Sladké vábničky

Nejen velikonoční hruškovo-meruňkový koláč s citronovým krémem

7. dubna 2010 v 5:59 | Madla
V rámci likvidace nakřečkovaných a porůznu darovaných kompotů jsem spáchala další sladký hřích, v němž figurovala křehké těsto, spousta šťavnatého (i když kopotovaného) ovoce a jako saldkou tečku navrch lehký a svěží citronový kérm. koláč se podával na oslavě mých narozenin, kde zastoupil dort, který se mi jakožto oslavenci péct nechtělo. A musím říct, že koláč byl ctihodným zástupcem dortu a já se musela moc a moc snažit, aby došlo k pořízení alepsoň posledního zbylého kousku.

Těsto jsem použila své oblíbené linecké, ale tentokráte jsem se inspirovala u rybičky a jejích lineckých koláčů.
Těsta však bylo dosti, i na velkou dortovou formu, proto jsem ze zbylého těsta vykrájela sušenky. Pouze jsem si velmi drobně dovolila těsto přizpůsobit, klasicky jsem půl množství mouky nahradila pšeničnou celozrnnou jemně mletou moukou nedávala jsem již mléko a místo hery jsem dala máslo. Prostě mám pocit, že s máslem je všechno lepší ...

Jesli si chcete sladce kousnout do jara, připravte si následující:

Na těsto budeme potřebovat:

350 gramů hladké mouky (já dala půl na půl klasickou hladkou a pšeničnou celozrnnou jemně mletou)
100 gramů cukru moučka
80 gramů másla
2 celá vejce
4 lžičky kypřicího prášku do pečiva


Na náplň se zásobíme:

1 vaničkou měkkého tvarohu
1/2 litrem mléka
1 vanilkovým pudingem
šťávou z jednoho vymačkaného citronu
3 lžícemi cukru

A navíc:

ovoce dle sezóny a chuti (u nás to byly kompotované meruňky a hrušky - skvělá volba)

Postup je velice jednoduchý - ze surovin na těsto rychle rukam zpracujeme těsto a dáme jej minimálně na půl hodinky odpočinout do ledničky. Pokud spěcháme, můžeme využít trik s mrazákem a těsto na pět minut vložit do mrazáku. Samozřejmě zabalené v igelitové fólii.

Zatímco těsto odpočívá, připravíme si náplň. Klasickým způsobem uvaříme puding, který podle chuti osladíme. Uvařený puding necháme mírně zchládnout, občas jej promícháme a až je mírně vychladlý, zamícháme do něj tvaroh vyklopený z vaničky. Pořádně promícháme, ochutnáe a případně ještě podle chuti dosladíme. zakápneme citronovou šťávou z jednoho citronu, opět zamícháme amáme hotovo.
Oddělíme si větší polovinu těsta tu můžeme jako perfekcionisté pěkně vyválet a přenést do velké dortové formy, nebo jako já zvolit jedodušší způsob a těsto do formy prostě pomocí prstů namačkat.

Na těsto naklademe okapané ovoce z kompotu a navrstvíme krémovou náplň.
Na náplň můžeme dát třeba vykrájené tvary, nebo si rukama ušouláme válečky ze zbylého těsta. Prostě fantazii se meze nekladou. Já chtěla jarní motiv, proto koláč zdoibla roztomilá kuřátka.
hotový koláč dáme péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů a pečeme zhruba hodinu.
P1000642-SM

Pohled ze strany na krásně vypečené zlaté těsto:
P1000643-SM

A foto posledního zachráněného kousku, který jsem si musela takřka vybojovat.
P1000645-SM

Jestliže vás recept a fotografie navnadili, mám tu pro vás další koláč v podobném duchu - tentrokráte jím je koláč s meruňkami a čokoládovým krémem.

Neodolatelný meruňkový koláč s čokoládovým krémem

26. února 2010 v 9:47 | Madla
Když jsem ještě bydlela u rodičů, moc ráda jsem pekla tvarohový koláč s lineckým těstem a s jablky. Pokaždé, když jsem přijela ze studií v Brně, tak jsem jej upekla. Byl skvělý - tenká vrstva křehkého těsta, lahodná vrstva jablek a spousta tvarohového krému. Když nebyly jablka, skvěle je zastoupily třeba meruňky. jenže když jsem se vdala a odstěhovala z rodného města, recept mě samozřejmě nenapadlo so odvézt s sebou. Navnaděna dokonalými lineckými koláči od rybičky jsem se rozhodla spáchat ten svůj nej koláč stůj co stůj.

A tak jsem na návštěvě u rodičů listovala kuchařkou, až jsem na něj narazila. Rychle jsem chňapla po prvním papíru a po prvním pisadle, které bylo po ruce. A protože pisadlem byla obyčejná tužka a papírem byly jakési strašidelné obrázky mého pětiletého synovce, vznikl recept vskutku nevšední, který mi nedovolí na sebe zapomenout.

Vy byste snad zapomněli na něco takového?


Nebyla bych to samozřejmě já, kdybych si recept opět neupravila. V původní verzi byla v těstě jen čistě bílá hladká mouka, tu jsem já z poloviny nahradila její jemně mletou celozrnnou kolegyní. Avizovaný prdopeč jsem úplně vyškrtla, podle mě nemá v lineckém těstě co pohledávat.

A protože jsme neměli jablka, skvěle je zastoupily kompotované meruňky. Byly pěkně pevné, ne žádné polotekuté rozbředliny.

Nejvýraznější zásah "utrpěl" krém, ale myslím, že mu to více než prospělo.
V původním znění receptu se počítalo jen s jedním tvarohem, který se zahušťoval pudingovým práškem. To se mi už tehdy zdálo jako moc málo krému, takže si dobře pamatuji, že jsem vždy uvařila klasicky puding z půl litru mléka a do chladnocuího oslazeného pudingu jsem zamíchala měkký tvaroh.
i postup seznal určité změny. Původně se korpus z lineckého těsta deset minut předpékal, to mi už tehdy přišlo jako zbytečnost a tak jsem nic nepředpékala a na těsto vršila rovnou jablíčka (nebo v tomto případě kompotované meruňky) a na ně zase tvarohovo-pudingovou vrstvu.

Teď, když jsem koláč dělala, obohatila jsem ještě krémovou vrstvu o třičtvrtě tabulky čokolády. Samozřejmě v tekuté pdoobě. A bylo to super!

Takže jestli se vám nechtějí luštit moje hieorglyfy ukryté mezi strašidelnými hlavonožci, tady je recept. Samozřejmě v mé upravené verzi:

Na křehké těsto si připravíme:

80 gramů hladké mouky
80 gramů jemně mleté celozrnné pšeničné mouky
50 gramů cukru moučka
100 gramů másla
1 žloutek

Na čokoládový krém:

1 vanička měkkého tvarohu
1/2 litru mléka
1 pudingový prášek s čokoládovou příchutí
3/4 tabulky hořké čokolády, rozpuštěné
cukr podle chuti (asi tři lžíce postačí)
zbylý bílek

A navíc:
ovoce dle chuti a sezóny (perfektní jsou vyzkoušená jablíčka a meruňky, ale budu experimentovat i s dalšími druhy)

A jdeme se vrhnout na těsto: V časovém předstihu si z lednice vylovíme vejce a máslo, máslo si odvážíme na požadovaných 100 gramů a necháme je spolu s vejcem tak dvě hodinky ležet na lince (nebo kdekoliv nám bude libo). Je důležité, aby máslo a žloutek měli pokojovou telotu. A jdeme na věc, já nejdřív utřela žloutek s moučkovým cukrem. Zbylý bílek nevyléváme, uschováme si jej a použijeme ho do tvarohovo-pudingové náplně.
Přidala jsem máslo rozpuštěné v mirkovlnce a oba druhy mouky.


I když vím, že postup by měl být správně takovýto: změklé máslo utřeme s moučkovým cukrem do hladka a přdáme žloutek. Do mísy přisypeme oba druhy mouky a rychle pomocí prstů zpracujeme hladké a nelepivé těsto.I při změně postupu se nic nestalo a mě se velmi rychle podařilo uhňácat krásně hladké těsto.

Těsto je tučné, pracujeme proto rychle, aby se tuk obsažený v těstě příliš nerozehřál a my nebyli celí zalepení od těsta. Zpracovanou kouli těsta zabalíme do mikrotenového sáčku nebo fólie a dáme minimálně na půl hodiny do ledničky odpočinout a ztuhnout.
Tak a teď se můžeme obout do náplně:
Klasickým způsobem si uvaříme puding s čokoládovou příchutí a hodně jej osladíme.


Uvařený puding občas promícháme a necháme jej mírně schládnout.
Mezitím co nám chladne puding si nad vodní lázní rozpustíme hořkou čokoládu. Původněě jsem chtěla použít celou tabulku, ale přišla jsem pozdě, nějaký mlsal ji už načal,takže jsem si musela vystačit s větší polovinou.
Čokoláda se nám vlivem horké páry do chvilky promění v lákavý a lahodný čokoládový krém.


Zatímco horké páry pracují, ani my nebudeme zahálet a do zpola vychladlého pudingu zamícháme vaničku měkkého tvarohu.
Pořádně promícháme, aby se utvořil krásně hladký krém.


Přilijeme k němu rozpuštěnou čokoládu a opět promícháme.A teď jdeme do finále. Rozpálíme si troubu na 180 stupňů a vytáhneme si těsto z lednice. jednu třeetinu těsta si oddělíme a zbylé těsto na pomoučené ploše dotenka rozválíme a přeneseme do koláčové nebo dortové formy. Těsto můžeme esteticky přenést pomocí válečku, nebo jej rpostě ve formě umačkat pomocí prstů.
Jak vidíte, já zvolila mačkací techniku. Těsto po stranách trošku vytáhneme, aby se nám udělal malý okraj. Na těsto těsně naklademe okapané kompotované meruňky.
A celou tu veselou oranžovou nádheru zalijeme hedvábným čokoládovým krémem.
Na čokoládový krém teď můžeme dát buď pásky zbylého těsta, nebo si můžeme pohrát s vykrajovačkami a třeba jako já ozdobit těsto roztomilými kočičkami.
Kočičky nebyly moc šťastnězvoleným tvarem, většina se přepůlila, nebo jim alespoň upadl ocásek, no prostě byly trošku znetvořenmé. Ochránci zvířat by mě asi rádi neměli... Ale pečením se vše zpravilo.

Koláč jsem pekla zhruba třičtvrtě hodiny ta, aby se krémová náplň pěkně propekla. Prostě až budou kočičky zezlátlé, je čas koláč vytáhnout z trouby.
Mizel strašně rychle, tady je foto zachráněného kousku.
Spojení křehkého lineckého těsta, nakyslých meruňěk a sladkého čokoládového krému bylo opravdu božské a já se k němu budu vždy ráda vracet.

Tvarohová buchta nejen k snídani

21. února 2010 v 7:42 | Madla
Jsem trošku blázen, přiznávám se bez mučení. Jsem blázen co se týče různých forem a formiček, vykrajovátek a podobných serepetiček určených k pečení. V naší malé kuchyni už není takřka kam všechny tyto pomocníky dávat, ale já si stále myslím, že je kuchyň nafukovací. Prostě když vidím nějakou formu či formičku zajímavého tvaru, hned se po ní vrhám a už si představuji, jak v ní bude obyčejná buchta vypadat zajímavě.
A co teprve taková lahodná tvarohová buchta s kousky čokolády a křupaými slunečnicovými semínky? Ta ani nepotřebuje žádnou oku lahodící formu, aby vynikla její skvělá chuť.

Na jemnou a voňavou tvarohovou buchtu si připravíme následující:

1 hrnek polohrubé bílé mouky
1 hrnek jemně mleté celozrnné mouky
1/2 hrnku třtinovéjho cukru (v nouzi i krystal dobrý)
1 lžíci vanilkového cukru
1 balíček kypřicího prášku do pečiva
1 vaničku měkkého tvarohu
1/4 hrnku oleje
1 hrnek mléka
hrst slunečnivocýh semínek
1/2 tabulky nasekané čokolády

Buchta bude v cukuletu, takže si v první řadě rozpálíme troubu na 180 stupňů. Vezmeme si k ruce řádně velkou mísu a nasypeme do ní obě mouky (nemáme-li v oblibě celozrnnou, použijeme prostě jen bílou mouku polohrubou), třtinový i vanilkový cukr a kypřicí prášek do pečiva. Všechny sypké přísady zamícháme.
Do sypké směsi vlijeme čtvrt hrníčku oleje, hrnek mléka a vaničku měkkého tvarohu.
zamícháme a případně trošku doředíme mlékem, tak aby vzniklo krásně hladké lité těsto.
Do těsta přisypeme další ochucující přísady podle chuti - já zvolila křupavá slunečnicová semínka a na kousky nasekanou hořkou čokoládu.
Jemně zamícháme a nalijeme do formy. Já tentorkáte zvolila stylovou formu stromečkovou, protože nadvláda paní zimy se nás nechce a nechce pustit.
Buchtu pečeme půl až třičtvrtě hodiny, ke konci pečení kontrolujeme špejlí. Když se po vpichu do těsta na špejli nic nelepí, je hotoovo a buchtičku můžeme vytáhnout z horkých útrob trouby.Vyklopíme, posypeme moučkovým curkem a servírujeme.
Řez zasněženým stromkem. Příště dám asi víc čokolády.

Superrychlé žaluzie s tvarohem a marmeládou

12. února 2010 v 20:56 | Madla
Nadchází víkend, tak by to chtělo něco dobrého a sladkého ke snídani, abychom si ty volné dny jak se patří vychutnaly. Jste přejezeni všech možných koláčů, bábovek a sušenek? Ale přesto vám v hloubi duše kvete myšlenka na něco hříšně dobrého, ale nechce se vám trávit dlouhý čas u sporáku? Upečte si žaluzie
Já svou inspiraci našla v kuchyni u rybičky a mírně jsem pozměnila. Konveniencím se sice v kuchyni snažím vyhýbat jak to jenom jde, ale domácí listové těsto zatím vážně nezvládám a jsem ráda, když ho ulovím v obchodě. Stejně tak ráda lovím tvaroh, který pak zpracovávám na slano či na sladko, jen tak "za syrova" nebo tepelně upravený v různých buchtách a koláčích.

Takže jestli si chcete vyrobit rychlý a poměrně efektní moučník, zásobte se těmito ingrediencemi.

1 balíček listového těsta
tužšímarmeláda podle chuti a zálib (já použila pikatní domácí rybízovou - díky mami za ni)
1 měkký tvaroh
vanilkový cukr na oslazení tvarohu
1 rozšlehané vejce na potření žaluzií

Je toho málo, že? Ale opravdu to stačí, protože v jedoduchosti se skrývá krása. Tak si přidržte klobouky, jdeme na věc. nejdřív si rozpálíme troubu na 200 stupňů, protože práce s listovým těstem je rychlá a osladit a vymíchat tvaroh taky není žádná práce.
Chlazené nebo rozmražené listové těsto si na pomoučené ploše vyválíme dotenka. Nakrájíme na silnější obdélníky a opticky si jej rozdělíme na dvě poloviny. Na jednu polovinu kydneme kopičku podle chuti oslazeného tvarohu. Na tvaroh přidáme lžíci tužší marmelády podle chuti. Snažíme se použít opravdu tuhou marmeládou, protože jen tak předejdeme tomu, aby nám marmoška z pečiva nevylezla a při pečení nezaprasila celý plech.
A teď voilá, přijde hlavní trik jak na žaluzie. Druhou polovinu obdélníku, tedy tu bez náplně, prořežeme pomocí nože. Neřežeme až k okrajům, necháme tak půl až centimetrové obruby z těsta. Proříznuté plát pomašlujeme po okrajích rozšlehaným vejcem a přehneme přes část s náplní. Povrch, který tedy bude tvořit rozkrájený obdélník s vykukující náplní potřeme zbylým rozšlehaným vejcem a vložíme do trouby.
Vypadá to složitě, ale to je jen tím, že to neumím jednoduše popsat. Ve skutečnosti je to jednoduché jako facka a zvládne to i dítě školou povinné. Lepší efekt by se dal vytvořit s pomocí mřížkovacího válečku.
Pečeme zhruba čtvrt hodiny až dvacet minut, prostě do doby, než těsto zezlátne. Záleží na velikosti jednotlivých kousků. já měla žaluzie poměrně velké, takže jsem pekla zhruba 25 minut.
Žaluzie zlehka poprášíme moučkovým cukrem a můžeme se na ně vrhnout. Výbroné jsou jak horké, tak i studené.

Šnečci s čokoládou a kokosem

12. února 2010 v 7:23 | Madla
Rychle hotová dobrůtka (tedy pokud nepočítám kynutí těsta), která mizí takřka rychlostí světla. Šneci jsou úžasní, tvarem lahodí oku, k jejich výrobě se dají použít všelijaká těsta a o náplních ani nemluvím. jednou mohou být na sladko, podruhé na slano. Fantazii se meze nekladou.
Já tentokrát vsadila na sladkou notu. Klasikou jsou šneci s rozinkami a ořechy, ovoněné skořicí. Ne, že bych neměla ráda ořehy, ale času jaksi nezbývá a než bych oloupala nutný počet ořechů, raději si vymslím jinou náplň. tak jsem vzala za vděk strouhaným kokosem, který u nás nesmí nikdy chybět a hořkou čokoládou. I čokoláda patří mezi stálice, které v kuchyni není nikdy dost.

Těsto jsem tentokrát použila kynuté, ale v nouzi by stejně tak posloužilo těsto listové.

Jestli si chcete zavinout tyto sladké a voňavé šnečky, vybavte se následujícím:

Na kynuté těsto:

1 hrnek polohrubé mouky
1 hrnek hladké mouky (normálně bch použila celorznnou, ta ale už došla)
1 vejce
3 lžíce olivového oleje
balíček sušeného droždí
špetku soli
necelý hrníček vody

Na náplň:

2 lžíce strouahného kokosu
nahrubo nastrouhaná hořká čokoláda
1 plátek rozpuštěného másla na potření plátu z těsta
vanilkový cukr (nejlépe domácí výroby) na posypání šneků

Do mísy nasypeme mouky, smícháme je s obsahem balíčku sušeného droždí, zamícháme, přilijeme olej, vyklepneme vajíčko a postupně přidáváme mouku. Pomocí vařečky zpracováváme těsto, které by mělo být krásně vláčné. Podle potřeby přidáváme vodu, nebo naopka přisypáváme mouku.Těsto poté přepravíme a vyklopíme na pomoučenou plochu, a tam jej ještě rukama pořádně zpracujeme. Těsto dáme zpět do mísy a necháme tak hodinku kynout na teplém místě, přikryté utěrkou nebo potravinářskou fólií.
Vykynuté těsto si rozdělíme na dvě poloviny a každou polovinu rozválíme na tenkou placku, která by měla mít zhruba podobu čtverce nebo obdélníku. Rozválenou placku potřeme rozpuštěným máslem.
Na omáslovanou placku nasypeme nahrubo nastrouhanou čokoládu
a na čokoládu ještě přidáme kokos. Aby byl kontrast pěkně patrný.
Placku srolujeme na úhledný váleček.
Nožem nakrájíme na jednotlivé šneky. Snažíme se přitom zachovat konstantní velikost jednotlivých kousků. Já měla šnečky silné tak jeden a půl centimetru. Šneky přemístíme na plech vyložený pečícím papírem a posypeme je vanilkovým cukrem.
A teď je šoupneme do trouby vyhřáté na 180 stupňů a pečeme zhruba čtvrt hodinky až dvacet minut, prostě do té doby, než šnečci trošku nenakynou a pěkně nezezlátnou. Cítíte, jak to voní?

Francouzský fondán = čokoládová rozkoš

2. února 2010 v 16:28 | Madla
Tento dezert je pro opravdové čokoholiky - má krásně hutnou konzistenci, která se v ústech přímo rozplívá a čokoládou je nacpaný takřka k prasknutí. Poprvé jsem jej vyzkoušela v malém studentském bytě, který jsem sdílela s dalšími čtyřmi spolubydlícími. A jednou z nich byla i Eva Budinská, od níž jsem tento recept na originální francouzský čokoládový fondán dostala. A od té doby jej pravidleně páchám a ujíždím pak na neřestné vlně endorfinů a dalších prospěšných látek, kterými je každá dobrá čokoláda přímo nabitá. Sice je to zdravé asi jao skok ze skály, ale jednou za čas je nutné trošku poškádlit tukové buňky a nabídnout jim něco chutného a přímo vášnivě sladkého.
Tuto čokoládovou dobrotu jsem poprvé jako dezert předložil rodičům svého tehdy nastávajícího muže, a myslím, že to i díky tomuto fondánu uznali, že jejich jediný syn bude opravdu v dobrých rukou.

Takže nejprve se s vámi podělím o originální francouzskou recepturu, za níž Evce velice děkuji:

200 g de chocolat noir
150 g de beurre
150 g de sucre
50 g de farine
3 oeufs.

1. Dans une casserole, cassez le chocolat en morceaux auxquels vous ajoutez 3 cuillères à soupe d'eau, et vous mettez le tout à fondre à feu moyen au bain-marie.
2. Pendant ce temps, dans un saladier, vous travaillez, à l'aide d'une cuillère en bois, le beurre mou en pommade, auquel vous ajoutez le sucre en poudre, et vous continuez de remuer jusqu'à ce que le mélange devienne léger et onctueux; vous pouvez aussi vous aider d'un batteur électrique, plus efficace pour obtenir la consistance désirée. Ajoutez alors les oeufs un à un en alternant avec la farine.
3. Ensuite, vous incorporez à ce mélange le chocolat fondu en remuant bien avec une cuillère. Vous beurrez alors votre moule, vous y versez la pâte et vous le faites cuire au four, préchauffé à 150°C, pendant 25 à 30 minutes.

Ce gâteau se sert froid.

Pro ty, kteří francoužštinou nevládnou, přidávám naštěstí i český překlad:

200 gramů hořké čokolády
150 gramů másla
150 gramů cukru
50 gramů mouky (používám hladkou)
3 vejce

Vymíchat máslo s cukrem a rozpustit čokoládu. Do misky s máslem a cukrem postupě přidávat vždy část mouky a vajec, na střídačku, až tam bude všechno. Nakonec přimíchat rozpuštěnou čokoládu a pořádně promíchat. Vylít do vymazané a vysypané formy a péct 25 až 30 minut při 150 stupních. Když bude koláč asi 1 centimetr od kraje propečený víc než zbytek, který se zatím bude zdát syrový, je čas jej vytáhnout z trouby.

Podáváme vychlazzené.

Toť překlad. Já si celý postup zjednodušila a přistupuji k němu za pomoci vodní lázně.

Nejprve si nad vodní lázní rozpustím čokoládu nalámanou na kousky spolu se 150 gramy másla.

Snažte se vybrat opravdu kvalitní čokoládu s velkým obsahem kaka, na výsledku to bude opravdu znát. K čokoládě s máslem přisypu cukr. Používám krystal, ale lépe by se hodil cukr třtinový. Použít se dá i moučkový cukr.


Čokoládu s másledm nechám rozpouštět a občas jen spíš pro formu promíchnu vařečkou. Do krásně tekuté a hladké směsi poté přisypu cukr. Já používám krystal, ale lepší by byl určitě třtinový. Směs necháme nad vodní lázní pěkně rozpouštět a mezitím si v hrníčku rozkvedláme tři celá vejce.
Můžeme občas, jen aby se neřeklo, zamíchat rozpouštějící se čokoládou s máslem a cukrem. Do rozpuštěné čokolády, která ve spojení s máslem a cukrem vytvořila krásně lesklou a hladkou hmotu, vmícháme 50 gramů hladké mouky.
Opatrně vmícháme a potom do směsi přilijeme rozšlehaná vejce.
Jemným promícháváním vytvořímesametově hebkou směs bez hrudek,

kterou vlijeme do koláíčové formy, kterou jsme buď vymazali a vysypali, nebo ji jako já, líně vyložili pečíčím papírem.
Pečeme v troubě rozehřáté na 150 stupňů 20-30 minut. Délka pečení záleží na velikosti formy a na tloušťce čokoládvoé vrsty. Každopádně fondánu propečení nesluší, čím déle ho necháme v troubě, tím víc se bude lišit od výsledku, jaký má být. Až zatuhnou okraje asi centimentr od formy, vytáhněte fondán z trouby, i když se vám bude zdát ještě syrový a neupečený.

Nechte jej schládnout a poté jej přesuňte do lednice.Nejlepší je podávat jej třeba s vanilkvou zrmzlinou, nebo kopečkem kysané smetany.
U nás ale na žádné hrnaí nebyl čas, fondán mizel jako obvykle jako pára nad hrncem.
Na řezu sice příliš mnoho krásy nepobral, ale když si uvědomíte, kolik je v něm čokolády, musíte mu tu vadu na kráse prostě odpustit.

Rynglovo-jablíčkový krambl s mandlemi

21. ledna 2010 v 13:18 | Madla
Krambl (crumble) je velice oblíbený "koláč" v anglosaské části světa. Až do včerejška jsem netušila proč - a teď to vím. Na přípravu je snadný jako facka, má v sobě netušené možnosti obměn a honosí se přímo báječnou chutí. Navíc je plný ovoce, které se dá různě podle sezóny obměňovat. A protože mám plný sklep jablek a kompotů od maminky, využila jsem odpoledního spánku dítěte, chňapla po sklenici kompotovaných červených rynglí a po pár jablíčkách a jala jsem se spcáchat tuto laksominu. A že se nadmíru zadařilo dosvědčuje i fakt, že ačkoli jsme na krambl byli jen dva, za pár hodin už ebyl ani kousek. Až na pár drobenkových kousků byl talíř dočista prázdný.
Krambl sice není žádný manekýn, vlastně mezi koláči působí trošku jako ošklivé kačátko, ale co ztrácí na vzhledu, vynahradí zcela na chuti. Pod křupavou peřinou se skrývá šťavnaté ovoce ovoněné máslem.
Já svou isnpiraci našla tady. recept jsem brala jen jako inspiraci a hodně jej obměnila. V tom je ale krása tohto "koláče", snese množství obměn a přitom je pořád tak chutný!


Jestli se chcete vyzkoušet mou variantu, tak s přichystejte následující:

Na křupavou mandlovou drobenku si připravíme.

100 gramů rozpuštěného másla
50 gramů drcených mandlí
50 gramů ovesných vloček
50 gramů polohrubé mouky
50 gramů cukru krystal (lepší by byl třtinový, ten ale bohužel není)

Na ovocný základ.

1 velký rynglový kompot )použila jsem velké červené ryngle), slitý a odpeckovaný
2 středně velká jablka, oloupaná a nakrájená na větší kousky

Na vymazání formy:

pěkný kus másla (odhaduji něco málo přes 20 gramů)

A pojďme na věc:

Rozpálíme si troubu na 180 stupňů, protože samotná příprava kramblu je opravdu rychlá. Nejprve si do mísy vysypeme všechny sypké ingredience,

nalijeme k nim rozpuštěné máslo
a pomocí prstů vypracujeme drobenku.
Pořádným kusem másla si vymažeme vhodnou formu na pečení. Já použila dortovou formu o průměru 20 cm.
Do máslem vymazané formy navrstvíme odpeckované a nakrájené ovoce.
Na ovocný základ jednoduše navrstvíme drobenku a rozetřeme tak, aby bylo ovoce pěkně zakryté. Mě se to zcela nepovdelo, ale na škodu to nebylo vůbec.
Tak a máme hotovo. Připravený "koláč" můžeme vrazit do trouvbby rozžhavené na 180 stupňů a péct přibližně půl hodiny. Říkám přibližně, protože každá trouba peče jinak.
Upečený krambl má krásně zlatý a křupavý povrch, pod kterým se skrývá máslem provoněné měkké ovoce.
Detailní foto posledního zachráněného kousku...
Není to sice žádný krasavec (červené blumy zabarví i jablko a krumbl tak vypadá spíše jako nějaký řepánek), ale chuť je vážně skvělá.

Delikátní black & white lanýžky

10. ledna 2010 v 17:04 | Madla
Manžel slavil narozeniny a i když jsem ve stavu chorých a po domě se ploužím jako oživlá neustále smrkající mrtvola, tak po úspěchu vánočních lanýžků bylo jasné, co na oslavencově narozeninovém stole nesmí chybět. Rozhodla jsem se dokonce pro dva druhy - tmavé lanýžky s pomerančovým karamelem a bílé lanýžky s vínem.

Nejdříve jsem se vrhla na výrobu tmavých lanýžků s pomerančovým karamelem. Karamel jsem vytvářela poprvé, a k jeho přípravě jsem přistupovala s bázní, jakou nejspíš cítli prvotní obyvatelé Ameriky při styku s dobyvačnými kolonizátory.

Základní recept jsem nalezla zde a mírně jsem jej poupravila. Upravila jsem si také pracovní postup, který se mi osvědčil už u již zmiňovaných čokoládových lanýžů s koňakem a chilli.

Takže jestli chcete být za mistry cukrářské a nebojíte se trošku si umatlat ruce čokoládou a kakaem, přistupte blíže a zásobte se těmito nezbytnostmi.
Na čokoládové lanýže s pomerančovým karamelem si nachystejte:
300 gramů kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa (já použila Lindt 86 %)
20 gramů másla
1/2 kelímku smetany ke šlehání (nevyšlehané)

Na čokoládové lanýže stačí opravdu jen tři suroviny. Já ty své obohatila o pomerančový karamel. Na ten si připravíme:
100 gramů cukru krystal
3 lžíce pomerančové šťávy (stačila šťáva vymačkaná z půlky pomeranče)

Na dohotovení:
kakao (holandské nikdy nezklame)
Postup přípravy karamelových lanýžků krásně popisuje Vlaďka v Bistru Florentyna. Já si ale postup trošku zjednodušila. Nejprve jsem si rozlámal atři čokolády na čtverečky. Kousky čokolády jsem frkla do skleněné misky, kterou jsem dala nad hrnec s horkou vodou. A horká pára se činila a dělala divy. Čokoláda měnila skupenství, zcela bez mého zasahování. K čokoládě jsem přilila půl kelímku smetany ke šlehání. Důležité je se nesplést a nechat šlehačku opravdu neušlehanou. Ke smetaně jsem přihodila i plátek másla o hmotnosti dvaceti gramů. A nechala jsem vše svému osudu, jen občas jsem promíchla ledabyle vařečkou, aby se čokoládová směs rychleji spojila a abych měla pocit užitečnosti.

Zatímco se smetana, máslo a čokoláda pomalu rozpouštěly a vytvářely delikátně vonící hmotu, vrhla jsem se s odvahou v srdci na karamel. Dítě klidně spalo v kočárku, takže výrobě karamelu opravdu nic v cestě nestálo.
V původním receptu se cukr rozpouštěl s vodou, já chtěla mít karamel pomerančový, takže jsem jí vodu zcela nahradila. Do menšího kastrůlku (čím menší plocha a čím silnější dno tím lépe) jsem nasypala sto gramů cukru krystal a rovnoměrně jej zalila třemi lžícemi čerstvě vymačkané šťávy z pomeranče. V případě nouze by myslím i dobře posloužil pomerančový džus. I začala jsem směs cukru a pomerančové šťávy zahřívat a modlila jsem se, aby dítě spalo odsttečně dlouho, protože proces výroby karamelu nejde dost dobře přerušit. V původním receptu se radí použít k pouzení stupně karamelizace čichových vjemů, já měla nos bohužel postavený mimo službu a sloužil mi jen jako útočiště k rýmě jako trám. Musela jsem se tedy spolehnout pouze na své smysly zrakové. Opatrně jsem kruhovitými pohyby kastrůlkem přispívala k rovnoměrnému rozpouštění cukru a ostřížím zrakem (s dioptrií a půl na každém oku) sledovala, jak cukr pomalu mění barvu a začíná dostávat jemně zlatavý nádech. S karamelem zacházejte opravdu opatrně a delikátně, nezlobte jej vařečkou ani jinými nástroji. Kdfyž se vám bude zdát, že cukr měnící své skupenství příliš bublá, nadzvědněte prostě kastrůlek ze zdroje tepla a pěkně jím zakružte. Ale opatrně, hlavně ať se nespálíte. Spáleniny od karamelu jsou jedny z nejhorších kuchyňských katastrof.
Protože jsem místo vody použila pomerančovou šťávu, zahřívala jsem ještě chvíli, až se karamel zbarvil do světlounce hněda. V té chvíli jsem nemeškala a pěkně jej nalila z kastrůlku přímo do směsi čokolády, másla a smetany, která se mezitím už pěkně roztopila. Výslednou směs jsem řádně promíchala a nedočkavě ochutnala. Byla to božská mana. Výsledný čokoládovo-karamelový krém jsem vlila do plastové misky, zaklopila víčkem a uložila do lednice. V mrazu jí stačilo zhruba třičtvrtě hodiny.

Než vytáhnete čokoládovou směs z mrazničky, připravte si ostrou lžičku a vykrajování, hluboký talířek s kakaem a spoustu malinkých papírových košíčků, do kterých budeme jednotlivé lanýžky ukládat.
Tak a vyhrňme si rukávy a jdeme na věc. vytáhneme čokoládvou směs mrazáku a rychle pomocí ostré lžičky vykrajujeme rádoby kulaté patvary, které ihned vyválíme v kakau. mě se s takto připravenou směsí pracovalo velice dobře a přičítám to právě kvalitě čokolády. Každý lanýžek utrůníme do papírového košíčku a až budeme mít hotovo, uložíme lanýžky někam do chladu.

No a pak se necháme jen chválit a uždibujeme a uždibujeme a hřeje nás pocit, že něco tak dobrého je vlastně úplně jednoduché.

A protože na naší oslavě bylo i notně dětí, říkala jsem si, že tmavým lanýžkům by dělalo dobrou společnost stádo lanýžků z bílé čokolády.
Recept jsem našla tentokrát tady a upravila jej poněkud radikálněji. Bílá čokoláda je sladká sama o sobě dost a dost a tak jsem v původním receptu použitý cukr a med nekompromisně vyškrtla.

Takže jsem potřebovala následující:

3 tabulky bílé čokolády
1/2 kelímku smetany ke šlehání
20 gramů másla
3 lžíce bílého vína (použila jsem Chardonnay)

Na obalení jsem použila mleté mandle, ale záleží na vaší chuti, obalovat můžete třeba v kokosu.

Postup přípravy je zcela shodný s lanýžky z tmavé čokolády, jen s karamelem si hlavu lámat nemusíte. Když se mi směs bílé čokolády, másla a smetany nad vodní lázní
P1000174_SM

pěkně rozpustila a spojila, přilila jsem do ní ještě tři pořádné lžíce bílého vína.

A zase jsem směs nalila do krabičky, zavíčkovala a ubytovala na třičtvrtě hodiny v mrazáku.
Jelikož v českých obchodech snad nejde najít kvalitní bílou čokoládu s opravdu velkým obsahem kakaového másla, bude směs poněkud patlavá a je potřeba pracovat opravdu velmi rychle, obrnit se pevnými nervy a mrazivými myšlenkami. Takže rychle vykrájíme patvary, obalíme v mandlích, naskládáme po jednom do pidikošíčků a hotové lanýžky ubytujeme někde v chladu.

Víno dodá sladkým lanýžkům příjemný ovocný podtón a jemně je ovoní a dochutí. Nikdo z přítomných sice víno nepoznal, ale já ho tam cítila. I když možná jen intuitivně.
Lanýžky z bílé čokolády byly sice spíše zamýšlené pro děti, ale nakonec náramně chutnaly i pánské části oslavy, což jsem se velice divila.

Lanýže prostě bodují v každé podobě a já už vím, že se bez nich žádná pořádná událost neobejde. Fotky dodám k článku později, teď se jdu dívat na Kmotra, abych alespoň slyšela někoho, kdo mluví stejně jako já .

Makové bábovičky s čokoládovou polevou

29. listopadu 2009 v 9:55 | Madla
Další receptík, který jsem stihla udělat, když si naše malé perpetum mobile na chvilku zdřímlo. V lednici máme vždy sacharidovou zásobu první pomoci - čokoládu a ta v tomhle receptu hraje prim. A druhými houslemi ji myslím zdařile doplňuje mák. Celek je lahodný a zdravý - mák je plný vápníku, v receptu navíc není ani zblo vajec a tuku - mák je tučný dost a bez vajec se už drahnou dobu snažím obejít. A ono, světe div se, to funguje

Pokud se chceme pustit do díla, neměli bychom zapomenout na tyto suroviny:

1 hrnek nemletého máku
1 hrnek mouky (1/2 hrnku polohrubé bílé, ½ hrnku hladké pšeničné celozrnné)
1 hrnek třtinového cukru
1 hrnek mléka
½ balíčku kypřicího prášku
1 lžíce vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby )
1 lžička jedlé sody
hořká čokoláda (já použila Sladkou vášeň se 70 % kakaa) nasekaná na hrubší kousky

Postup je až směšně jednoduchý. Vše smícháme dohromady, nakonec zapracujeme hořkou čokoládou, šoupneme do formy na muffiny (podle typu formy samozřejmě vymastíme a vysypeme strouhankou nebo hrubou moukou) a pečeme zhruba dvacet minut až půl hodiny v předem vyhřáté troubě na 180 ◦C.


Dle nálady a času ozdobíme, nebo jenom pocukrujeme. Já použila čokoládovo-jogurtovou polevu. A jak na ni? Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu rozlámanou na kousky, do rozpuštěné čokolády přimícháme hustý bílý jogurt, promícháme a zdobíme
Na tabulku čokolády dáme jeden malý bílý jogurt.

Kokosové srdce pro mámu

25. listopadu 2009 v 15:35 | Madla
Moje maminka měla narozeniny a jako správná dcera jsem jí upekla dort přesně podle jejího guusta - se spoustou kokosu a s pařížskou šlehačkou. Navíc je velmi jedoduchý a rychle upečený a i přes svou jednoduchost sklidil nevídané ovace. Chutnal tak moc, že za pár týdnů budu muset dělat repete, tentokráte na narozeniny tatínkovy. A to jsem mu chtěla péct medovník
U tohoto dortíku jsem se pro jednou nenechala unést zdravou vlnou a nepřidávala do těsta celozrnnou mouku ani třtinový cukr. Jediným "ozdravěním" jsou opět vynechaná vejce. Důvod byl zcela prozaický, ne že bych nechtěla něco udělat pro zdraví svých nejbližších, ale chtěla jsem, aby nevinná bělost kokosu zářila v těstě a pěkně kontrastovala s tmavým a sladkým pařížským krémem.

Takže jestli chcete zažít velký úspěch za málo muziky a potěšit kokosu milovné příbuzenstvo, nebo si jen tak udělat něco dobého pro sebe, zásobte se těmito ingrediencemi.

Na jeden korpus budeme potřebovat:

1 hrnek bílé polohrubé mouky
1 hrnek kokosu
1/2 hrnku cukru krystal
1 kypřicí prášek do pečiva
lžíce vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
1 hrnek oleje
3/4 hrnku mléka

Ze všeho nejdříve dáme dobře zaopatřené dítě na viditelné a bezpečné místo, nejlépe tak, aby mohlo docházet k okamžitému zrakovému kontaktu. A také si rozpálíme troubu na 180 stupňů. Nemáme-li hodně malé dítě, budeme se možná při přípravě dortu trošku nudit, protože je to opravdu vyložená zívačka.
S lehkou grácií smícháme všechny sypké ingredience - takže kokos, mouku, prdopeč a oba cukry.
Zlehka zamícháme. Nebudou se nám pak v těstě tvořit hrudky. Do sypké směsi nalijeme olej a pomalu přidáváme mléko. Zamícháme až nám vznikne hustší lité těsto.

Případnou tuhost těsta rozředíme přidáním trošky mléka.
Nalijeme do formy a strčíme do trouby, kterou jsme si vyhřáli na 180 stupňů.

Pečeme půl až třičtvrtě hodinky, ke konci kontrolujeme výsledek špejlí. Až se nic nechytá, je hotovo a dorotový kropus můžeme přemístit z útrob trouby na nějaké klidné, ničím nerušené místo, aby si dortík mohl spokojeně vydechnout a vychladnout.

Mě se nechtělo dort rozkrajovat, takže jsem ze stejné dávky těsta upekla ještě další korpus a oba korpusy jsem spojila pařížskou šlehačkou. Tu jsem si připravila den předem.

Na pařížskou šlehačku budeme potřebovat:
1 kelímek smetany ke šlehání
2 tyčinky Ledových kaštanů (jedna po 50 gramech)

Do smetany nalámeme čokoládu a za stálého míchání přivedeme k varu. Povaříme asi půl minuty, odstavíme a za občasného zamíchání necháme vychladnout. Uložíme do ledničky alespoň na 12 hodin. odoláme pokušení napatlat na dort jen vychlazenou smetanu s čokoládou, která vypadá a chutná vážně božsky a zapojíme do hry kuchyňského pomocníka nejpovolanějšího - elektrický šlehač. Mě zrovna spalo dítě, takže jsem šlehala v koupelně, vy si ale šlehejte kde chcete.


Šlehačkou spojíme oba již vychladlé kokosové korpusy a dort polijeme čokoládovou polevou. Já udělala svou oblíbenou - tabulku rozlámané čokolády jsem rozpustila ve vodní lázni, k tomu kelímek zakysané smetany, pořádně rozmíchat a opatlat pěkně celý dort.

Dozdobila jsem kokosem - schválně jestli poznáte, co že to na tom dortu je vyobrazeno?
 
 

Reklama