Sladké vábničky

Vločkový koláč s jablky a čokoládovým pudinkem

20. října 2009 v 15:48 | Madla
Aneb, když vaří pejsek a kočička nemusí z toho vzniknout jen bolení břicha
Měla jsem doma spoustu jablek, které už se nikomu jíst syrové nechtěly a mléku už do konce data trvanlivosti zbývalo jen pár dní, tak jsem si říkala, že musím udělat něco s pudingem. A protože bych to nebyla já, abych do svého vaření nevpašovala nějakou zdravou surovinu, vznikl tento koláč, v němž hrají prim šťavnatá jablíčka a křupavé ovesné vločky.Navíc jak je u mě chronicky známo a jak z mých receptů vyplývá, ani tady byste nenašli vejce, ani kdybyste ho lupou hledali.

Takže na těsto si připravíme:

1 hrnek polohrubé mouky bílé
1 hrnek celozrnné pšeničné mouky jemně mleté
1 hrnek ovesných vloček
2 hrnky cukru krystal
1 hrnek mléka
1 velký bílý jogurt (400 gramů)
balíček prášku do pečiva
2 lžíce vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
4 lžíce slunečnicového oleje

Dál budeme potřebovat.
asi kilo jablek, zbavených jadřinců, oloupaných a nakrájených na měsíčky

Na puding.
1 čokoládový puding
1/2 litru mléka
podle chuti cukru

Do větší mísy nasypeme hrnek ovesných vloček, zalijeme hrnkem mléka necháme tak dvacet minut odpočinout, aby se vločky nacucaly mlékem.


Mezitím třeba přebalíme dítě, zalijeme kytky v bytě, nebo uklidíme koupelnu. a nezapomeneme si naloupat a nakrájet jablíčka, která budeme na koláč klást.

Ostatně trošku delší mléčná lázeň vločkám až tak neublíží, ale úplně bychom na ně zapomenout neměli... nechceme se přeci vrátit k něčemu, co připomíná beztvaré blivajzovité cosi...
K utopeným vločkám tedy přicházíme s určitým respektem a pěkně na ně nasypeme celozrnnou i bílou mouku. Nemáme-li k dispozici mouku celozrnnou (nebo ji nemáme rádi), stačí nám dva hrnky polohrubé mouky. Přidáme dva hrnky cukru (nejlepší by byl třtinový, ten ale v mé kuchyni zrovna došel).

Do nevábně vypadající směsi, která vypadá, že z ní těsto nikdy nebude, přidáme bílý jogurt, kypřící prášek do pečiva, vanilkový cukr a čtyři lžíce oleje.

A teď do hry konečně zapojíme vařečku. Po chvíli míchání by těsto mělo mít tu správnou konzistenci litého těsta.

Vlijeme jej tedy na vymazaný a jemnou strouhankou vysypaný hluboký plech

a poklademe oloupanými jablky.
A s jablky bude těsto vypadat takto:

A teď si klasicky uvaříme puding z půl litru mléka a jednoho čokoládového pudingu. Podle chuti osladíme.


Nešetříme čas a ještě horký tekutý puding nalejeme cikcak na těsto pokladené jablky.

Koláč dáme do trouby, kterou jsme si včas předem vyhřály na 180 stupňů a pečeme zrhuba půl až třičtvrtě hodinky (záleží na troubě, každá peče jinak). Kontrolujeme špejlí a když se těsto nelepí, je hotovo. Servírujeme jen tak, nebo mírně pocukrujem moučkovým cukrem (ale pozor, nelekněte se, puding a jablka vcucnou většinu cukru takřka v cukuletu, takže klasického bíle zaprášeného vzhledu u tohoto koláčku nedocílíte).

Ke sladkému, ale zdravému hříchu se hodí dobrá káva nebo čaj, ovšem nemusíte pohrdnout ani šálkem poctivého hřejivého kakaa.

Bábovka s dvojitou porcí čokolády

18. října 2009 v 19:36 | Madla
Čokoládová bábovka je stálií snad u všech kuchařek a oblíbená je snad u všech generací. Navíc se dá upravit tak, že zastoupí i narozeninový dort. Moje verze je dvojbarevná - s hořkou a bílou čokoládou. Jak je mým zvykem, je z receptu opět vypuštěno vejce (to uvádím jen jako poznámku pro případné komentáře - bez vajec se dá péct a dokonce dobře ).Jestli si chcete vychutnat dobrotu plnou čokolády, budete potřebovat:

½ hrnku vloček (ovesných, špaldových, ječných - dle výběru, já volila ječné)
1 hrnek podmáslí
1 hrnek bílé polohrubé mouky
1 hrnek pšeničné celozrnné jemně mleté mouky
1 hrnek třtinového cukru (v nouzi poslouží i krystal)
1 balíček kypřicího prášku do pečiva
1 lžíci vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
½ hrnku rozpuštěného a zchladlého másla
½ hrnku mléka
tabulku hořké čokolády (polovinu najemno nastrouhat, druhou polovinu nalámat na kousky)
½ tabulky bílé čokolády

Do větší mísy vsypeme vločky, zalijeme hrnkem podmáslí a necháme asi 10 minut odstát, aby vločky změkly a nabobtnaly. Poté přisypeme oba druhy mouky, cukr, kypřicí prášek a vanilkový cukr. Přilijeme zchladlé máslo a mléko, zamícháme. Nasypeme najemno nastrouhanou hořkou čokoládu a zamícháme. Nakonec do těsta zlehka zapracujeme na kousky nalámanou hořkou a bílou čokoládu, těsto přesuneme do vymazané a vysypané formy a pečeme při zhruba 170 ◦C asi ¾ hodiny (záleží na velikosti formy a výkonnosti trouby). Ke konci pečení kontrolujeme bábovku špejlí, když už se těsto na špejli nelepí, je hotovo.


Bábovku necháme ve formě vychladnout a poté ji vyklopíme.

Bábovka s červeným rybízem a bílou čokoládou

18. října 2009 v 19:35 | Madla
Další recept, pro něhož jsem sáhla do svého archivu. Čerstvý rybíz už dávno není, ale tato bábovka se dá připravit i s rybízem mraženým, nebo okapaným rybízovým kompotem. Červený rybíz se pro svou kyselost v naší rodině netěší příliš velké oblibě, ale když mu jako souseda přihrajete bílou čokoládu, překvapí vás soulad chutí, který odradí i ty největší nepřátele tohoto ovoce. Jelikož se snažím vyhnout používání vajec (leda by byly od veselých slepiček z biochovu), tak se receptura obešla bez jediného vejce. A přesto je celek funkční a chutný.

Na bábovku budeme potřebovat:

1 hrnek celozrnné pšeničné jemně mleté mouky
½ hrnku vloček (ovesných, ječných, jak je libo)
½ hrnku polohrubé mouky bílé
1 hrnek třtinového cukru (v nouzi poslouží krystal)
1 balíček kypřicího prášku
1 lžíce vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby)
½ hrnku oleje
1 hrnek mléka
1 tabulku bílé čokolády nalámané na kousky
velkou hrst červeného rybízu

Postup je velice snadný. Do mísy nasypeme půl hrnku vloček, zalijeme hrnkem mléka a necháme chvilku odstát. Poté přisypeme oba druhy mouky, cukr a ke směsi přilijeme olej a postupně mléko, dokud nemá těsto správnou konzistenci. Řádně zamícháme. Poté přidáme na kousky nalámanou bílou čokoládu a červený rybíz. Jemně promícháme, nalijeme do bábovkové formy a pečeme asi 45 minut při 170 ◦C. Kontrolujeme špejlí.

bábovka s rybízem1


Po upečení necháme bábovku ve formě vychladnout (čokoláda se zpevní a bábovka tak půjde lépe vyklopit), vyklopíme a můžeme jen pocukrovat nebo potřít bílou čokoládovou polevou.

bábovka s rybízem2


Bílá čokoládová poleva: Ve vodní lázni si rozpustíme na čtverečky nalámanou bílou čokoládu, přidáme zakysanou smetanu, promícháme a zdobíme. Na jednu tabulku čokolády budeme potřebovat jedno balení kysané smetany.

Bábovka duo smetánka

18. října 2009 v 19:32 | Madla
Další vzpomínka na dny, kdy slunce pražilo tak, že se člověk raději schoval do stínu lednice Tento dezert vás však nemusí příjemně ochladit jen v parných letních dnech, protože lze použít jak čerstvé a sezónní ovoce, tak i ovoce kompotované. já například použila chutný meruňkový kompot a musím říct, že to byla skvělá volba.

Na jemnou dobrotu si připravíme:

2 kelímky smetany ke šlehání
2 kelímky zakysané smetany
vanilkový cukr dle chuti (já preferuji jeho domácí výrobu)
asi půl balíčku dětských piškotů
půl tabulky nastrouhané hořké čokolády
libovolné ovoce dle chuti a dostupnosti (u nás to byly kompotované meruňky)

Vyhrňme si rukávy a pusťme se do díla:

Každou šlehačku vyšleháme do tuha, vlijeme do vetší mísy, přidáme oba kelímky zakysané smetany, ochutíme cukrem a promícháme. Vezmeme si menší misku, do té nastrouháme hořkou čokoládu a vlijeme polovinu smetanové směsi. Zlehka zamícháme.
Bábovkovou (nebo jinou formu, například na srnčí hřbet, nebo menší dortovou formu). Formu vypláchneme studenou vodou a navrstvíme do ní část bílé smetanové směsi, poklademe piškoty. Na piškoty dáme libovolné ovoce, na něj dáme smetanovou směs s nastrouhanou čokoládou, opět přikryjeme piškoty a tak vrstvíme dál, dokud nám stačí forma
Zakončíme piškoty.
Dáme minimálně na tři hodiny vychladit do lednice, nejlépe však přes noc.
bábovka duo smetánka1

Nejde-li nám bábovka vyklopit, opatrně formu na pár chvil ponoříme do vhodné nádoby s horkou vodou. Vyklopíme a bábovku na chvilku přesuneme nazpátek do lednice.
bábovka duo smetánka2

Bábovičky Studentská pečeť

13. října 2009 v 18:26 | Madla
Za inspirací těchto báboviček stála známá čokoláda s buráky, rozinkami a citrónovým želé. Jelikož zmíněné želé nemám příliš v oblibě (a z čokolády ho vždy vyďobávám), nenajdete jej ani v rozpisu ingrediencí. Stejně tak jako vejce, bez nichž se už v kuchyni snažím drahnou dobu obejít … a ono světe div se, to funguje i bez nich

Takže na devět kousků báboviček si připravíme:

1 hrnek mouky (1/2 hrnku bílé polohrubé mouky, ½ hrnku celozrnné pšeničné jemně mleté)
½ hrnku třtinového cukru
¼ hrnku oleje
½ hrnku smetany ke šlehání (může být i mléko, ale přimlouvám se za smetanu)
½ balíčku kypřicího prášku do pečiva
1 lžičku jedlé sody
1 lžící vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby J)
1 lžíci kakaa
½ tabulky bílé čokolády nasekané na hrubší kousky
hrstičku oloupaných nesolených arašídů
hrstičku hrozinek

Do misky vsypeme obě mouky, třtinový i vanilkový cukr, kakao, kypřicí prášek a jedlou sodu, přilijeme olej a šlehačku, promícháme. Přisypeme nasekanou čokoládu, oloupané buráky a hrozinky, opět promícháme a lijeme do formiček nebo do velké bábovkové formy. (Pečeme-li bábovku, musíme samozřejmě ingredience znásobit dle objemu bábovkové formy). Vložíme do trouby vyhřáté na 180 ◦C a pečeme asi 20-25 minut. Ke konci pečení zkoušíme špejlí, když se na ni nic nechytá, je hotovo. Bábovičky necháme chvíli zchladnout (čokoláda ztuhne a zpevní a bábovičky jdou poté lépe vyklápět) a poté vyklopíme. Dozdobíme dle chuti například bílou jogurtovou polevou nebo jen pocukrujeme.

Bábovičky Studentská pečeť


A jak na bílou jogurtovou polevu?
Půl tabulky bílé čokolády rozpustíme ve vodní lázni a přidáme k nim půl kelímku bílého hustého jogurtu. Promícháme a nanášíme na bábovičky, nebo rovnou do pusy

Bábovičky Piňa colada

13. října 2009 v 18:25 | Madla


Jednoduché bábovičky plné kokosu, ananasu a rumu voní stejně omamně jako konec léta. Navíc jsou velmi dietní, protože při jejich přípravě se nemusí použít žádné vejce, mléko a ani tuk. Kokos sám o sobě obsahuje už tuku dosti, takže není třeba žádný další přidávat. A přesto je výsledek chutný a nedusí. Nevěříte? Vyzkoušejte… J

Na přípravu devíti kousků budeme potřebovat.

½ hrnku strouhaného kokosu
¾ hrnku šťávy z ananasového kompotu (nebo ananasový džus)
½ hrnku mouky (1/4 hrnku bílé polohrubé, ¼ hrnku celozrnné jemně mleté pšeničné)
¼ hrnku třtinového cukru
½ balíčku kypřicího prášku
1 lžíci vanilkového cukru (nejlépe domácí výroby J)
¼ hrnku bílého rumu
hrstka kompotovaného ananasu (lepší by byl čerstvý) nakrájeného na kousíčky

Do mísy nasypeme strouhaný kokos, zalijeme ananasovou šťávou a necháme tak deset minut odstát, aby se kokos "nacucal". Poté ke kokosu nasypeme obě mouky, cukr, přilijeme rum, zamícháme a nakonec přidáme na kousíčky nakrájený ananas. Zamícháme a pomocí lžíce plníme buď do bábovičkových formiček nebo do velké bábovkové formy. V případě, že použijeme bábovkovou formu, musíme samozřejmě ingredience minimálně ztrojnásobit.
Pečeme-li pouze bábovičky, bude nám stačit dát je do trouby vyhřáté na 180 ◦C a péct je asi 20-25 minut. Ke konci pečení zkontrolujeme špejlí, když se těsto nepřilepuje, je hotovo.
 
 

Reklama