Pitíčka

Domácí rybízový sirup

1. srpna 2015 v 10:45 | Madla
aneb když nevíte co se spoustou rybízu. Možná máte zahradu a na ní spoustu rybízových keřů, které je vám každý rok líto zplanýrovat a tak každý rok trpíte pod rybízovou nadvládou. Já zahrádkou nevládnu a náš pidi dvorek momentálně zavalený cihlami, pískem a míchačkou pojme tak maximálně višeň Morelu, která plodí v neskutečném množství tak kyselé plody, že by zkřivily úsměv i zavilému optimistovi šňupajícímu duhu.

Ale protože jsem před třemi roky vymluvila vedle bydlící tchyni masakr jednoho rybízového keře, jsem od té doby zásobena rybízem velmi vydatně. A tak, když jsem měla doma přes dvě kila nakyslých červených perel, gůglila jsem, gůglila, až jsem vygůglila zázrak. Rybízovej sirup. Bomba, pecka, pojedeme do Německa.

Naše děti si totiž v zařízení zvaném školka navykly na šťávu. Sirupem oslazenou vodu jim dává též babička. Doma dětem do té doby stačila čistá kohoutková nebo ovocný nebo bylinkový čaj (sypaný kvalitní, ne žádná pudrová šméčka). Ale doma se začaly dožadovat sirupu. A prootže sirupy z obchodu jsou co se týče opravdového obsahu ovocné šťávy děs a bída, a ty kvalitní jsou fakt drahé, byla jsem ráda, že jsem na této stránce narazila na poměrně jdnoduchý recept na rybízový sirup.

Je fakt dobrý (no musela jsem ochutnat, ne?), chutná i manželovi, který jinak mé dosavadně vyráběné bylinkové sirupy nepije (na těch si zase ujíždím já :-)). A tak musím říct, že jsme bohatě zásobeni čtyřmi flaškami vynikajícího sirpu. A jak na něj se dočtete dále...

Budete potřebovat:

2,5 kg rybízu (nebo jiného ovoce)
1,5 l vody
1 kg cukru na 1 l šťávy

Odšťopkovaný rybíz vypereme ve studené vodě, nasypeme do hrnce (v mém případě do dvou velkých hrnců), promačkáme šťouchadlem na brambory a zalijeme vodou. Zakryjeme poklicí a dáme na chladné místo 48 hodin odpočívat.
Pak už zbývá jen přepasírovat, přidat cukr a povařit. Já kvůli větší výtěžnosti šťávy rybíz rychle prohanal mixérem, pak jsem rybízovou šťávu nalila přes cedník vysltaný látkovou plenou a ždímala jsem a ždímala. A šlo to rychle, mnohem rychleji než klasické pasírování. Přepasírovanou šťávu jsem nalila do hrnce, na litr šťávy přidala kilo cukru a vařila jsem za občasného míchání, dokud teplota nestoupla na 80°C. Pak jsem var snížila a ještě jsem deset minut povařila. A sbírala jsem pěnu. Teplý sirup jsem stočila do horkou vodou vypláchlých lahví a ve sklepě je mu fajn. Nekazí se, ale je tak dobrý, že mám pocit, že do zimy nepřežije :-)


A co s vylisovanou rybízovou hmotou? Rozhodně ji nevyhazujte! Udělejte jí pěkné místečko v mrazáku a až budete dělat džem nebo marmeládu s ovocem s nízkým obsahem pektinu, jednoduše místo jedné třetiny ovoce přidejte rybízovou drť. A obejdete se bez želírovacích přípravků.

Tak doboru sladkou chuť a krásné léto přeje Madla.

Domácí kokosové mléko

10. února 2015 v 17:24 | Madla
Kokosové mléko v plechovce zná asi každý. Ale pro jeho cenu si ho asi běžně nekupujete. Jasně, pokud vám běžné mléko nedělá problém, nebo nejste závislí na thajských jídlech, tak kolem kokosového mléka můžete chodit se zavřenýma očima klidně dál. Já kokosové mléko miluju. Ale kvůli jeho ceně jsem si jej kupovala jen výjimečně, jako odměnu (jenže za co se chcete odměnit při rutinně mateřské dovolené, že).

Myslím, že ani můj drahý nemá tucha, že kokosové mléko zbožňuju. A tak, když už si peču domácí kváskový bezlepkový chleba, občas vyrobím nějaký ten home made sirup nebo sýr, chtělo to vrhnout se do obalsti rostlinných mlék.

Ne že bych měla nějaké problémy s trávením laktózy, jako dítko jsem byla prý závislák na kakau, jenže léta, kdy jsem uměla stojku a vypila na jeden zátah litr kakaa jsou už nenávratně v čudu.Teď by do mě holé mléko nikdo nedostal ani v klinči. Sýry, kefír, jogurt, jo, sem s tím, ale mlíko? Děkuju, nechci.

Ale to kokosové, a domácí, hmmm, už jen při vzpomínce na něj si připadám jako kočka když ji drbete pod bradičkou (ale tohle udělat mě, tak vás pokoušu) .


Takže šup, píšu recept, ať na vás o sobě nebonznu úplně všechno.

Na 1/2 litru mléka budete potřebovat:

100 g strouhaného kokosu
500 ml horké vody

A to je vše přátelé. Jednoduše zalijete kokos horkou vodou, necháte zchládnout, rozmixujete v mixéru a zase necháte tak dvě hodinky odstát. A pak scedíte přes plátýnko nebo přes textilní plínu a snažíte se vymačkat fakt co nejvíc vody. A kokosovou drť fakt nevyhazujte, v příštím příspěvku bude recept na ty nejlepší a nejzdravější (už mluvím jak Láďa Hruška) kokosovo-meruňkové kuličky s čokoládou. Tak se těšte!


Po odstátí se na vrchu kokosového mléka oddělí kokosový tuk. Nic se neděje, je to ten stejný tuk/smetana jako v kupovaných kokosových mlécích, můžete ho zakoponovat do kaše, pudingu, vrazit si ho do kafe nebo do slibovaných kuliček.

Samotné kokosové mléko je výborné jen tak, ale můžete si z něj dělat kaše, dát ho do thajských jídel, do sladkého pečení, ale já ho mám nejradši v různých ovocných koktejlech.

A co vy, děláte si nějaká rostlinná mléka?

Meduňková citronáda - rychlé letní osvěžení

11. června 2014 v 13:17 | Madla
Asi si říkáte, co s tou Madlou je. Čím dál větš prodlevy mezi články, nestíhám odepisovat ani na komentáře, no, stydím se, ale musím tento stav vysvětlit. Nestíhám totiž kvůli pečení. Muffiny v pekařství paní rybové měly totiž takový úspěch, že mě paní majitelka přemluvila k rozšíření nabídky a tak te´d peču, vařím a chladím, až se mi za patama práší.A tak, pokud budete mít někdy cestu do Uničova, zastavte se v úterý na muffiny, cake pops, sušenky nebo na čokoládovou pěnu či panna cottu. Každý týden jiná nabídka, třeba tento týden mohli uničovští ochutnat čokoládovou pěnu z mléčné čokolády s pikantním rybízem perníkové sušenky s rozinkami a slunečnicovými semínky (velké skoro jako kolo od vozu :-)), banánovo-kokosové muffiny s čokoládovou polevou nebo jablečné cake pops s citronovou polevou.

A aby toho nebylo málo, tak na čtvrtek vždy peču dort. A domácí müsli tyčinky. Takže se už vlastně ani nedivím, že články nepřidávám tak rychle, jak bych chtěla, i když materiálu ke zpracování je spousta.

Ale teď jeden superrychlý recept na meduňkovou citronádu, v podstatě takové nealkoholické meduňkové mojito. Osvěžující, aromatické a v noci budete spát jako stádo dudků, vedro nevedro :-)


Takže si nachystejte:

čerstvé lístky meduňky
limetky
třtinový cukr

hmoždíř

a vodu na dolití

a led :-)

Otrhané a opláchnuté meduňkové lístky dejte do hmož´díře, zalijte š´távou z limetky, dochuťte třtinovým cukrem a hmožděte, dokud se z meduňkových listů, limetkové šťávy a třtinového cukru nestane v podstatě něco jako sirup. Ochutnejte trošku a případně polaďte sladkost či kyselost. Přelijte do sklenice (puristi přes cedník, já ráda žvýkám to pomlácené listí, takže pro mě bez cedníku), doplňte vodou a přihoďte pár kostek ledu.


A pro jistotu jí udělejte celý džbán a stejně zmizí jako pára nad hrncem.

Grepovo-banánové smoothie se zeleným čajem

6. května 2014 v 8:52 | Madla
Začínáte každé ráno hrnkem kafe, protože jinak byste se neprobrali k životu? Zkuste si vyměnit životabudiče a místo ranního kofeinového lomcováka do sebe kopněte tuhle zdravou, vitamíny a antioxidanty dolsova nabušenou bombu. Nakopne vás, osvěží a probere a ještě po ní budete krásnější! Osobně odzkoušeno na vlastní kůži.
A navíc nemusíte čekat, až vychladne.

A jak na to Horste? Horst jen nevychvaluje, ale rovnou jedná. Naházejte do micéru jeden banán nalámaný na kousky, půlku grepu (zbavenou slupek), dolijte deci a půl vody nebo schladlým Mate Green, rozmixujte a uvidíte!


Nebudete věřit svým očím!


Tak dobře, teleshoppingová královna ze mě asi nikdy nebude, ale tohle smothie je fakt vynikající. A já teď zcela cíleně jen kvůli němu nechám večer vždycky vychladnout zbytek Mate Green. A na kafe po ránu si už ani nevzpomenu (a to dokonce když mě dítko vzbudí v nekřesťanských pět hodin ráno :-)).

Domácí rehydratační nápoj

18. října 2013 v 15:31 | Madla
Podzim je v plném proudu. A neznamená to jen spousty barevného listí a počasí vhodné pro běhání, ale bohužel i ráj pro různé viry a bakterie, které zvlášť ve školkách a školách nadšeně přehopkují přes své dětské hostitele až se dostanou k vám domů. A nemusí to být "jen" zánět dutin a průduešk, se kterým se doma momentálně trápíme skoro všichni, ale může si na vás zasednout bacil mnohem zákeřnější, který z vašich vnitřností udělá bojiště skoro stejné, jako bylo třeba u Waterloo.

My si s jedním takovým hnusákem potykali před dvěma týdny z očí do očí. Nejdřív předváděl Kubíček svou velmi zdařilou interpretaci Šavlového tance. Pak ho napodobila neméně muzikálně nadaná maminka a pak nudící se bacil přeskočil i na našeho čtyřleťáka. Ušetřil jen hlavu rodiny. A protože počátky byly opravdu úporné, hledala jsem osvědčený recept, jak nabrat do těla zpátky nálož minerálů a vitamínů. Rady známých a doktorky ohledně coca-coly po lžičkách jsem odmítla, protože odmítám do dvouletého dítěte lít něco, co dokáže bez problémů vyčistit zašlý záchod. Tak jsem si jenrychle rychle prolétla rady na internetu a konečně jsem našla i něco jiného, než podávání zprofanované coly nebo umělými sladidly nabitých slazených minerálek. Zdroj tentokrát neuvedu, protože si na něj nemůžu prostě vzpomenout, ale děkuji tímto paní/slečně, díky níž jsem na tento nápoj narazila.

Takže pokud do sebe potřebujete nalít porci zdraví, nachystejte si stejný díl:

černého čaje, neslazeného
Magnézie (raději pečlivě vyžbrblané)
pomerančového džusu (lepší je samozřejmě čerstvě vylisovaná šťáva)

Vychladlý čaj, Magnézii a pomerančovou šťávu smícháme ve stejném poměru, vychladíme a podáváme. Při úporném zvracení nejdříve jen po lžičkách.

A tentokrát bez fotky, asi pochopíte, proč...

Domácí čokoládovo-kokosový likér a něco navíc

28. prosince 2012 v 10:49 | Madla
Máte rádi kokos? Já mám ke kokosou vcelku neutrální vztah, ale mí rodiče jsou oba kokosoví šílenci a tak, když jsem vymýšlela, co dobrého pro ně spáchám jako vánoční jedlý dárek, bylo jasné, že to musí chutnat po kokosu. A tak krom nekokokosové telecí paštiky s třešňovicí a vánočním kořením, olivového oleje s česnekem, čerstvou saturejkou a chilli dostali ještě domácí lanýžky (samosebou i bíločokoládové s kokosem) a mámě jsem ještě darovala flašku domácího kokosovo-karamelového likéru.

Své tchyni a tchánovi jsem darovala v podstatě to stejné, co našim, jen olivový olej byl s čerstvou petrželkou a červeným pepřem a likér byl čokoládový. A protože mi trocha čokoládového i kokosového likéru zbyla a já darované likéry prostě nestihla vyfotit (taky se vám to stává, že všechno děláte na poslední chvíli?), tak tu mám pro vás fotku jen čokoládovo-kokosového likéru. Ale recept dostanete na dva likéry :-)


A to ještě není všechno ...

Inspiraci jsem čerpala tady, ale recept jsem si upravila, protože likéru vznikne mnohem víc, než autorka uvádí.

Takže na likérový základ si nachystejte:

1/2 l plnotučného mléka
250 ml vodky (nebo rumu)
2 žloutky
1/2 konzervy Salka (slazené kondenzované mléko)
50 g cukru krystal

na kokosovo-karamelový:

místo Salka použijte Salko karamel (nebo si Salko předem dvě hodiny uvařte, aby zkaramelizovalo)
100 g strouhaného kokosu

na čokoládový:

1/2 (pro slabou příchuť) nebo 1 tyčinku Ledových kaštanů (pro silnou příchuť)

Postup přípravy:

Do hrnce vlijeme mléko, žloutky a cukr a za stálého míchání přivedeme k varu. Odstavíme z ohně, vmícháme Salko a vodku (nebo rum) a případnou ochucující složku.

Na kokosovo-karamelový likér si na pánvi opražíme kokos (pozor, mícháme, aby kokos příliš nezhnědl, zhořknul by pak). Smícháme se zkaramelizovaným Salkem a základní likérovou směsí a necháme 6 až 12 hodin uležet v chladu. Druhý den směs přecedíme přes sítko a likér stáčíme do lahví. Uchováváme v chladu. (Zcezenou kokosovou hmotu nevyhazujeme, ale použijeme do níže uvedeného opilého kokosáku).

Na čokoládový likér si ve vodní lázni rozpustíme tyčinku Ledových kaštanů (1/2 tyčinky pro slabou příchuť, celá tyčinka pro výraznou příchuť) a vmícháme do základní směsi. Stočíme do lahví a dáme do chladu.A jak na čokoládovo-kokosový z fotky? jednoduše smíchejte oba likéry dohromady :-)

Oba likéry jsou strašně dobré, pravidelně jsem je testovala při výrobě a při stáčení a ochutnávala jsem je tak poctivě, že jsem až zapomněla přidávat potřebné ingredience do ganache na lanýžky (to je tak, když děláte asi pět věcí naráz ...).

Ale nakonec se povedly i lanýžky a hlavně, určitě si nějaký ten likér vyrobte, jsou strašně dobré, nepřeslazené, nejsou superhusté (vzpomínáte na tu scénu z Rozmraného léta, jak pánové s nahnutou lahví domácího vaječňáku čekají, až jim něco ukápne do frťanové sklenky?), zkrátka pro babičky, mámy, tchyně, ségry a jiné ženské příbuzenstvo jsou jako dělané.

A doporučuju fakt použít vodku, protože ta je chuťově neutrální a vy si tak budete moct vychutnat svou oblíbenou likérovou příchuť. Tak co, není tohle ideální dárek třeba na Silvestra?

A kdepka je to něco navíc?

Tady ... Opravdu triviálně jednoduchý recept na ožralý kokosový dort.


Na dort o průměru 20 cm budete potřebovat:

1 hrnek (250 ml) kokosové hmoty zcezené z kokosovo-karamelového likéru
1 hrnek polohrubé mouky
1/2 hrnku třtinového cukru
1/2 hrnku syrovátky (kldině dejte mléko)
1 prdopeč


Zamícháme, vlijeme do vymazané a vysypané dortové formy o průměru 20 cm a v troubě vyhřáté na 180 stupňů pečeme asi půl hodiny. Po upečení necháme mírně vychladnout, poté přesuneme na mřížku (bez formy) k úplnému vychladnutí.
Dort jednou prokrojíme a pomažeme bíločokoládovou ganache. Přiklopíme a pomažeme i po povrchu (a klidně necháme stékat čůrky ganache po stranách dortu). Dozdobíme a dáme do chladu.


Na bíločokoládovou ganache si nachystáme:

150 g kvalitní bílé čokolády
50 ml smetany ke šlehání
20 g másla
2 lžíce meruňkovice

Nad vodní lázeň si dáme misku s rozlůámanou čokoládou, smetanou a máslem. Občas promícháme, dokud se směs nespojí do krásně husté a lesklé hmoty. Poté odstavíme, vmícháme dvě lžíce meruňkovice a dozdobíme dort.

Já zdobila ještě vánočně - vanilkovýma rohlíčkama a kokoskama ze Salka, protože tyhle dva druhy cukroví má můj táta prostě nejradši.


Tak tati, opožděně všechno nejlepší k narozeninám!
 
 

Reklama