšeráci), tak nějak jsem nevěděla, co s těmi olejíčky. Občas jsem přidala kapku meduňkového dětem do koupele ke zklidnění (ne že by to pomáhalo :-)), ale jinak jsem si k nim občas chodila tak akorát čuchat. Ale teď je používám hodně. A mám tak každou chvíli aviváž vonící podle mé aktuální nálady.

Takže honem , na asi půl litru aviváže budete potřebovat:

250 ml vody
250 ml octa
10-15 kapek libovolného vonného oleje dle libosti (pokud vám prádlo voní po vyprání málo, neváhejte a před dalším praním prostě do aviváže pár kapek přilijte)

A postup? Jednoduchý jako pár facek. Jednoduše smíchejte vodu s cotem, přelijte do vhodné prázdné lahve, přidejte 10-15 kapek oblíbeného vonného oleje, promíchejte (např. špejlí) a je to. Dávkujte stejně jako klasickou aviváž.

Je to levné (jen si to propočítejte), je to šetrné k životnímu prostředí i k pračce a nebojte se, prádlo vám nebude smrdět po octu (ze začátku jsem se toho hdoně bála), ale bude jemně příjemně vonět po vámi zvoleném vonném oleji. Já prvně použila mandlový olej, podruhé olej levandulový a teď si ujíždím na aviváži z pomeranče a mandarinky.


Když jsem vám tuhle aviváž tak strašně vychválila, určitě by vás zajímalo, jestli vlastně splňuje primární funkci aviváže, kterou je změkčení prádla. A ano, splňuje! Prádlo je s ní fakt stejně měkké jako s klasickou aviváží z obchodu a při šikovném pověšení pak v podstatě nemusíte ani žehlit.

Tak co, vyzkoušíte? A aby toho nebylo málo, zkoušela jsem i domácí repelnet proti komárům a chystám se na výrobu home made plastelíny...
 
 

Reklama